Eskapada? Czy wypada? „Wakacyjna eskapada z dębicką biblioteką” już trwa!

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule naszej dzisiejszej opowieści: ależ absolutnie tak! Wyprawy w nieznane mienią się całą tęczą odcieni, dokładnie tak, jak sceneria pierwszej z naszych letnich  podróży – Wielka Rafa Koralowa. Dlatego nie powinniśmy sobie odmawiać przyjemności odkrywania świata i przeżywania go, ani tym bardziej uważać śmiałość wojaży za coś nieprzystającego czy lekkomyślnego. W piątek, 18 sierpnia 2023 r. wraz z grupą naszych Najmłodszych Czytelników rozpoczęliśmy niezapomnianą „Wakacyjną eskapadę z dębicką biblioteką”, w której przewidywalne są tylko wspaniałe wrażenia, a reszta pozostaje nieodgadnioną tajemnicą, zaskakującą i porywającą. Wystartowaliśmy przekornie, ponieważ od Antypodów, często określanych, jako kontynent „NAJ” – najbardziej płaski i najbardziej suchy, najmniejszy i zarazem najbardziej zróżnicowany pod względem flory i fauny. To tutaj znajdziemy najdłuższy płot świata, najwięcej wielbłądów i największą budowlę koralową. Właśnie ta ostatnia – oszałamiający cud natury – stała się zarazem scenerią naszej wyprawy, jak i inspiracją podczas dnia, spędzonego na grach, zabawach i twórczości.

W pierwszym dniu „Wakacyjnej eskapady z dębicką biblioteką” sala naszej Czytelni przeobraziła się w podwodną baśń, dzięki pomysłowości i wrażliwości Uczestników, nie zastanawiających się ani chwili, czy możliwe jest stworzenie miniatury własnej rafy koralowej. Tak, można na wyciągnięcie dłoni mieć cud, podziwiany przez Australijczyków lub szczęśliwców, mogących podziwiać ją z kosmosu. Okazuje się, że odwaga, niezbędna podróżnikom, stanowi nieodzowną cechę charakteru twórców i marzycieli. Nieustraszoność oraz cierpliwość, nieodzowne poszukiwaczom przygód pomagają odnajdywać sposoby na to, by z nieoczywistych materiałów wyczarować rafę koralową. Zadziwiająca złożonością i urzekająca kolorami struktura, zbudowana z tysięcy podmorskich żyjątek znalazła odzwierciedlenie w budowanych przez Dzieci oceanariach.

Jednak, zanim przystąpiliśmy do twórczej pracy, chcieliśmy się lepiej poznać, dlatego na Podróżników czekała moc zabaw, umożliwiających integrację grupy oraz przełamanie pierwszych lodów. Czy ciepłe prądy oceanu, obmywającego wybrzeża Australii nam w tym pomogły? Niewątpliwie, zwłaszcza, że Dzieci wzięły również udział w serii zagadek o przemierzanym dziś kontynencie. Pytania skłaniały do wytężenia umysłu, a odpowiedzi potęgowały jedynie fascynację nadzwyczajnością kraju kangurów i dziobaków. Po serii pytań nadszedł czas na działania artystyczne, których rezultatem okazała się podoceaniczna żegluga, pośród urokliwych koralowców, ukwiałów, rozgwiazd, ryb i meduz, a także skorupiaków. Podwodne stworzenia powstawały z papieru, pianki, bibułki, papierowych foremek oraz drucików kreatywnych i wstążeczek. Dzieci powoływały do życia całe kolonie koralowców – wielobarwnych, delikatnych i łagodnych, o rozmaitych kształtach, powyginanych fantazyjnie parzydełkach. Nie mogło zabraknąć muszelek, wykorzystywanych przez Dzieci do tworzenia uroczych skorupiaków. Podwodne światy tętnią życiem, hipnotyzując feerią barw, kalejdoskopowym przemieszaniem faktur oraz imponując wyobraźnią Dzieci, zachwyconych możliwością powołania do życia własnej rafy koralowej.

Dzień domykaliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi, oszołomieni tym rodzajem szczęścia, jakie daje poczucie wkroczenia w nową, nieznaną i tym bardziej nęcącą rzeczywistość. Już sam australijski prolog „Wakacyjnej eskapady z dębicką biblioteką” stanowi dla Dzieci źródło pewności, że w kolejnych dniach czekają na nas rozdziały wezbrane urzeczeniami, nowymi doświadczeniami i cenną wiedzą z najprzeróżniejszych, pozornie wykluczających się dziedzin. Spotykamy się już niebawem, ponieważ w poniedziałek wyruszamy na spotkania z kunsztem polskiej ceramiki. Do zobaczenia! 

„Wakacyjną eskapadę z dębicką biblioteką” rozpoczęliśmy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Program Partnerstwo dla książki”