Estradowe debiuty. Polsko-ukraiński Piknik Integracyjny w Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy

W środę, 3 sierpnia z wielkim impetem rozpoczęliśmy kolejny piknikowy miesiąc. W późnopopołudniowym słońcu daleko od Parku Miejskiego im. Skarbek-Borowskiego niosły się wywołujące uśmiech i ciekawość piski nieposkromionej radości, wybuchy zaraźliwego śmiechu oraz głośny śpiew. Pierwsze sierpniowe spotkanie zgromadziło wiele polskich i ukraińskich rodzin, chętnie korzystających z dobrodziejstw wspólnej zabawy. A bawiliśmy się znakomicie – tańcząc, śpiewając i odpowiadając na zagadki, zadawane przez gwiazdę pikniku – Lady Famę. Wraz z bajkowymi przyjaciółmi wokalistka rozbudzała w dużych i małych uczestnikach spontaniczność, umiejętnie podsycała entuzjazm i nie pozwoliła, by kogokolwiek ograniczało skrępowanie czy nieśmiałość. Na scenę wkroczyli debiutanci – dzieci i rodzice, współtworząc niesamowitą atmosferę letniego zapomnienia. Bajeczna zabawa do utraty tchu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Fundacji Świętego Mikołaja, której serdecznie dziękujemy za urzeczywistnianie marzeń o niespotykanych nigdzie indziej poza Przystanią Świętego Mikołaja zabawach.

Pierwsze sierpniowe spotkanie z cyklu Polsko-Ukraińskich Pikników Integracyjnych pozwala wierzyć, że czeka nas cały miesiąc nieprzeciętnie udanych zabaw, podczas których całkowicie zapomnimy o świecie zewnętrznym, dając się ponieść pozytywnym emocjom, żywiołowości i dzikiemu pędowi niezrównanych atrakcji. Podczas pierwszego pikniku mieliśmy przyjemność udać się do niezwykłej krainy wraz z rozśpiewaną, odważną i uśmiechniętą przewodniczką. Roztaczająca dookoła nieodparty urok optymistki Lady Fama nie pojawiła się oczywiście w parku sama. Towarzyszyli jej zabawni przyjaciele, entuzjastycznie witani przez Dzieci. Nieco gapowaty, lecz obdarzony wielkim sercem kotek Gapcio pomagał Dzieciom w nauce zasad ruchu drogowego, a z Myszką Miki uczyliśmy się, jak bezcennym skarbem jest woda. Nie zabrakło oczywiście zwariowanego i muzykalnego kucyka Billy’ego, obecnego podczas najbardziej wyczekiwanego przez Dzieci momentu – cukierkowej ulewy.

Lady Fama wraz ze swymi maskotkowymi przyjaciółmi porwała do zabawy wszystkich zgromadzonych i absolutnie nikt spośród publiczności nie oparł się rytmowi dynamicznej muzyki. Na scenę wkroczyli nawet Rodzice, których zaangażowanie szczególnie cieszy, również jako dowód, że wakacje to czas wyjątkowy, w którym konwencjonalne podziały wiekowe topnieją pod promieniami niepohamowanej radości. Podczas pikników w naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja każdy może rozpieścić swoje wewnętrzne dziecko, pozwalając sobie na odrobinę szaleństwa, jakże zresztą przyjemnego! Dzieci i Rodzice poprzebierani w zabawne kostiumy mieli okazję do wykazania się swoimi umiejętnościami estradowymi. Zespół Mam i Tatów w przebraniach owoców tworzył kwartet pełnych witamin gitarzystów, drużyna Dzieci przeobrażonych scenicznym zaklęciem w warzywa pędziła po parkowych ścieżkach jako pociągi do zdrowego trybu życia, a przebrania za… kontenery, miały na celu uświadomić publiczności, jak potrzebne i jak łatwe jest segregowanie śmieci.

Piosenki w repertuarze Lady Famy nie należą do zwykłych utworów, mających służyć wyłącznie zabawie. Splatając w sobie wpadające w ucho frazy z pouczającymi i cennymi wskazówkami uczą Dzieci, jak zachowywać się na drodze, wskazują na wartościowość owoców i warzyw oraz uwrażliwiają na potrzeby Matki Ziemi. Temu służyły między innymi niecodzienne rekwizyty, potrzebne do zaśpiewania piosenek. Jednym z nich były błękitne baloniki. Kolor baloników rozdanych przez wokalistkę przywoływał skojarzenia z niebem oraz wodą. O tym drugim żywiole – życiodajnym i orzeźwiającym śpiewały wraz z Lady Famą Dzieci, nie oszczędzając gardeł.

Inaugurujący cykl sierpniowych spotkań piknik z pewnością pozostanie na długo w pamięci Uczestników jako czas fantastycznej zabawy, zaskakujących wyzwań oraz możliwości rozładowania emocji i zarazem naładowania pozytywną energią. Życzymy sobie i Wam, by każdy kolejny piknik był źródłem jeszcze większej frajdy! Przystań Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy to istna fabryka szczęścia, życzliwości oraz przyjaźni. Zapraszamy serdecznie na każdy kolejny z pikników!

Składamy podziękowania Fundacji Świętego Mikołaja, za możliwość przeobrażenia naszego miejskiego parku w scenę wspólnego świętowania lata, sprzyjającą wzajemnemu poznawaniu się i zacieśniania więzi. Dziękujemy również Lady Famie oraz stadku jej przyjaciół za zaproszenie do niesamowitej zabawy, pośród kolorów wszystkich wspaniałych wrażeń przemycających wartościową i użyteczną wiedzę.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.