Bajkowe koło fortuny – zakończenie ferii z Filią nr 4

Po rozmigotanym zabawami, radością i beztroską tygodniu wiemy jedno: feryjne zajęcia „Czwórek” – Filii nr 4 oraz Miejskiego Przedszkola nr 4 z całą pewnością nie były na czwórkę. Panie Bibliotekarki wraz z małymi Przyjaciółmi spędziły cudowny tydzień, wyobraźnią i kreatywnością wypełniając każdą wspólną chwilę i przeobrażając ją w najczystszą radość. Korowód kolorowych dni zwieńczyła środa, 23 lutego, jako czas pożegnania, domykający krąg zimowych zabaw. Finałowe spotkanie przeniosło Uczestników do zaklętej krainy fantazji, w której wszystko jest możliwe: czary, spełniające się życzenia, szeptane zaklęcia… W królestwie magii i zwodniczych iluzji niezbędne są atrybuty maga, więc nie zabrakło znaków rozpoznawczych każdego z członków czarnoksięskiego cechu – magicznej różdżki i spiczastego kapelusza. Pomimo nieodległego rozstania zabawa była przednia.

Spotkanie iskrzące magią i wesołym śmiechem rozpoczęliśmy od wypowiedzenia magicznej formuły optymizmu. Wyjątkowość zaklęcia polegała na tym, iż wyczarowywała ona uśmiech na każdej dziecięcej buzi. Z twarzami rozjaśnionymi radością i wzajemną sympatią Dzieci były w pełni gotowe, by całkowicie pogrążyć się w zabawach. Pierwszą z nich była lubiana gra pt. „Przyjaciele od…”, polegającej na zamienianiu się miejscami i kołowaniu pośród współtowarzyszy – przyjaciół, z którymi najpierw styka się łokciami, później kolankami. Walorem tej zabawy jest zacieśnianie więzi między Dziećmi oraz wyostrzanie spostrzegawczości i ćwiczenie pamięci. Przecież w gwarze i ruchu nie zawsze łatwo zapamiętać, kto był tuż obok zaledwie przed momentem.

Dzieci przepadają za niespodziankami, więc nie mogliśmy nie sprezentować im wyjątkowego zaskoczenia w postaci atrakcji, która zawsze wywołują donośny aplauz i wielką ekscytację. Kolorowe koło fortuny pod wpływem tęczowej magii przeobraziło się w wirujący zestaw zadań, osnutych na kanwie bajek i baśni. Przedszkolaki odpowiadały na bajkowe zagadki, śpiewały piosenki, a także w formie pantomimy prezentowały bohaterów ulubionych klasycznych opowieści. Wychowankowie „Czwórki” to wytrawni czytelnicy, doskonale znający fabuły ponadczasowych baśni. Nie mieli więc nawet najmniejszej trudności w rozwiązywaniu zadań. Tak maluszki, jak i starszaki rezolutnie radziły sobie z każdym z zadań, jakie fortuna przed nimi postawiła. Przedszkolaki z ujmującą finezją i zdumiewającymi umiejętnościami aktorskimi przeobrażały się w przebiegłego Szewczyka Dratewkę, podrzucającego do smoczej jaskini barana wypełnionego siarką. Schludny i posłuszny Kopciuszek, tańcząc z gracją, sprzątał pokoje, a mężny i szlachetny rycerz czystego serca rzucał się na pomoc księżniczce, niezasłużenie więzionej w wysokiej baszcie.

Magia oprószyła również lśniącymi iskrami kolejną z zabaw, podczas której Dzieci posłuszne zaklęciom dostojnego, acz nieco nieobliczalnego Czarodzieja, rozbiegały się po sali, reagując na kolejne formuły. Na hasło „czary” powieki Przedszkolaków stawały się ciężkie. Mag używał uroku wobec małego wybrańca, po czym Dziecko niknęło pod peleryną niewidką. Kolejna formuła wyrywała pogrążonych w magicznych śnie, by odgadywały, kogo spośród nich brakuje. Pomimo, iż Dzieci dobrze znają współtowarzyszy zabaw, odnalezienie niewidzialnego druha nastręczyło nieco problemów.

Czarodziejskie arkana bywają męczące, zatem nadszedł czas wytchnienia. Przyniosła ją rozmowa o czarodziejskich słowach. Dzieci, zapytane o nacechowane magią formuły, przywoływały popularne inkantacje: „abrakadabra”, „czary-mary” i „hokus-pokus”. Nie te jednak słowa pragnęły przywołać Panie Bibliotekarki, dbające o dobre maniery oraz życzliwość i uprzejmość swoich Przyjaciół. Panie przypomniały magiczne słowa, których używanie ociepla stosunki międzyludzkie, zabarwia je ciepłem wzajemnego szacunku i docenienia, czyniąc każdy dzień radośniejszym i pogodniejszym. Takimi czarodziejskimi słowami o ogromnej sile oddziaływania są: „Dzień dobry”, „Dziękuję”, „Przepraszam” „Proszę”. Jakim pozytywnym i wzruszającym zaskoczeniem była dla Pań Bibliotekarek troska Przedszkolaków o słuszne poszerzenie tego zbioru o zwroty esencjonalne, wszechpotężne, jak „Kocham cię” „Lubię cię”!

Tydzień wspólnych zabaw dobiegł końca, lecz pozostały zachwycające wspomnienia. By nie umknęły zbyt prędko, Dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki z napisem „Przyjaciel Biblioteki”. Drobne upominki stanowiły delikatny akcent utrwalanej i wciąż pogłębianej więzi między Paniami Bibliotekarkami a Wychowankami Miejskiego Przedszkola nr 4.

Serdecznie i kolorowo dziękujemy Dzieciom oraz ich Wychowawcom za każdą wspólnie spędzoną na zabawach i nauce chwilę. Ferie odmierzała klepsydra wyjątkowo kolorowych zachwytów, niekończących się zabaw i radości oraz porozumienia. Mamy nadzieję, ze w pamięci Dzieci wielobarwne na przekór zimie zajęcia pozostaną na bardzo długo, wywołując feerię radosnych emocji. Do zobaczenia przy kolejnej kolorowej okazji!