Bicyklomania 2023 – razem po zdrowie z Dębicką Strefą Kultury z Funduszami Europejskimi

Pasjonatów jazdy na rowerze nie trzeba namawiać na przesiadkę – jazda na rowerze jest dla nich tak oczywista jak oddychanie, łącząc w sobie troskę o własną kondycję, oszczędność czasu oraz… dbałość o środowisko. W Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi dostrzegamy potencjał każdego działania, mającego wielokierunkowy wpływ na nas i nasze otoczenie. 17 czerwca 2023 r. wielbiciele rowerowych wycieczek mieli niepowtarzalną okazję, by spotkać się podczas Bicyklomanii 2023, będącej czymś znacznie więcej, niż tylko wyprawą ustaloną trasą.  Mieszkańcy ziemi dębickiej wykorzystali w pełni bogaty w płynące zewsząd inspiracje dzień, uskrzydleni ideą jubileuszowej edycji rajdu: „Z kondycją po zdrowie i radość”. Widok całych rodzin i całej naszej lokalnej społeczności zjednoczonej wspólną ideą był niezwykle wzruszający. Na 15. urodziny podarowaliście nam bezcenny prezent – było Was aż 1100! Jubileuszowa edycja Bicyklomanii przerodziła się w niepowtarzalne spotkanie, rekordowe pod wieloma względami. Rajd i piknik obfitowały w niezliczone wrażenia, doświadczenia oraz wiedzę – w tym tę najcenniejszą: jak dbać o siebie i o innych. Bicyklomaniacy wyruszyli wczesnym rankiem, by popołudniem ich powrót przeistoczył się w rodzinny piknik, podczas którego fantastyczna zabawa przenikała się z wiedzą, którą bajecznie łatwo wcielić w codzienność. Nie bez przyczyny myśl przewodnia Bicyklomanii 2023 zestawia ze sobą zdrowie i radość – pierwsze, jest fundamentem drugiego, lecz bez poczucia spełnienia, nie sposób budować drugie.

Nasze dwa kółka uwielbiamy z wielu przyczyn: ekonomia, ekologia, z niczym nieporównywalne poczucie wolności oraz dbałość o zdrowie w nieziemsko przyjemniej formie. Zgodzicie się chyba, że jedno z najlepszych i najbardziej cieszących nas rowerowych połączeń stanowi jazda na rowerze i natura. Trasa rodzinnego rajdu rowerowego została opracowana tak, by Uczestnicy, jadąc, mogli zarazem zachwycać się nieprzeciętną urodą naszego powiatu. 50-kilometrowa trasa wiodła przez urzekające swą malowniczością zakątki naszej gminy, dzięki czemu możliwe stało się podziwianie i odkrywanie na nowo naszych najbliższych okolic, często umykających nam w codziennym pędzie. Uczestnicy rajdu wypocząć mogli na stadionie miejscem KS Błękitni Ropczyce, a Organizatorzy zadbali o pełen witamin zastrzyk energii, ponieważ na każdego czekały zdrowe przekąski i wartościowy pokrzepiający posiłek. Na powrót Uczestników czekaliśmy na stadionie miejskim przy ul. Akademickiej w Dębicy, by uroczyście i radośnie świętować przyjazd śmiałków. Tutaj Uczestnicy zostali uhonorowani nagrodami, a także mogli liczyć na odzyskanie sił, dzięki niezliczonym przysmakom. Zabawa była pyszna – również w sensie dosłownym, ponieważ Organizatorzy zatroszczyli się o każdy niuans: zdrowe słodkości, w tym słodziutkie jabłuszka i batoniki proteinowe, a dzięki zaangażowaniu Wodociągów Dębickich mieszkańcy mogli rozsmakować się w orzeźwiającej lemoniadzie.

15. urodziny Bicyklomanii uprzyjemnił… deszcz – ilość i wartość nagród, przewidzianych dla Uczestników rajdu prześcignęła najśmielsze z marzeń. Każdy z Uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę. Rozlosowano 70 zestawów rowerowych akcesoriów, a także 75 voucherów o wartości 500 zł. Dech w piersiach zapierała nagroda główna – rower elektryczny! Dzięki firmie Romet, fundatorowi rowerowych niezbędników oraz innych nagród, trafiających idealnie do serc miłośników jednośladów, szczęśliwym zwycięzcom towarzyszą już rowerowe niezbędniki, jeszcze mocniej podsycające pasję.

Rajd harmonijnie przeistoczył się w piknik rodzinny, jednak nie oznacza to absolutnie niweczenia naszych osiągnięć. Wręcz przeciwnie – tutaj, w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi, w atmosferze życzliwości i optymizmu rekreacja wzorowo przenikała się z profilaktyką, zabawa łączyła się ze zdrową dawką istotnej wiedzy, obejmującej różnorodne tematy: wiedzy na temat Unii Europejskiej i Funduszy Europejskich, profilaktykę uzależnień i zdrowie, znajomość historii naszego rajdu. Wszak 15 lat to całkiem dużo i wiele zdążyło się wydarzyć! Wiedzę pogłębiały stanowiska edukacyjne – w tym projekcja prezentacji na temat Wspólnoty – a sprawdzić się można było, biorąc udział w konkursach i quizach, nęcące niebanalnymi nagrodami.

Trudno wymienić wszystkie atrakcje, czekające na Uczestników Bicyklomanii 2023, lecz pewne jest, że nie zabrakło niczego. Począwszy od wyczekiwanych przez Dzieci dmuchańców, na których zabawy nigdy się nie nudzą, fotobudki, w której można uwiecznić wymalowaną roześmianą buzię, a także animacje, gry, przeróżne konkurencje ruchowe i zręcznościowe. Na entuzjastów alpinizmu czekała ścianka wspinaczkowa, natomiast na miłośników nieoczywistych sportów – strzelanie z łuku. Niezastąpiony duet – Kinder Sid wraz z Animatorką Madzią zadbali o to, by nikt nie stał w miejscu. Zapraszając Dzieciaki do energetycznego, rytmicznego tańca, absorbujących zabaw i śpiewu, nie zapominali o tak lubianych i wyczekiwanych grach i zabawach, w których Dzieci mierzą swe siły, ćwiczą spostrzegawczość i refleks, ale i wypracowują umiejętność pracy zespołowej.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Uczestnikom, którzy czerwcową sobotę spędzili w Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi! Jazda na rowerze jest jedną z tych umiejętności, którą, gdy już ją opanujemy, nie zapominamy nigdy. Równie niezapomniane i magiczne są nasze wspomnienia z Bicyklomanii! Dbajcie o siebie – widzimy się za rok! Jesteśmy wdzięczni naszym Partnerom – Miastu Dębica, firmie Romet oraz Miastu Ropczyce i Gminie Dębica.

Na rodzinny rajd rowerowy oraz piknik w „Dębickiej Strefie Kultury z Funduszami Europejskimi” zaprosiliśmy Was gorąco dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

#dofe #dniotwartefunduszyeuropejskich #EUinmyregion, #Europawmoimregionie, #funduszeeuropejskie #funduszeeuropejskiedlapodkarpacia #fep #FEP