III Edycja Przystani Świętego Mikołaja

Niebawem nasza biblioteczna Przystań Świętego Mikołaja będzie świętować swoje pierwsze urodziny. Przez ten czas rozważnie i troskliwie budowaliśmy ją przy wsparciu wielu szlachetnych i wielkodusznych ludzi, obdarzonych szczodrymi sercami, osób o otwartych umysłach i gotowych do pomocy. Dzięki głównemu architektowi naszej Przystani – Fundacji Świętego Mikołaja – mogliśmy wielokrotnie przy okazji najrozmaitszych przedsięwzięć spotykać się wspólnie z naszymi Przyjaciółmi z Ukrainy. Razem z Dziećmi i ich Rodzicami spędziliśmy cudowne, pozostawiające niezatarte wspomnienia chwile. Dziś jesteśmy dumni, mogąc podzielić się z Wami wspaniałą wiadomością. Po dwóch udanych edycjach projektu, otrzymaliśmy od świętego Mikołaja kolejny bezcenny podarunek. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy należy do 33 placówek, w których  prowadzone są Przystanie Świętego Mikołaja – miejsca, w których niewinne ofiary wojny znalazły bezpieczne schronienie, pozwalające pielęgnować marzenia i – co istotniejsze – urzeczywistniać je. Wartość przyznanego przez Fundację Świętego Mikołaja dofinansowania wynosi 41 tys. zł. W trzeciej edycji projektu nadal będziemy się troszczyć o naszych małych Przyjaciół, dbając o ich rozwój intelektualny oraz emocjonalny, dokładając wszelkich starań, by każdy kolejny dzień w nowej rzeczywistości rozpoczynały i kończyły z uśmiechem oraz wiarą w przyszłość.

Trzecia edycja programu stanowi dla nas kolejną fantastyczną szansę, by wciąż budować i umacniać więzi między Polakami i Ukraińcami. Dzięki serii wielokierunkowych przedsięwzięć o różnorakim charakterze – integracyjnym, edukacyjnym, wychowawczym – poznawaliśmy się wzajemnie, zgłębiając dziedzictwo kulturowe, zdumiewając się nad liczbą podobieństw, wyraźnie przeważających nad przeciwieństwami. Kultywując wartości takie, jak: sprawiedliwość, tolerancja, akceptacja, szacunek oraz empatia, tworzyliśmy bezcenne kolekcje niesamowitych wrażeń, nowych doświadczeń oraz umiejętności. Teraz, w kolejnej odsłonie Przystani Świętego Mikołaja, nie zamierzamy tego zmieniać – wręcz przeciwnie – nadal, przeświadczeni o konieczności chronienia dziecięcej niewinności i marzycielstwa, przewidujemy tworzyć dla Dzieci i Młodzieży z Ukrainy świat, w którym mogą realizować siebie, ucząc się i bawiąc, zapominając o wojennej traumie. Zaczynamy jak najprędzej, a doskonałą okazją do uczczenia kolejnej edycji projektu jest barwny i nieco szaleńczy czas karnawału, podczas którego zamierzamy doskonale się bawić. Nie wyobrażając sobie balu bez ekstrawaganckiego przebrania, stworzymy maski, pod którymi na jeden dzień zmienimy tożsamość.

Co nas jeszcze czeka? Mnóstwo spotkań tematycznych, warsztatów, zajęć kreatywnych, literacko-plastycznych i lingwistycznych, podczas których nie zapomnimy o walorach arteterapii i zooterapii. Stale będziemy odkrywać urodę naszej Małej Ojczyzny, poznawać najpiękniejsze, najbardziej malownicze miejsca regionu, nie zapominając o czasie na rekreację. Równoważąc solidną porcję nauki z różnych dziedzin (nie, nie ominiemy nawet nauk ścisłych), będziemy szukać wytchnienia, wspólnie czytając,  oglądając spektakle teatralne oraz wybierając się na seanse kinowe. Nie zdradzimy wszystkich tajemnic, by móc wciąż zaskakiwać naszych Przyjaciół z Ukrainy, lecz pewne jest, iż przed nami zachwycające miesiące.

Dziękujemy Fundacji Świętego Mikołaja za okazane nam zaufanie. Głęboko wierzymy, iż wspaniałe wspomnienia z czekających nas wydarzeń sprawią, że cień traumy wojennej całkowicie rozproszy się w świetle radości, odzyskanego poczucia bezpieczeństwa, a także rozbudzonych na nowo pasji.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.