Biblioteka w statystykach –MiPBP w Dębicy podsumowuje 2022 roku

Jaką formę miałby dla nas ubiegły rok? Widzimy go jako wielobarwną mozaikę, składającą się z mnóstwa sukcesów, niezapomnianych spotkań, udanych przedsięwzięć oraz cennych doświadczeń. Nie mogłoby zabraknąć w niej dumy z Waszej miłości do książek, wdzięczności za Wasze wsparcie i obecność oraz czynne uczestnictwo w organizowanych przez nas wydarzeniach. Na przestrzeni 2022 r. mieliśmy przyjemność gościć Was w naszych placówkach 46 407 razy. W ciągu dwunastu miesięcy zarejestrowaliśmy 157 242 wypożyczenia, dzięki którym nasz księgozbiór żyje. W kolejny rok wchodzimy z wielkim entuzjazmem, niezliczonością nowych pomysłów i ogromną wdzięcznością dla Was – naszych Czytelników, dziękując za kolejny wspaniały rok, pełen cennych współdzielonych wrażeń. Serdecznie dziękujemy Wam za każdą wizytę, za niekończące się inspirujące rozmowy oraz zaufanie, podtrzymywanie i pielęgnowanie w sobie miłości do książek. Łączy nas jednak nie tylko czytelnicza pasja i bibliofilskie skłonności. Dziś chcielibyśmy Wam zaprezentować rozmach dynamicznych zmian, jakie zaszły na przestrzeni aż i tylko dwunastu miesięcy. Spójrzcie na to, jak przedstawia się obraz MiPBP w Dębicy – Waszej biblioteki w liczbach. Jesteście współautorami naszych sukcesów. Czy to nie wspaniałe?

Każdego dnia mamy zaszczyt odgrywać rolę gospodarzy, przyjmując Wasze wizyty, polecając Wam książki, słuchać Waszych przemyśleń, szukając dla Was kolejnej lektury, kompatybilnej z obecnym stanem ducha i potrzebami. W 2022 r. liczba odwiedzin wzrosła o 7 488. Do 5678 zwiększyło się także grono Czytelników. Również nasz księgozbiór się powiększa, ponieważ w zeszłym roku nasze półki stały się cięższe o 3 663 pozycje książkowe i 103 audiobooki. Ze środków budżetowych zakupiliśmy 1587 woluminów, a dzięki  dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 udało nam się pozyskać 406 książek. Ze szczerego serca dziękujemy naszym Darczyńcom, osobach szczodrych i hojnie dzielących się dobrem, którym zawdzięczamy aż 1670 nowych książek.W nowościach książkowych znalazło się 1982 woluminów i 9 książek mówionych z kategorii beletrystyki. 673 książeczki i 72 audiobookami mogą czekają na rodzinne zaczytanie, a miłośnicy literatury popularnonaukowej mogą wybierać spośród 1008 nowych książek i 22 audiobooków.  

Nasi Stali Bywalcy doskonale wiedzą, że MiPBP w Dębicy dokłada wszelkich starań o ciągłe poszerzanie oferty o nowe zajęcia i organizację wydarzeń aktywizujących lokalną społeczność. Trudno byłoby wymienić wszystkie wydarzenia o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, integracyjnym, ponieważ w 2022 r zorganizowaliśmy ich aż 415! Ich multidyscyplinarny charakter łączył w sobie dbałość o czytelnictwo, walory edukacji w wielu dziedzinach – literatury, sztuk pięknych, patriotyzmu, historii, rekreację. W 415 wydarzeniach wzięło udział 21 996 osób. Doceniamy możliwość współtworzenia z Wami uskrzydlającej przestrzeni, w której nie ma rzeczy niemożliwych. Zajęcia rekreacyjno-edukacyjne dla dzieci, wydarzenia łączące generację, warsztaty etnograficzne, artystyczne, kulinarne, inscenizacja historyczna.

W wielu sferach jeszcze raczkujemy, w innych jesteśmy debiutantami, jednak wasze wsparcie i odzew są dla nas najlepszą z nagród i motywacją. W zeszłym roku świętowaliśmy piętnastolecie DKK dla dorosłych. Zawiązała się również grupa młodych dyskutantów, którym życzymy cudownej czytelniczej przygody.

Początek zimy przyniósł smutne wieści. czy wybuch wojny może nieść ze sobą jakiekolwiek dobre konsekwencje? Z gorzkim uśmiechem powiemy, że wojna pozwoliła nam poznać wielu wspaniałych ludzi. Nasi sąsiedzi z wschodniej granicy to osoby pełne życzliwości, ciekawe świata. Z dziećmi uchodźczymi realizujemy mnóstwo wspaniałych inicjatyw – zajęcia językowe, kreatywne, wyjazdy do najpiękniejszych miejsc naszej małej ojczyzny.

W minionym roku mieliśmy także wielki przywilej realizować ciekawe projekty m.in.:

  1. Przystań Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy. Dofinansowanie od Fundacji Świętego Mikołaja
  2. „Oleum petroleum – Świet(l)na przyszłość za sprawą Ignacego Łukasiewicza”. Grant w ramach projektu „Rozgrzewamy Polskie Serca”.
  3. „Władysław Strumski, ps. „BRUTUS” – dywersant, który zamienił karabin na pióro!”. Dofinansowanie w ramach Programu Patriotyzm Jutra z Muzeum Historii Polski.
  4. „Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach instrumentu REACT-EU – Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
  5. Zakup nowości wydawniczych – w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. Dofinansowano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  6. Bibliotek@(RZ)- Bliżej NAS! – w ramach Programu Partnerstwo dla książki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Łącznie pozyskaliśmy środki finansowe w wysokości: 214 000 zł

Z radością informujemy, że w ubiegłym roku MiPBP w Dębicy została nagrodzona i wyróżniona w konkursach:

„Wielkie Litery dla bibliotek” Wyróżnienie w konkursie
Nasze starania w konkursie pt. „Wielkie Litery dla bibliotek” zostały dostrzeżone. MiPBP w Dębicy trafiła do grona wyróżnionych. W konkursie wzięło udział aż 70 bibliotek.

Nagroda w konkursie „Re-Animuj się!”
Warsztaty z Ambasadorką LABiB, nagroda w konkursie „Re-Animuj się!”. Wzięliśmy udział w siódmej – i, jak się okazuje – szczęśliwej dla nas edycji konkursu dla bibliotek, zorganizowanym przez stowarzyszenie LABiB. Zwycięstwo w konkursie to dla nas wspaniałe wyróżnienie. Trafiliśmy do wąskiego grona 17 z aż 171 bibliotek, które skorzystały ze szkolenia dla bibliotekarzy.

MiPBP w Dębicy na mapie Bibliotek Przyjaznych Dzieciom – wyróżnienie!
MiPBP w Dębicy otrzymała wyróżnienie w akcji Biblioteka Przyjazna Dzieciom, stając się kolorowym i lśniącym punktem na mapie polskich bibliotek wraz ze 171 innymi bibliotekami zachwyca i motywuje! Idea Bibliotek Przyjaznych Dzieciom zrodziła się z inicjatywy autorów bloga Przystanek Rodzinka.

Mamy nadzieję, że rozpoczynający się rok 2023 będzie dla nas czasem pełnym kolejnych wartościowych doświadczeń, czasem nauki, śmiałych decyzji i owocnych działań. Doceniamy Wasze wsparcie i zaufanie, bez których z pewnością nie zdziałalibyśmy aż tak wiele.