Dyplomowani „Mistrzowie eksploracji” – finał „Wakacyjnej eskapady z dębicką biblioteką”

Jakichkolwiek cech doskonałego przewodnika nie wymienilibyście, każdą z nich znaleźlibyście u Uczestników „Wakacyjnej eskapady z dębicką biblioteką”. Pomysłowość, rezolutność, odwaga, optymizm i te najistotniejsze – niezagaszona pasja do odkrywania, doświadczania zupełnie nowych doznań i zapał do zdobywania wiedzy sprawiały, ze każdy dzień wakacyjnych zajęć w naszej bibliotece mijał niepostrzeżenie, jednak pozostawiając po cudowną satysfakcję z dnia w pełni wykorzystanego. Siedem dni, siedem obszarów, siedem niezgłębionych źródeł niesamowitych inspiracji – tak wiele obejmowałby bilans naszych wakacyjnych przygód, przebiegających wśród arcyciekawych punktów zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Śmiałków, którzy wyruszyli na „Wakacyjną eskapadę z dębicką biblioteką” można bez wątpienia nazwać poszukiwaczami przygód, artystami o niepohamowanej wyobraźni i chłonącymi wiedzę uczniami, w pełni zasługującymi na miano „Mistrzów eksploracji”, zdobytym podczas gry terenowej pt. „Niezwykła podróż dookoła świata”, która odbyła się 24 sierpnia 2023 r. Naszą wyprawę zwieńczyły: gra terenowa oraz wyprawa do obu Ameryk, jednak koniec wypraw nie oznacza końca wspólnej trasy. Wręcz przeciwnie – dziękując za tydzień pełen fantastycznych spotkań, mamy nadzieję, że nasza biblioteka spotkanie się portem, z którego wyrusza się bez wahania na kolejne wyprawy, z których jedna pociąga za sobą kolejne – dokładnie tak, jak rzecz ma się z książkami.

Urzekające swą subtelnością i kontrastami cesarstwo, obejmujące tysiące wysp wcale nie musiało zostać przez naszych podróżników nagle i pospiesznie. Dzięki wyobraźni Pań Bibliotekarek pozostaliśmy w Japonii jeszcze na kilka chwil w czwartkowy poranek, by testować swoją zręczność w tematycznych grach i zabawach ruchowych. 24 sierpnia 2023 r. na naszych Podróżników czekała moc wyzwań, ponieważ na ten dzień zaplanowaliśmy grę terenową. Na kilka godzin, tak dobrze znany nam Park Miejski im. Skarbek Borowskiego przeistoczył się w planszę do absorbującej bez reszty rozgrywki. Jak to możliwe? Otóż Uczestnicy bibliotecznych zostali zaproszeni do udziału w grze zatytułowanej „Niezwykła podróż dookoła świata”. Przyjmując zaproszenie liczyli się z wpisanym w karierę poszukiwacza przygód ryzykiem, konieczność szybkiego podejmowania decyzji, a także mieli świadomość, że do wykonania czekających na nich zadań niezbędne będą: intelekt, doświadczenie i śmiałość, granicząca z brawurą. Pocieszającym i pokrzepiającym był jednak fakt, że wszystko, co miało się wydarzyć, współdzielili z towarzyszami drogi – członkami swoich zespołów.

Trzy drużyny dzielnych łowców przygód przemierzały park w poszukiwaniu ukrytych zadań. Każde inne, wszystkie równie angażujące i stymulujące – zarówno umysł, jak i wyobraźnię oraz ciało. Na Dzieci czekały zadania ruchowe, dynamizujące przebieg gry, a także pobudzające szare komórki, dominowały konkurencje, w których niezbędna była wiedza geograficzna, lingwistyczna, a także znajomość kultury i sztuki. Doskonała orientacja w przestrzeni musiała iść zatem w świetnej orientacji w świecie – bez tego żadne z zadań nie zostałoby zwieńczone sukcesem. Dzieci przypisywały zatem zabytki do ich ojczyzn, odnajdywały na mapach kontury kontynentów, nazywały ikoniczne dla krajów zabytki i umiejscawiały je na olbrzymiej mapie, w wyniku czego trzy walczące o zwycięstwo drużyny zjednały się w kartograficznym turnieju, tworząc niepowtarzalny portret świata – mozaiki kultur, współtworzonej przez tak odległe od siebie nacje. Dzieci dzielnie i trafnie identyfikowały państwa na mapach, odnajdywały ich flagi, układały puzzle, by tylko uzyskać wskazówki, będące przepustką do kolejnych wyzwań i etapów gry. Po dotarciu do dziesiątego zadania na śmiałków czekało jedenaste – dodatkowe i domykające całodniowe zmagania. Wysiłek Dzieci, ich głębokie zaangażowanie oraz entuzjazm został doceniony – każde z nich w pełni zasłużyło na dyplom, honorujący „Mistrza eksploracji”, równoznacznego z uhonorowaniem umiejętności kooperacji, docenieniem specjalistycznej wiedzy i gotowością do poszerzania jej.

W zagadkowy sposób nagle obudziliśmy się w piątek, 25 sierpnia. Czy to możliwe, że siedem dni tak szybko mija? Tego dnia Dzieci wyprawiły się do Ameryk, gdzie poznawały historię, obyczaje i kulturę ludności rdzennej. Historia Pierwszych Narodów, choć odsłaniana w pełni dopiero teraz, jest niebywale fascynująca i od zawsze rozpala wyobraźnię – nie tylko odkrywców, ale każdego zainteresowanego bogactwem kulturowym świata. Naszą wyprawę na tereny zamieszkiwane przez ludy tubylcze rozpoczęliśmy serią zagadek, które pozwoliły nam nakreślić portret naszych gospodarzy. Dzieci poznawały najważniejsze ceremonie, organizację plemiennego życia, uczyły się o zwyczajach podczas pokoju i podczas wojny, przyglądały się przygotowaniom do polowań i podziwiały nierozerwalną więź Indian z naturą. Stanowiące kwintesencję indiańskiej duszy przywiązanie, szacunek oraz zaufanie wobec przyrody, mające swe upostaciowanie w kultach totemicznych stało się gruntem naszych kolejnych zadań. Dzieci, dowiedziawszy się, czym są totemy i dlaczego pióropusz jest tak ważny dla Indian, tworzyły własne godła, a także nakrycia głowy najdzielniejszych wojowników. Korzystając z papierów, koralików, rzemyków oraz piórek i aplikacji, nadawały wyraz swojemu wyobrażeniu własnego życia w nieco bliższej już dla nich kulturze. Powstały imponujące prace, odzwierciedlające charakter Dzieci, ale również ich głębokie poszanowanie dla odkrywanych narodów.

„Wakacyjna eskapada z dębicką biblioteką” dobiegła końca, pozostawiając za sobą moc wielobarwnych, ożywiających wyobraźnię oraz podsycającą pasję wspomnień. Mamy nadzieję, że „Mistrzowie eksploracji” zabrali ze sobą mentalną walizeczkę, wypełnioną po brzegi radością, mnóstwem nowej wiedzy i umiejętności. Staraliśmy się, by program zajęć był jak najbardziej różnorodny, a szeroki repertuar atrakcji odzwierciedlał zachwycającą różnorodność świata. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do jak najczęstszych wspólnych podróży – tym razem – literackich! 

Na „Wakacyjną eskapadę z dębicką biblioteką” wyruszyliśmy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki.