„Emocje podczas zimowego czytania” – wystawa pokonkursowa fotografii

Ekscytacja i zaciekawienie, radość i entuzjazm, smutek i niezgoda, euforyczny zachwyt… Wachlarz często przeciwstawnych emocji, towarzyszących czytaniu można by rozwijać w nieskończoność. Nic nie zastąpi ani nie dorówna przeżyciom, towarzyszącym czytaniu. Chwila z książką jest wyjątkowa i tym cenniejsza, gdy dzielimy ją z Najbliższymi. Rytuał wspólnego czytania stanowi doskonałą okazję do pogłębiania więzi między rodzicem a dzieckiem podczas wspólnego przeżywania przygód. Inspiracją międzyprzedszkolnego konkursu fotograficznego pt. „Emocje podczas zimowego czytania” było uwiecznienie tych intymnych, wręcz nieuchwytnych wrażeń na zdjęciach. Dzięki temu całą skalę emocji możemy już od jutra, 4 marca 2022 r. podziwiać na fotografiach, wyeksponowanych na wystawie pokonkursowej prac przy Bibliolandii. Strefie Dzieci. Wszystkich Czytelników gorąco zapraszamy do odwiedzin i obejrzenia wystawy.

Ucieczka w sferę wyobrażeń i wspólne zaczytanie u każdego przybiera odmienną formę. Jesteście miłośnikami czytania w łóżku? A może uwielbiacie delektować się lekturą przy filiżance aromatycznej kawy? Potrzebujecie ciszy bezwzględnej, czy raczej pozostajecie niewzruszeni i odporni na wszystkie czynniki zewnętrzne? Niezależnie od tego, jak wygląda Wasz czytelniczy rytuał, zobaczcie, jak rozmaite oblicza może przybierać rodzinna lektura. Na fotografiach przesłanych przez Uczestników konkursu wyraźnie widać, jak wiele postaci przybiera familijne zaczytanie. Pasjonaci czytania są całkowicie zanurzeni w fabule. Na każdej twarzy malują się najróżnorodniejsze wrażenia, z każdej jednak, bez wyjątku, emanuje poczucie bezpieczeństwa, uważność i radość współuczestniczenia w lekturze. Dzieci zasłuchane w opowieść Rodziców i mali Czytelnicy, sami stawiający pierwsze kroki w świecie literatury, w najróżniejszych, przytulnych sceneriach: sypialniach, salonach, na podłodze i w łóżkach, w towarzystwie zwierząt i zabawek – wszystko to sprawia, że każda z uwiecznionych na fotografii scen staje się urokliwą ilustracją tego, jak ważne i jak wartościowe jest codzienne wspólne czytanie. Fotografie odzwierciedlają również ogromny potencjał, tkwiący w obcowaniu, choćby krótkim, lecz codziennym, ze słowem pisanym i ilustracjami.

Prace oceniały dwie komisje – jedna złożona z dorosłych, druga z samych Przedszkolaków. W skład pierwszej wchodzili: Burmistrz Miasta Dębica, Pan Mariusz Szewczyk, Zastępca Burmistrza Miasta Dębica, Pan Maciej Małozięć, Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty, Pan Ireneusz Kozak,
Dyrektor MiPBP w Dębicy, Pani Monika Rojek-Kałek, Emerytowana nauczycielka PM5 Pani Aleksandra Klocek oraz Przewodnicząca Rady Rodziców PM5 Pani Anna Michalska
. Obydwie komisje stanęły wobec niezwykle trudnego zadania, jakim było wyróżnienie zwycięskich prac, każdej o innym zabarwieniu emocjonalnym.

Wyróżnienia otrzymali:

Artur Bajor z PM9, Martyna Baszczuk z PM5, Magdalena Koziara z PM11, Julia Leska z PM5, Jowita Litak z PM10, Oliwier Szumański z Przedszkola Terapeutyczne im. Ks. Stanisława Fiołka.

I miejsca zdobyli:

Gabriela Ciebień PM11, Zuzanna Gondek PM4, Igor Fal PM10, Hanna Kobus PM8, Antonina Kosior PM4, Anna Kuczek PM2, Maja Kuta PM12, Zuzanna Sajdak PM9, Julia Smalarz PM12, Aleksander Solecki PM8, Gaspar Stadnik PM2.

Wszystkim Uczestnikom i Laureatom winszujemy kreatywności i szczerości w zaprezentowaniu osobistych chwil, życząc, by chwile z książką były jak najczęstszymi.

Konkurs, zorganizowany przez Miejskie Przedszkole nr 5 w Dębicy udowadnia, że czytanie nie musi kojarzyć się z obowiązkiem. Wręcz przeciwnie. Książka umożliwia przeżywanie częstokroć niezwykle silnych emocji w bezpiecznych warunkach, w towarzystwie rodzeństwa, pod opieką Rodziców, którzy w razie potrzeby wytłumaczą skomplikowane kwestie. Fotografie są zarazem znakomitym komentarzem i odpowiedzią na pytanie – po co czytać? Choćby po to, by bawić się tak znakomicie, jak Uczestnicy i jednocześnie bohaterowie konkursu „Emocje podczas zimowego czytania”.

Oparte na wzajemnym zrozumieniu i otwartości współpracę MiPBP w Dębicy z przedszkolami owocują szeregiem inspirujących i oswajających z kulturą, literaturą i sztuką inicjatyw. O zaletach i korzyściach wspólnego spędzania czasu z dzieckiem na czytaniu opowiada Kierownik Filii nr 4, Pani Anna Łaczek w nagraniu, zatytułowanym „Dlaczego warto czytać?”.

Film wręcza natychmiastową odpowiedź na tytułowe pytanie. Pani Anna wyjaśnia, jak wzbogacają książki – pod względem intelektualnym i emocjonalnym. Jak budują gust, rozwijają zainteresowania, pogłębiają wrażliwość i rozbudzają poczucie humoru. Książki stają się medium, pozwalającym zrozumieć otaczający świat, uzmysłowić, że przeżywane emocje, również te negatywne, stanowią naturalną reakcję. Należy celebrować wspólne chwile, a dodatkową nagrodą jest szansa na odnalezienie tej jedynej, przełomowej książki. Dołączamy się do serdecznego zaproszenia Pani Ani, zachęcającej do odwiedzin biblioteki oraz jej oddziałów, w poszukiwaniu książek stworzonych do wspólnej lektury.