Eliminacje Powiatowe IX edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy ZAWSZE WIERNI

Przywracanie pamięci ofiarnym, niezłomnym i bezkompromisowym w swym męstwie bohaterów stanowi hołd wobec ich najwyższego poświęcenia. Zadanie to odpowiedzialnie i z wrażliwością podejmuje młodzież z powiatu dębickiego. 13 marca 2024 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy odbyły się eliminacje powiatowe IX edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „ZAWSZE WIERNI”. Lojalność Prawdzie, wierność Ojczyźnie, posłuszeństwo ideałom wpajanym przez opiekunów – oto, co pozostało w rękach Żołnierzy Wyklętych jako oręż w nierównej walce. Wartości te wybrzmiały z 29 prezentacji uzdolnionych recytatorów. Biegłość warsztatowa i doskonałe przygotowanie Uczestników łączyły się z młodzieńczą wrażliwością, śmiałością oraz szczerością artystycznego przesłania, oddziałującego tym silniej, iż z bohaterami antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia deklamatorów łączył wiek oraz nieskalane piękno idealistycznego pragnienia wolności. Nominowanym do finału gratulujemy! Pełni podziwu, dziękujemy wszystkim młodym, świadomym własnej tożsamości artystom. Winszujemy ekspresji scenicznej, zmysłu interpretacyjnego oraz podjęcia wyzwania, jakim jest odbudowywanie czci bohaterów. Doceniamy wsparcie Rodziców, Opiekunów oraz Pedagogów, sprawujących opiekę nad przygotowaniem Uczestników.

Już po raz dziewiąty Wojewódzki Turniej Poezji i Prozy ZAWSZE WIERNI zjednoczył młode pokolenie ideą rozbudzania wdzięczności oraz żywego zainteresowania historią najnowszą. Ten jej rozdział jest być może najtrudniejszy, bowiem rany wciąż pozostają niezagojone, a wiele aspektów – wciąż mgliste.

W toku przesłuchania Komisja stanęła w obliczu wyzwania, jakim jest wyłonienie najlepszych wykonawców.

Nominowani zaprezentują się podczas FINAŁU IX edycji Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy ZAWSZE WIERNI, który odbędzie się 20 marca 2024 r. o godz. 10.00 PCK w Ropczycach w Sali nr 11 na I piętrze.

Jury postanowiło uhonorować:

NOMINACJE W KATEGORII  I – uczniowie szkół podstawowych:

 1. Anna Pleban – Szkoła Podstawowa w Żyrakowie
 2. Hanna Borowiec – Szkoła Podstawowa  nr 3 w Dębicy
 3. Nadia Machura – Szkoła Podstawowa w Przeczycy

WYRÓŻNIENIA:

 1. Maciej Zięba – Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy
 2. Anna Wójcik – Szkoła Podstawowa nr 1 w Jodłowej

NOMINACJE W KATEGORII  II – uczniowie szkół ponadpodstawowych

 1. Julia Jaje – II LO w Dębicy
 2. Tymoteusz Bukowski – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy
 3. Katarzyna Mosior – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

WYRÓŻNIENIA:

 1. Emilia Śliwa – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy
 2. Michał Zołotar –  Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica 
 3. Zuzanna Mączka – Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica