Dzień Dziecka w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi

Odliczając kolejne chwile do długo wyczekiwanego Dnia Dziecka oczekujemy czegoś wyjątkowego, zaskakującego, spodziewamy się… niespodziewanego. I nadeszło! 1 czerwca 2023 r. był Dniem Dziecka – w pełni tych słów znaczeniu. Wspólne świętowanie niezwykłej i zarazem znaczącej okazji w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi stanowiło połączenie udanej zabawy z cennym przesłaniem, uwrażliwiającym nas na konieczność ochrony delikatnej dziecięcej wrażliwości i niewinności. Wartości te, idące w parze z fundamentalnymi ideami Unii Europejskiej, przesycały atmosferę wspaniałego, zbliżającego mieszkańców miasta i okolic spotkania podczas święta wszystkich dzieci w Parku im. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy DK Śnieżka. Tutaj, w samym sercu Dębickiej Strefy Kultury z UE, trwała niezapomniana zabawa do utraty tchu, wypełniona niezliczonymi atrakcjami, pozwalając zapomnieć o upływie czasu rodzinom, przyjaciołom, miłośnikom zabawy pod gołym niebem, beztroskich zabaw i wrażeń artystycznych. Było tak cudownie, że bawiących się zastał zmierzch, a ten wszak w czerwcowe dni zapada wyjątkowo późno, wydłużając dni. To chyba najlepszy dowód na to, jak wspaniale mijał nam czas podczas Dnia Dziecka, który świętujemy w polsko-ukraińskim gronie. Równocześnie, tak udana inauguracja Dni Dębicy z pewnością stanowi pomyślną wróżbę na kolejne dni święta miasta i lato pełne wrażeń.

Wydawałoby się, że Dzień Dziecka to czas tak obfitujący w różnorakie atrakcje, że popołudniem szuka się jedynie wytchnienia od nadmiaru wrażeń. Nic bardziej mylnego. Popołudniem 1 czerwca 2023 r. w Park im. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy DK Śnieżka rozbrzmiewał gwarem wesołych rozmów, głośnym śmiechem oraz śpiewem i okrzykami dokazujących Dzieci, rozpieszczanych łakociami i podarunkami. Zgodnie bawiły się wszystkie pokolenia, zapominając o wszelkich troskach, pogrążając się w świecie niczym niezmąconego szczęścia oraz harmonijnego współdoświadczania radości. Na Dzieci, prócz animacji, gier zręcznościowych i konkurencji ruchowych czekało malowanie buziek oraz dmuchańce, które nigdy nie tracą nic ze swej rewelacyjności w oczach najmłodszych. Festiwalowo ozdobione malunkami buzie Dzieci jaśniały uśmiechami szczęścia i zadziwiania się na każdym kolejnym kroku – w tak wiele atrakcji obfitowało parkowe spotkanie.

Wielbiciele energetycznego tańca i śpiewu mogli szaleć pod estradą, natomiast artystyczne dusze jak magnes przyciągały kreatywne wyzwania, przygotowane przez Panie Bibliotekarki. Na twórców czekał plastyczny zakątek, zaaranżowany na manufakturę zakładek, przypominające o tym, jak wspaniałym i wiernym towarzyszem jest książka. Dzieci wyczarowywały zakładki ozdobione lśniącymi cekinami, aplikacjami z brokatowej pianki, wstążeczkami, kawałkami koronek oraz wielokolorowymi piórkami. Ich zakładki urzekały inwencją i zachęcały, by jak najprędzej, natychmiast po powrocie do domu, wykorzystać je w praktyce, zaznaczając stronę czytanej właśnie książki. Śmiałkowie, kochający sztukę plenerową oraz street art mogli śmiało realizować się, tworząc wielkoformatowe witrażowe prace na folii albo nadawać światu jeszcze więcej barw, dzięki fantazyjnym malunkom kredom. Tak, Dzień Dziecka to jedyna okazja do tego, by bezkarnie robić to, czego na co dzień dorośli tak stanowczo odmawiają. Malowanie chodnika kredą, ogromnych obrazów na folii, brudzenie rączek i chłonięcie świata wszystkimi zmysłami zachęcało, by wyprodukować jeszcze więcej endorfin pod sceną, gdzie prym wiedli Kinder Sid wraz z animatorką Madzią.

Jednak szaleństwa taneczne i wzbudzające euforię zabawy to nie jedyne, na co można było liczyć, ponieważ nap czekał program artystyczny, przygotowany przez grupy działające przy MOK-u oraz Vocal Studio, a także poruszający występ Dzieci ze Zgranej Paki. Podczas Dnia Dziecka nie zabrakło również wartościowej wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz Funduszy Europejskich, którą można było pozyskać dzięki projekcji prezentacji multimedialnej, a także folderom informacyjnym, dostępnym każdemu z zainteresowanych. 

Lato w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi rozpoczęliśmy śpiewająco. Takiego Dnia Dziecka życzymy każdemu i jesteśmy pewni, że każdy z Uczestników zapamięta wspólne popołudnie i wieczór na bardzo długo. Mamy nadzieję, że doświadczenia oraz cenna wiedza, w którą mimowolnie obfitowało nasze święto ku czci dziecięcej spontaniczności i radości życia, utwierdzi w nas wiarę w lepsze, wspólne jutro – piękne równością i wolnością.

#dofe #dniotwartefunduszyeuropejskich #EUinmyregion, #Europawmoimregionie, #funduszeeuropejskie #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #fep #FEP 

Dębicka Strefa Kultury z Funduszami Europejskimi to cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, realizowanych dzięki Konkursowi „Fundusze Europejskie wokół nas”. Konkurs zorganizowano w ramach projektu „Wsparcie procesu wdrażania RPO WP poprzez działania o charakterze informacyjno-promocyjnym, edukacyjnym i integracyjnym w ramach środków REACT-EU”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.