Historyczne świadectwa – materiały posesyjne z okazji pierwszego Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny

Podczas II wojny światowej Polska straciła na zawsze 2 miliony swoich najmłodszych dzieci. Kilkaset tysięcy porwano. Wielu z kilku- i kilkunastoletnich bohaterów miało już nigdy nie zobaczyć Ojczyzny. Ci, których nie wydarto Polsce, zostali tu, by ja odbudowywać. 10 września po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. W ramach uczczenia pamięci najmłodszych ofiar dziejowej tragedii 13 września 2023 r. w Domu Kultury i Kinie Śnieżka w Dębicy odbyła się sesja popularno-naukowa, honorująca pamięć tych, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolność. Młodzież dębickich szkół wysłuchała prelekcji trzech historyków, prezentujących powiat dębicki, ciemiężony przez niemieckiego okupanta oraz heroiczne postawy bohaterów naszego regionu. Celem konferencji było sportretowanie społeczeństwa ujętego w kleszcze totalitarnych mocarstw, których ekspansjonistyczne dążenia powiodły ku najkrwawszej z zagład. Dziś prezentujemy materiały posesyjne, zawierające wystąpienia prelegentów. Egzemplarze publikacji dostępne będą już niebawem w Czytelni i Dziale Zbiorów Regionalnych MiPBP w Dębicy, a także w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami oraz filmem, podsumowującym spotkanie.

Sesja popularno-naukowa, będąc żywą lekcją historii wpisuje się w cykl wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Postawa „Anhellego” przykładem niezłomności społeczeństwa wobec okupanta na ziemi dębickiej”, mającego na celu przywrócenie pamięci o bohaterach ziem powiatu dębickiego.

Mamy nadzieję, że zarówno konferencja, jak i będąca jej efektem publikacja skłoni nas do spojrzenia wstecz i zagłębienia się w chlubną, acz bolesną przeszłość. Postacią centralną projektu jest Józef Erazmus, będący ucieleśnieniem szlachetnej nieugiętości w obliczu bezlitosnego wroga. Jednak sylwetka protagonisty stanowi jedną spośród całej galerii postaci zasługujących na głęboki podziw oraz kult pamięci. Wizerunki innych bohaterów naszego regionu stopniowo wyłaniają się z kolejnych narracji. Poszczególne prelekcje, komplementarne dla siebie, w sposób przystępny przybliżają odbiorcy losy mieszkańców powiatu dębickiego z zaakcentowaniem najistotniejszych wydarzeń oraz postaci.   

Materiały do pobrania dostępne TUTAJ

WYSTAWA PLENEROWA
jest dostępna dla zwiedzających przy budynku Urzędu Miejskiego w Dębicy

Materiały do pobrania dostępne TUTAJ

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie
w ramach programu „Patriotyzm Jutra”