„Chcieli nas zakopać! Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…” – Spotkanie autorskie z Romualdem Rzeszutkiem

26 sierpnia 2023 r. minęło 80 lat od tragicznych wydarzeń nad Jeziorem Narocz, będącym swoistą krwawą sygnaturą mających nastąpić prześladowań obrońców Ojczyzny ze strony sowietów. Za kilka tygodni, 21 października, wspominać będziemy 60. rocznicę pojmania Józefa Franczaka „Lalka”, domykającego jeden z etapów barbarzyńskiej obławy. Kolejne dziesięciolecia łączyły się w heroiczną, bezkompromisową walkę z osaczającym Polaków aparatem terroru, układając w krwawy, lecz chlubny epos narodowej godności, wierności i nieprzeciętnego męstwa i prawdy. Tę ostatnią, będącą żywiołem naszej tożsamości, skazano na unicestwienie, jak życia tysięcy bohaterów naszej wolności. Jednak dziś, odsłaniana, wybrzmiewa silniej, donośniej. Miasto Dębica oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy ma zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Romualdem Rzeszutkiem, które odbędzie się w środę, 20 września 2023 r. o godz. 17.00 w budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10. Podczas spotkania Autor zaprezentuje album pt. „Chcieli nas zakopać! Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…”, odzwierciedlający sześcioletnie wytężone starania, służące powstaniu monumentalnego pomnika pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mielcu. Publikacja stanowi komplementarną całość wraz z rzeźbiarskim epitafium, zapraszającą odbiorców na spotkanie z dwunastoma bohaterami, których podziwiać możemy na mieleckim pomniku. Wystąpienie Pana Romualda Rzeszutka poprzedzi patriotyczny recital Nikodema Liro. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Niepostrzeżenie upłynął rok od odsłonięcia największego w Polsce pomnika Żołnierzy Niezłomnych, który dzięki długoletnim wysiłkom Pana Romualda Rzeszutka możemy odwiedzić w Mielcu. Album, zatytułowany „Chcieli nas zakopać! Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…” obrazuje rozpięte na przestrzeni minionych lat działania, wiodące nas do imponującego monumentalnym rozmachem, ale i głęboko poruszającego swą wymową momentu, w którym możemy stanąć twarzą w twarz z bohaterami naszej wolności. Symbolika tytułu stanowi zresztą lustrzane odbicie słów umieszczonych na kamieniu węgielnym – łusce artyleryjskiej, mieszczącej w sobie ziemię, zroszona krwią bohaterów.

Unicestwiani po wielekroć bohaterowie podziemia antykomunistycznego ginęli w depczących ludzką godność egzekucjach, hańbiących samych oprawców, zdeprawowanych do tego stopnia, iż nie potrafili spojrzeć swym ofiarom w oczy. Ginąć mieli po śmierci, przysypani warstwami kłamstw, obelg, oszczerstw i upokorzeń, by kolejne generacje – dłużnicy ich ofiary – mieli żyć z dala od opromieniającej glorią pośmiertnego zwycięstwa aury bezimiennych bohaterów. Szczęśliwie, mocą konsekwencji i determinacji Osób, dla których tak istotne jest unieśmiertelnianie naszych bohaterów, możemy przejrzeć się w lustrze ich lojalności, heroizmu i niezłomności.

Poznana w dzieciństwie historia rodziny wyznacza azymut aktywnych działań Pana Romualda od wielu lat. Jako 13-latek poznał losy swoich wujów i stryjów, a wiedza ta, noszona wówczas jako największa i zarazem najszczytniejsza z tajemnic, wiodła go poprzez kolejne inicjatywy o charakterze historycznym i patriotycznym. Pan Romuald Rzeszutek, wielokrotnie nagradzany, łączy w swej szerokiej działalności filantropię z umiłowaniem oraz głębokim poszanowaniem historii. Wszelkie przedsięwzięcia przezeń inicjowane przesyca patriotyzm, a ukierunkowane są na złożenie hołdu pamięci poległym, będącym w gruncie rzeczy aktem potrzebnym nam – spadkobiercom dumnego życia w niezawisłej Ojczyźnie.

Spotkanie z Panem Romualdem Rzeszutkiem poprzedzi patriotyczny recital Nikodema Liro, młodego artysty, obdarzonego głosem o miękkim, ciepłym tembrze. Publiczność usłyszy aranżacje patriotycznych pieśni, wykonawcy młodego, lecz niebywale dojrzałego, docenionego również przez wymagających jurorów „Mam Talent”.

Serdecznie zapraszamy!