Drzewo pamięci Mistrza Pendereckiego oraz wykład  „Penderecki – Dębica – Musica Domestica”

Tulipanowiec amerykański upamiętniający prof. Krzysztofa Pendereckiego posadzono 23 października na skwerze przy ulicy Kościuszki w Dębicy. W wydarzeniu wziął udział Stanisław Dudek, dendrolog i opiekun słynnego arboretum w Lusławicach, a przede wszystkim przyjaciel prof. Pendereckiego, który wspólnie z nim przez przez ponad 40 lat urządzał lusławicki park. W roku  90. rocznicy urodzin Profesora Krzysztofa Pendereckiego dębiczanie uczcili swojego rodaka sadząc drzewo. Wybór padł na Tulipanowca amerykańskiego.

– Kiedy Profesor przyjechał pierwszy raz do Lusławic zobaczył Tulipanowca amerykańskiego i pokochał to drzewo. Posadził je także przed domem w Krakowie. To drzewo rosło również w parku w Lusławicach co m.in. zdecydowało o wyborze tego miejsca przez prof. Pendereckiego – relacjonował Stanisław Dudek.

Drzewo na skwerze przy ul. Kościuszki zasadzili m.in. Ewa Trojan, dyrektor Zespołu Szkól Muzycznych w Dębicy, Jadwiga Kania z lusławickiego centrum,  Maciej Małozięć, zastępca burmistrza miasta, Stanisław Dudek oraz uczniowie dębickich szkół wspólnie z nauczycielami.

– Mistrz Penderecki mówił o swoich dziełach, że muszą mieć podwójne zakorzenienie w ziemi i w niebie. Od dzisiaj w mieście jego urodzin zapuszczać korzenie będzie jego ukochane drzewo – podkreśla Maciej Małozięć, zastępca burmistrza.

W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele Lasów Państwowych Nadleśnictwa Dębica, które zorganizowało dla młodzieży szkolnej ekologiczny konkurs, w którym można było wygrać sadzonki kasztanowca i orzecha czarnego.

Młodzież z dębickich szkół udała się do Zespołu Szkól Muzycznych w Dębicy, gdzie wzięła udział w wykładzie „Penderecki – Dębica – Musica Domestica”. Poprowadziły go Jadwiga Kania i Renata Żabicka, autorki księgi pamiątkowej wydanej z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego pt. Hortus Musicus.

Autorki prelekcji w barwny sposób, wzbogacony archiwalnymi wywiadami, opowiedziały o urodzonym 90 lat temu, wybitnym kompozytorze, dyrygencie i pedagogu. W czasie wystąpienia nie brakowało zabawnych historii i anegdot z życia Krzysztofa Pendereckiego, m.in. związanych z dziadkiem Robertem Bergerem oraz wujkiem Tadeuszem Kantorem.

Prelekcja koncentrowała się jednak na rodzinnym mieście Krzysztofa Pendereckiego. W swoim wypowiedziach Maestro Penderecki często wracał wspomnieniami do Dębicy z lat dzieciństwa. W pamięci miał także wydarzenia związane z holocaustem. – Niemcy wyrzucili nas z naszego domu. To był bank, w którym dziadek miał służbowe mieszkanie. Musieliśmy się przenieść do świeżo opuszczonej przez Żydów kamienicy w rynku. Tam nas wsadzili. A potem wszystko to, co się działo, całą likwidację getta mam przed oczami. Widziałem jak Niemcy rozstrzeliwali, na przykład, stare osoby, które nie były zdatne do drogi. Widziałem przez okno. I małe dzieci też. To było straszne – wspominał Krzysztof Penderecki.

Prelekcja w Zespole Szkół Muzycznych odbyła się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie” Krzysztof Penderecki in memoriam.

Tuż przed rozpoczęciem spotkania, władze Dębicy, zaproszeni goście i uczniowie posadzili na skwerze przy ul. Kościuszki tulipanowca amerykańskiego, ukochane drzewo Krzysztofa Pendereckiego.

W bieżącym tygodniu czekają nas jeszcze dwa wydarzenia w ramach festiwalu. W czwartek w Galerii Sztuki MOK odbędzie się wernisaż wystawy „Przekraczać granice”, a w najbliższy piątek w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Orkiestra wykona utwory Krzysztofa Pendereckiego i Franza Schuberta.

Źródło: www.debica.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023

Patronat honorowy:
Pani Elżbieta Penderecka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl
Organizator:
Miasto Dębica
Partner główny:
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Partnerzy:
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Lasy Państwowe
Współorganizatorzy:
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy, Muzeum Regionalne w Dębicy, Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze, Parafia Matki Bożej Anielskiej w Dębicy
Patronat medialny: TVP Kultura, Dwójka – Polskie Radio, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via – Katolickie Radio Rzeszów, Radio RDN Małopolska, Radio Leliwa, dwumiesięcznik Artpost.pl , Obserwator Lokalny, portal Debica24, Telewizja Debica.tv, Polska Telewizja Regionalna – PTVR