Bajkowa Noc Bibliotek z MiPBP w Dębicy

Jeżeli wydaje się Wam, że doskonale znacie jakieś miejsce, koniecznie odwiedźcie je wieczorem. Wówczas zobaczycie zupełnie inną, osnutą aurą tajemniczości przestrzeń. Co dzieje się o tej porze w bibliotece? Czy panuje tu cisza jeszcze głębsza i bardziej przejmująca niż za dnia? Świetną okazją, by się o tym przekonać jest Noc Bibliotek, która w MiPBP w Dębicy przybrała kształt dynamicznej, pełnej zwrotów akcji baśni, obfitującej w niezliczone atrakcje. Bajkowa Noc Bibliotek, rozmigotana szczerą i spontaniczną radością Dzieci oraz bibliotekarzy z pewnością na długo zapisze się w pamięci Uczestników i organizatorów. W kalejdoskopie zabaw i gier ruchowych nie zabrakło zajęć plastycznych oraz spektaklu teatralnego, wyzwań dla małych logików oraz artystów. Rysowaliśmy, ścigaliśmy się, rozwiązywaliśmy łamigłówki. A co nas połączyło? Ciekawość świata i miłość do książek. 

Wyjątkowe okazje, a do takich z pewnością należy Noc Bibliotek, pozwalają na przekraczanie granic i robienie tego, co dotychczas znacznie wykraczało poza ramy regulaminu. Na ten niesamowity wieczór każda część budynku Biblioteki Głównej oraz plac stały się strefą ekscytujących zabaw, podczas których zapomina się o wszystkim, a czas nie ma znaczenia. Dzieci mogły dokładnie zbadać każdy zakamarek biblioteki – nie tylko doskonale znaną im Bibliolandię – nie przejmując się zupełnie nakazem ciszy. Noc Bibliotek to jedna jedyna taka noc w roku, w której po bibliotece można biegać, uważnie zbadać każdy kącik i bez zahamowań dawać upust pozytywnym emocjom. A tych nie brakowało, ponieważ na Uczestników czekała moc atrakcji: począwszy od escape roomu pt. „Magiczny kuferek”, poprzez MEGA grę planszową, zajęcia artystyczne oraz gry i zabawy drużynowe.

Wieczór rozpoczął się od interaktywnego spektaklu Studia Teatralnego KRAK-ART. Mali widzowie współtworzyli wesołe przedstawienie, uczące, iż magia stanowi obosieczną broń, z której potencjału należy korzystać z rozwagą, aby nie wyrządzić krzywdy innym oraz sobie. Główny bohater spektaklu pt. „Pan Twardowski” stał się uosobieniem zgubnych wybujałych ambicji, a dopracowane kostiumy oraz stylizowany język przedstawienia przeniósł Dzieci bezpośrednio w czasy szlacheckie. Diaboliczna, unicestwiająca czarna magia połączyła się z białą magią teatru, dzięki której Dzieci wcieliły się w role aktorów.

MEGA gra planszowa, będąca przeskalowaną wersją znanych wszystkim tradycyjnych planszówek, sprawiła, że Uczestnicy poczuli się jak bohaterowie ulubionych historii, rozgrywanych niejednokrotnie podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dzieci, zupełnie tak jak pionki, podlegały jasno określonym zasadom, a wspólna rozgrywka odbyła się w radosnej atmosferze. Z kolei w  escape roomie pt. „Magiczny kuferek”, Dzieci miały za zadanie odnaleźć zaginioną książkę z Bibliolandii. By osiągnąć cel, Gracze podążali za wskazówkami porozmieszczanymi we wszystkich pomieszczeniach biblioteki, rozwiązując łamigłówki, umożliwiające przejście do kolejnego etapu. Zagadki odwoływały się do znajomości klasycznych baśni, jednak nie zabrakło zagadek matematycznych i szyfrowania. Choć celem gry było odnalezienie kuferka, największą frajdą okazała się właśnie gimnastyka umysłu oraz możliwość korzystania z fantazji i sam udział w niesamowitej przygodzie.  

Również gry i zabawy drużynowe pt. „Czy słońce czy deszcz w bibliotece fajnie jest” cieszyły się wielkim powodzeniem, a Uczestnicy ochoczo i z wielkim zaangażowaniem brali udział w kolejnych, coraz to bardziej wymagających konkurencjach. Tych czekało mnóstwo! Roześmiane Dzieci ścigały się w „biegu kelnera”, uważnie stawiały kroki, starając się nie uronić ani ziarenka prażonej kukurydzy z kubeczków przymocowanych do bucików, a także podawały sobie kółeczko przy pomocy… słomki do picia. Panie Bibliotekarki zostały również poproszone o możliwość zabawy na niezawodnym, ukochanym przez Bywalców Bibliolandii, Magicznym Dywanie.

Równolegle z wyzwaniami, testującymi koordynację, refleks i zręczność, podsycającymi ducha dobrej rywalizacji, odbywały się zajęcia artystyczne. Podczas warsztatów Dzieci przekonały się, że balonowa może być nie tylko guma, ale także… zwierzątka. Zdolne rączki wyczarowały z baloników i plastikowych butelek pełne uroku, zabawne żabki oraz pieski. Z kolei nietuzinkowym płótnem dla utalentowanych malarzy stała się przezroczysta folia, niebywale szybko zapełniona pełnymi ekspresji wyrazistymi motywami. Z kolei śmiali odkrywcy świata, starający się na własną rękę poznawać prawa rządzące kosmosem, mogli dać upust swej fascynacji i wykorzystać ścisły umysł, przeprowadzając eksperymenty w czarodziejskim laboratorium. Doświadczenia, oparte na łatwo dostępnych składnikach oraz stosunkowo prostej do zapamiętania formule, śmiało można powtórzyć w domach, więc być może część Nocy Bibliotek wciąż trwa w tej formie w kuchniach naszych otwartych na wrażenia Gości.

Wspólna noc w bibliotece skończyła się o 21.00, choć rozstawaliśmy się z niechęcią, zdziwieni tym, jak prędko i niepostrzeżenie upływa czas. Magia Bajkowej Nocy Bibliotek polega również na odczarowywaniu przekonania, iż biblioteki to samotne wyspy, które odwiedzamy od czasu do czasu. Mamy nadzieję, że nasze zaklęcia okazały się skuteczne i spotkamy się z Uczestnikami jeszcze wiele razy, już w ciągu dnia, podczas wyboru idealnej lektury. Bajkową Noc Bibliotek poprzedzały długie i pełne namysłu przygotowania, w które włożyły serce wszystkie Bibliotekarki MiPBP w Dębicy. Dziękujemy naszym partnerom za pomoc przy realizacji wydarzenia – Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, wolontariuszom z ZHP Dębica oraz JS „Strzelec”. Szczęście oraz wdzięczność Uczestników były dla nas największą nagrodą. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Bajkowej Nocy Bibliotek za udział w inspirującej przygodzie!

Do zobaczenia!

Tydzień Bibliotek realizowany jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”