Cudowny świat Astrid Lindgren – Quiz

Jak sama określiła, jej pragnieniem było pisać książki dla cudotwórców, a za takich zawsze uznawała czytające dzieci. Odważna, śmiało łamiąca stereotypy i do końca nie wyrzekająca się czynności przystających raczej kilkuletnim łobuzom, niż dojrzałym kobietom, jak wspinanie się na drzewa; pomimo światowego sukcesu skromna i oszczędna. Laureatka wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, budownicza kanonu literatury dziecięcej, mająca nawet asteroidę własnego imienia – Astrid Lindgren. W tym roku przypada 115. rocznica urodzin oraz 20. rocznica śmierci pisarki obdarzonej wyjątkową wrażliwością i wyobraźnią, autorki około trzydziestu książek. Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić serdecznie dzieci w każdym wieku do rozwiązania quizu inspirowanego  światem Astrid Lindgren.

Niezależnie od wieku uwielbiamy jej potoczyste, zabawne i równocześnie głębokie, słodko-gorzkie ponadczasowe opowieści. Tworzone przez Astrid historie posiadają drugie dno i dzięki tej archetypowej warstwie autorka umiejętnie obrazuje kwestie uniwersalne. Czytelników porywa specyficzny humor, skutecznie wypierający sztywny dydaktyzm i natarczywy moralizatorski ton. Jej książki tchną tym, co sama ceniła, a więc beztroskę, swobodę i zarazem uskrzydlające poczucie bezpieczeństwa, zapewniane przez przyjaciół i najbliższych. Kto z nas nie czytał „Dzieci z Bullerbyn”? Już w opowieści o przygodach Lisy, Lassego i Bossego uwidacznia się nostalgiczny, słoneczny ton autorki, portretującej swobodne, momentami wręcz dzikie dzieciństwo, pełne niezapomnianych wrażeń. Nie tylko ta książka zresztą wywodzi się ze wspomnień wczesnych lat Astrid Lindgren, dorastającej w Näs, niedaleko Vimmerby. Warto napomknąć, że autorka w latach szkolnych wyróżniała się jako mała figlarka, a jej dziewczęce psoty stanowiły test cierpliwości  mieszkańców rodzinnego miasteczka. Książki szwedzkiej pisarki zbudowane są na kanwie wspomnień o rodzinnych chwilach, nakreślone w scenerii urzekających malowniczością pejzażach dziecięcego miasteczka. Wątków biograficznych znajdziemy całe mnóstwo, jak choćby fakt, że praca w roli sekretarki kryminalisty Harry’ego Södermana zostało przekute w historię detektywa Billa Bergsona.

Każda z pozycji w dorobku literackim Lindgren urzeka wyrazistymi postaciami, z którymi z miejsca chcemy się zaprzyjaźnić i nie chcemy rozstawać. Kochamy niesforną Lottę obdarzoną złotym sercem i nadzwyczajną kreatywnością; podziwiamy odważną Ronję, przemierzającą dzikie puszcze pełne Mroczniaków, Pupiszonków i Wietrzydeł u boku wiernego Birka, cichutko towarzyszymy Karolowi i Jonatanowi. Najchętniej zamieszkalibyśmy w Willi Śmiesznotce z jej właścicielką, koniem Alfonso i Panem Nilssonem, ciesząc się nieskrępowaną wolnością, od czasu do czasu wpadając w tarapaty i zwycięsko wychodząc z opresji. Każda z wielobarwnej galerii postaci trwa wierna swoim wartościom, podążając jak gdyby za głosem wewnętrznego etycznego kompasu. Astrid Lindgren nie tylko rozśmiesza: uczy nas szacunku do zwierząt i budowania relacji z przyrodą. Pokazuje, że każde dziecko ma prawo do emocji, również tych odpychanych, wstydliwych i dominujących, jak smutek, złość i gniew. Tłumaczy, że mamy prawo prosić o pomoc i nie jest hańbą przyznawać się do błędu. Przy tym wszystkim pisarka nieustannie podkreśla walory dziecięcej prostolinijności, radości przeżywania, wrażliwości.

Książki Astrid Lindgren przetłumaczono na 73 języki, więc Pippi, rudowłosa dziewczynka mająca na początku pocieszyć chorowitą córeczkę pisarki stała się obywatelką świata. Sama Fizia Pończoszanka, o imieniu tak zwariowanym, że autorka poczuła się w obowiązku stworzyć dla Karin opowieść godną jego właścicielki, początkowo polaryzowała opinię publiczną i krytyków. Chociaż mamy dostęp do wielu ekranizacji, zachęcamy do sięgnięcia po książeczki czekające na naszych półkach, również książeczki mówione, w znakomitej interpretacji Edyty Jungowskiej. Jesteśmy ciekawi, która z książek Lindgren jest Waszą ulubioną? Do której chętnie wrócicie, a którą wspominacie z rozrzewnieniem? Zapraszamy do naszego quizu, który oczywiście najlepiej potraktować jako familijną zabawę.  

Naturalnie, zapraszamy również serdecznie do powrotu lub poznania dorobku Astrid Lindgren, czekających na Was? Jeżeli chcielibyście poznać samą Astrid i jej burzliwe losy, zachęcamy do sięgnięcia po pozycje biograficzne, „Astrid Lindgren: opowieść o życiu i twórczości” oraz „Żyje się tylko dziś”a do rodzinnego zaczytania polecamy  „Przygody Astrid – zanim została Astrid Lindgren”.