DKK Małego Czytelnika – Tina Oziewicz „Co robią uczucia?”

Jest kilka powodów, dla których cieszymy się z zakończenia wakacji. Jednym z nich jest niewątpliwie możliwość spotkania się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Po letniej przerwie Członkowie DKK Małego Czytelnika spotkają się, by poszukiwać odpowiedzi na pytanie, figurujące w tytule naszej kolejnej lektury: „Co robią uczucia?”. Książeczka obrazkowa, będąca owocem pracy Tiny Oziewicz oraz Aleksandry Zając to książeczka-pretekst. Dlaczego ją tak nazwaliśmy? Ponieważ publikacja stanowi idealną wręcz okazję do rozmowy, wsłuchiwania się w potrzeby siebie oraz innych oraz – wzmacniając empatię – wytłumaczenia tego, co wydaje się wyjątkowo delikatne i często może gdzieś umykać. „Co robią uczucia?” to równocześnie książka, będąca przewodnikiem i zachętą do introspekcji, zaczerpnięciem głębokiego wdechu. Klarowną, uczącą refleksji oraz samoakceptacji książkę poznawać będziemy podczas pierwszego po wakacjach spotkania DKK Małego Czytelnika, które odbędzie się w ostatni piątek miesiąca, 30 września o godz. 16.00 w Bibliolandii. Strefie Dzieci. Zastanowimy się wspólnie nad tym, czym właściwie są uczucia, mające swoje siedlisko w nas samych i czemu służą.

Emocje nie należą do tematów łatwych, choć dzięki tak doskonale dopracowanym publikacjom stają się   tematem przystępniejszym. Słowa je opisujące nie zawsze wystarczają, nie zawsze dotykają sedna rzeczy. Nawet nazwane niekoniecznie poddają się ujarzmieniu. A przecież nie sposób odseparować się od tego, co nas ogarnia w chwili stresu, pod presją czasu, w momencie zwątpienia. Bywa również, że i pozytywne uczucia wydają się przytłaczające swym ogromem. Dzieci, ze swą wyjątkową wrażliwością i kruchością wymagają taktowności i delikatności. „Co robią uczucia?” urzeka swoją trafnością, lapidarnością i cichością, a perfekcyjna równowaga między warstwą graficzną i tekstową daje olbrzymie pole do popisu wyobraźni i zarazem wsłuchania się w siebie. Książeczka stanowi wspaniałą galerię upostaciowanych uczuć. Widzimy baśniowe istotki, stworki, pokryte dłuższą lub krótszą szarą sierścią. Smutek, żal, radość, złość i osamotnienie… Cały korowód oddaje się wyjątkowym zajęciom.

Na ilustracjach ujrzymy kompleksy, przypominające surowych strażników, pełniących wartę przy ograniczających wolność i zawstydzających klatkach. Cierpliwość to łagodny i wyrozumiały ogrodnik, który wcale nie zamierza poganiać czasu, by jak najszybciej zbierać owoce swojej pracy, wdzięczność tworzy na drutach cieplutki sweterek ukojenia, który wyposaża w ciepło i wiarę. Zaufanie widzimy jako spokojnego budowniczego mostów, a dom gościnności pachnie świeżo upieczonym ciastem. Zawiść z kolei nie ma czasu na odpoczynek w swym niszczycielskim, unicestwiającym wszystko, co piękne pędzie.

Na niecierpliwych lub czytających od końca czeka uwieńczenie będące tłumaczeniem, spajającym zarazem całą kompozycję książeczki. Dowiadujemy się, że każda z tych istot ma niezwykły dom – nasze wnętrze. Żyją tam, w harmonii, choć czasami tak trudno w to uwierzyć i zapanować nad dokazującym, dezorientującym stadem. Są trudne do opanowania, zwłaszcza, jeżeli nie potrafimy jeszcze ich zdefiniować, rozpoznawać, oddzielić jedne od drugich i poznać, czemu właściwie służą. Metaforyczne porównania odwołują się do znanych dziecku codziennych czynności. To czyni przekaz klarownym oraz trafiającym wprost do serduszka.

„Co robią uczucia?” to książeczka adekwatna do potrzeb dużego i małego czytelnika. Otwierająca i uspokajająca, esencjonalna i zapewniająca akurat to, czego potrzebujemy – nic ponadto, ale nie za mało.  Budzi zachwyt, a z pewnością – pomaga. Walor terapeutyczny to jedno – drugie, możliwość bliższego zapoznania samego siebie, uważnego spojrzenia, zaczerpnięcia głębokiego wdechu i pozwolenia sobie na zatrzymanie się dzięki sugestywności i minimalizmowi. Już niebawem dowiemy się, „Co robią uczucia?”.