Enigmatycznie? Fantastycznie!  – „Łamacze szyfrów” czyli kodowanie z Filią nr 4

Co może złamać kilkulatek w kilka minut? Szyfr! We wtorek, 27 lutego 2024 r., pięciolatkowie z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Dębicy wraz z Paniami Bibliotekarkami z Filii nr 4 śmiało wkroczyli do świata nowoczesnych technologii. Kodowanie przyciąga maluchy bogactwem kolorów i w gruncie rzeczy stanowi zaproszenie do w sferę matematyki, myślenia strukturalnego i analitycznego. Nie oszukujmy się, gdybyśmy w ten sposób zaprezentowali plan na czas z Przedszkolakami, odebralibyśmy przedniej zabawie to, co w niej najlepsze – odkrywczość, zachętę do samodzielności oraz niepohamowaną radość. Kody, szyfry, gry logiczne, niejasne wiadomości, czekające pod postacią barwnych kształtów na deszyfrowanie, a z nimi wszystkimi sympatyczne Photony… Zajęcia z Przedszkolakami upływały nam na zabawie, która wcale taka beztroska nie była. Dlaczego? Dlatego, że jak większość najwspanialszych momentów, przyniosła ze sobą moc „efektów ubocznych”: śmiałość do samodzielnych odkryć, stymulację dziecięcych umysłów oraz naukę skupienia, cierpliwości i wytrwałości. Najważniejszym jednak odkryciem dla Przedszkolaków było zrozumienie, że i one mogą w przyszłości być autorami aplikacji, gier i animacji, które teraz tak często zachwycają je, zaciekawiają, umożliwiają rozwój oraz naukę.

Bywa, że chcielibyśmy zachować coś wyłącznie dla siebie albo ukryć jakąś tajemnicę przed światem. To może być sekret naszej przyjaźni lub marzenie, może opowieść, a może wyzwanie. Wydawałoby się, że w epoce cyfrowej brak miejsca na tego rodzaju wyrafinowaną grę. Nic bardziej mylnego – kodowanie oraz programowanie stwarzają przed nami niezliczone szanse. Uwielbiamy zagadki, jednak czasami mogą nas onieśmielać. Gdy Dziecko dowiaduje się, że właśnie kodowaniu zawdzięcza świetną rozrywkę przed ekranem komputera czy smartfonu, reaguje zwielokrotnionym entuzjazmem. Rezolutni pięciolatkowie z „Dziewiątki” rozpoczęli karierę programistów-juniorów od najprostszego mechanizmu kodowania. Do tego posłużyły nam papier i kredki. Seria zadań, wymuszających na maluchach koncentrację, spostrzegawczości oraz logiczne myślenie wcale nie należała do najłatwiejszych. Na szczęście, Dzieci uwielbiają wyzwania i nie poddają się tak łatwo. Zdobyte doświadczenia wykorzystaliśmy w grach logicznych: „Kolorowym kodzie” oraz „Kwadrylionie”. Obydwie okazały się być wymagającym trenerem dla szarych komórek Dzieci i Pan Bibliotekarek, wspólnie ustalających kształty, kolory oraz szeregujących je w kolejnych zadaniach.   

Myślenie strukturalne pomagało nam wspinać się na kolejne etapy wtajemniczenia. Od małego kroczku rozpoczyna się wielka przygoda. Przedszkolaki, w tak nieszablonowy sposób zachęcone do niełatwej pracy, przyjęły śmiało zaproszenie do angażującej zabawy, przypominającej przeskalowaną interaktywną grę. W kolejnej części spotkania dołączyły do nas roboty edukacyjne – dwa przypominające duszki ulubieńcy technologii, Photony. Interaktywne istotki umożliwiły Dzieciom naukę kodowania z poziomu aplikacji. Dzieci rysowały trasę swoich robotów na ekranie tabletu, ustalały jej etapy, kontrapunktowane rozmaitymi wydarzeniami, roześmiane i podekscytowane, rozbudowywały trasę robotów o kolejne elementy świetlne i dźwiękowe. Kto widział Photona, ten wie, że na jego widok trudno powstrzymać uśmiech. Zabawa z nimi ma przewagę nad innymi w wielu aspektach – innowacyjności, technologicznego cudu w przyciągającej Dzieci formie, naukę logiki warunkowej poprzez serię łatwych zdawałoby się gestów. Dziecko wydaje polecenia, lecz zanim je wyartykułuje i opracuje trasę swojego robota, musi się poważnie nagłówkować. Nawigator skupia się i trenuje swą cierpliwość, co w zwykłych warunkach wcale nie byłoby tak oczywiste.

Jedno jest pewne – Przedszkolaki z „Dziewiątki” mają umysły na miarę łamaczy szyfrów. Nasze spotkanie udowodniło nam po raz kolejny, jak chłonny i zdolny jest umysł dziecka i jak niewiele trzeba, by rozbudzić pasje oraz nowe zainteresowanie, a nudnej nauce nadać nowe, przyjazne oblicze. Jesteśmy bardzo ciekawi, ilu przyszłych programistów znajduje się wśród pięciolatków z PM nr 9. Dziękujemy serdecznie za spotkanie, podczas którego złamaliśmy szyfr świetnej zabawy i efektywnej nauki!