Czas na radość, śmiech i las! Z Przystani Świętego Mikołaja na Festiwal Jesiennych Kolorów dla Dzieci z Polski i Ukrainy

Błękit wycisza, zieleń koi, fiolet inspiruje, pomarańcz dodaje energii, żółcień uskrzydla wiarą. A wszystkie kolory razem? Spięte w tęczę przyjaźni sprawiają, że chce się tańczyć i śpiewać na cały głos ze szczęścia. Sobota, 14 października 2023 r. dla mieszkańców Dębicy z Polski i Ukrainy mieniła się wszystkimi kolorami, składając się na fantastyczny korowód jesiennych przyjemności. Tańcom, śpiewom, animacjom dla najmłodszych, dmuchańcowym szaleństwom oraz całym naręczom jesiennych inspiracji akompaniował radosny śmiech, a niespodziankom nie było końca. Tego dnia dębicki rynek przeobraził się w istną paletę jesiennych barw, a odcieni było tyle, ile roześmianych dziecięcych buziek. Podczas Festiwalu Jesiennych Kolorów dla Dzieci z Polski i Ukrainy witaliśmy najczarowniejszą z pór roku… Przydając koloru magii każdej chwili, zabarwiając sobotnie popołudnie czarodziejskimi odcieniami szczęścia i porozumienia. O doskonałą zabawę bez najdrobniejszej kropelki znużenia zadbali Kinder Sid wraz z Animatorką Madzią, a słodycz dziecięcych wspomnień potęgowały obłoczki waty cukrowej zajadanej z wielkim smakiem. Dzieci, od stóp do głów pokryte kolorowym pudrem z zachwytem i entuzjazmem przyjmowały zaproszenia do kolejnych zabaw oraz czerpały z przepastnego skarbca jesieni podczas Jesiennych Warsztatów Plastycznych „Czas na las!”, tworząc kolaże, tęcze natury oraz niezliczone dary, jakimi raczy nas szczodra złota pora roku. Udaną zabawę pod bezchmurnym niebem zawdzięczamy Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki której tegoroczna polsko-ukraińska jesień mieni się cudem spełnianych marzeń.    

Festiwal Jesiennych Kolorów dla Polskich i Ukraińskich Dzieci miał stanowić czas dedykowany najmłodszym mieszkańcom Dębicy oraz ich Rodzinom, by udowodnić, że każdy moment wyróżnia się wyjątkowym kolorytem, a cechuje go nieskończona skala niuansów. Czy się udało? Ależ tak! W prześliczne sobotnie popołudnie na dębickim rynku bawiliśmy z oczami błyszczącymi radością. Podczas gdy Kinder Sid wraz z Animatorką Madzią zapraszali Dzieci do kolejnych ekscytujących zabaw, część maluchów żywiołowo rozładowywała pokłady energii skacząc i zjeżdżając na dmuchańcach. Wraz z upływem czasu, wśród bawiących się Dzieci pojawiały się kolejne motylki, tygryski, kotki i baśniowe postacie i na które można było ucharakteryzować się przy stanowisku malowania buziek. Jednak to dopiero zapowiedź nasyconych, optymistycznych kolorów, których feerią zajaśniał nasz miejski rynek, ponieważ na czas Festiwalu Jesiennych Kolorów obowiązkiem każdego Uczestnika było przeobrażenie się w swój ukochany kolor. Dzięki bajecznym proszkom z pigmentem nasza wspólna zabawa zyskała symbolicznego wymiaru hinduskiego święta Holi i obietnicy zwycięstwa dobra ze złem. Widok dzieci, tańczących pośród gęstych obłoków unoszących się dokoła kolorowych pudrów i wirujących dokoła baniek mydlanych wzruszał wizją spełniającego się marzenia.

Powitanie jesieni nie mogłoby odbyć się bez spotkań z naturą i zaprezentowaniu Dzieciom niesamowitego bogactwa przyrody, którymi szczodrze rozpieszcza nas jesień. Zapraszając Dzieci na Jesienne Warsztaty Plastyczne „Czas na las!” zabraliśmy uczestników w głąb czarodziejskiego lasu, gdzie znaleźć można różne gatunki grzybów, owoce drzew, w tym dzikich jabłoni, a także cieszyć oczy cudowną niezliczonością ciepłych barw. Dzieci, sięgając po przygotowane dla nich przebarwiające się już liście oraz kwiaty, takie jak: astry, dalie, hortensje czy żołędzie oraz jagody berberysu, tworzyły kolaże, odzwierciedlające ich wrażliwość na czar jesieni. Portrety mieszkańców lasu – jeżyków, myszek, wiewiórek – szybko zapełniała płomienność liści i płatki kwiatów, przenosząc nas wprost na tajemniczo-fascynujące ścieżki sekretnego leśnego życia. Wielkim powodzeniem cieszyły się też kukiełki, przedstawiające sympatyczne grzybki i owoce, czyli podarunki wprost od natury,

Festiwal Jesiennych Kolorów dla Dzieci z Polski i Ukrainy stanowił dla nas wzruszający czas, zespalający motywami chromo- i arteterapii. Dziękujemy wszystkim, którzy wraz z nami witali jesień. Szczególne wyrazy wdzięczności składamy na ręce naszych Opiekuńczych Duchów z Przystani Świętego Mikołaja za tak niezapomniany rytuał przejścia w kolejną porę roku.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.