IV Edycja Przystani Świętego Mikołaja

Nasz Mikołaj nie jeździ saniami z zaprzęgiem dwunastu reniferów. Nie ma też czerwonego płaszcza, ani bujnego zarostu. Nasz Mikołaj nawet nie jest jeden – mamy ich wielu! Nasi Cudotwórcy z Fundacji Świętego Mikołaja to osoby wielkich serc, niespotykanej dobroci i nieprzeciętnej wrażliwości. Skromni marzyciele już drugi rok pomagają nam budować piękne dzieciństwo naszym Przyjaciołom z Ukrainy, których los wojna związała z naszym. Jesteśmy dumni i wciąż oszołomieni wdzięcznością za zaufanie, jakim nas obdarzyli, ponieważ dziś możemy podzielić się z Wami wiadomością samą w sobie będącą jak baśń. Przed nami czwarta już edycja szlachetnego Projektu, w którym uczestniczymy jako jedna z 22 instytucji w Polsce. Przystań Świętego Mikołaja w Dębicy tak, jak jej 22 bliźniaczki to przestrzeń, w której nasi Dzieci z Ukrainy znajdują bezpieczny port dla swoich delikatnych dziecięcych nadziei. Wspólnie spotykamy się, tkając wspaniałe wspomnienia podczas zajęć, w których wszelkie przeszkody znikają, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, w oczach pojawia się blask ekscytacji, a buzie rozchmurza spokój zaufania. Będziemy spotykać się aż do końca roku, by wciąż pielęgnować i urzeczywistniać wspólne marzenia podczas zajęć językowych, biblio- i arteterapeutycznych, warsztatów i zabaw. Czeka nas bajecznie kolorowy Festiwal Jesieni, wspólne święta, wyjazdy do fascynujących miejsc… Wszystko to zawdzięczamy Fundacji Świętego Mikołaja, której szczodre wsparcie wynosi 30 tys. zł. Czwarta edycja Projektu uczyni naszą Przystań jeszcze barwniejszą, urzekającą żywiołowością i zaskakującą niespodziankami dla naszych Podopiecznych, by każdy kolejny dzień przyćmiewał swą niezwykłością poprzedni. 

Przed nami już czwarta edycja Projektu Przystań Świętego Mikołaja. Postać naszego Patrona, podobnie, jak stwarzane przez nas bezpieczne schronienie dla Dzieci, wydaje się być utkana z baśni i legend o szczęściu oraz uskrzydlającej nadziei. Święty Mikołaj kojarzy nam się z bezinteresownością pomocy i skarbem obdarowywania – podążając za naszymi Opiekunami z Fundacji Świętego Mikołaja, dokładamy wszelkich starań, by wciąż ostrożnie, z uważnością i taktownością budować oraz umacniać więzi, otaczać Dzieci poczuciem zrozumienia, bezpieczeństwa  akceptacji, a także – być: gotowym na wysłuchanie dziecięcych zwierzeń, współdzielenie radości i smutków. Dbałość o rozwój emocjonalny idzie w parze z rozbudzaniem pasji, których u naszych Podopiecznych wcale nie brakuje. Wręcz przeciwnie – każde z Dzieci jest gejzerem pomysłów i wulkanem energii, a możliwość obserwowania, jak z brzydkich kaczątek wyrastają pełne gracji i śmiałości łabędzie stanowi dla nas najwyższą z nagród.  

W kolejnej odsłonie Przystani Świętego Mikołaja nadal kierować się będziemy najważniejszym gwiazdozbiorem wartości: równością, empatią, szacunkiem i tolerancjom oraz budowaniem poczucia wartości u Dzieci, którym wojna wszystko to bezwzględnie wydarła. Tak, jak domy wznosi się cegła po cegle, tak cierpliwie pozbywamy się widm wyobcowania, lęków, koszmarów ucieczki i konieczności adaptacji do nowych warunków. Pragniemy, by Dzieci zapomniały o poczuciu wykorzenienia, a mając miejsce sprzyjające zabawie i nauce, samopoznaniu i zdobywaniu przyjaciół pośród rówieśników.

Przed nami kolejne miesiące, obfitujące w warsztaty, zajęcia będące splotem różnych dziedzin sztuki – tańca, plastyki, lingwistyki – wycieczki oraz bajeczne zabawy. Wciąż objawiać będziemy Dzieciom piękno naszego regionu, otwarci zarazem na ich ojczyste zwyczaje oraz tradycje… Wszystkich tajemnic nie zdradzimy, ponieważ – jako duże dzieci – kochamy wprowadzać elementy pogodnego zaskoczenia do codzienności naszych Przyjaciół z Ukrainy.

Dziękujemy z całych serc w imieniu naszym oraz Dzieci z Przystani za okazane nam głębokie zaufanie oraz wiara w budowaną przez nas biblioteczną Przystań. Jesteśmy pewni, że wszystkie z wielobarwnych wspomnień Dzieci złożą się na migotliwą mozaikę, rozpraszającą ciemność wojennej traumy i doświadczenia uchodźczego. 

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.