Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy - Strona internetowa MiPBP w Dębicy Miejska i PowiatowaBiblioteka Publiczna w Dębicy

Witamy wszystkie dzieci i zapraszamy do zabawy!

W całej Polsce trwa Tydzień Bibliotek. Jest to czas, w który biblioteki publiczne organizują różne imprezy, akcje, zabawy dla swych czytelników. My również przygotowaliśmy kilka atrakcji, a ponieważ w tym roku hasło Tygodnia Bibliotek brzmi  Zasmakuj w Bibliotece, będzie dużo o smakach ukrytych na kartach książek.

Poniżej przygotowaliśmy quiz dla dzieci. Zadanie polega na odgadnięciu, które potrawy są charakterystyczne dla różnych krajów. Pytania-zagadki pochodzą z książki pani Doroty Strzemińskiej-Więckowiak pt.” Co kraj to obyczaj : wiersze dla dzieci” znajdującej się w Bibliolandii.

Zapraszamy zatem wszystkie dzieci w kulinarną podróż!

https://www.quizme.pl/q/mipbp/zasmakuj-w-bibliotece

Zastanawialiście się kiedyś, drodzy Czytelnicy, jak wiele miejsca poświęcone w literaturze jest opisom jedzenia? Bohaterowie literaccy nie tylko kochają, nienawidzą, kłócą się, rozstają, przeżywają małe i duże dramaty, ale również – jedzą. Zwróciliście kiedykolwiek uwagę na jadłospis fikcyjnych postaci? Literatura pełna jest fantastycznych opisów potraw i jedzenia, o kilku takich książkach pisaliśmy wcześniej. Ale czy literackie potrawy można przenieść do naszej własnej, realnej kuchni? Otóż, jak najbardziej!

Mamy dla Was propozycje słodkości, które możecie upiec w swoich domach. Pamiętacie Gabrysię Borejko z „Kwiatu kalafiora” Małgorzaty Musierowicz i jej murzynka, upieczonego na imieniny taty? A czy wiecie, że Lucy Maud Montgomery za życia była nie tylko uznaną pisarką, ale również znakomitą kucharką? Przepis na ciasteczka bostońskie pochodzi z jej oryginalnego zeszytu z recepturami, które zebrały w książce potomkinie „ciotki Maud” i opublikowały w „Kuchni z Zielonego Wzgórza”. Wreszcie najsłynniejsze ciasteczka w literaturze – magdalenki, których próżno szukać w cukierniach, ale można przecież samemu upiec (niekoniecznie w foremkach w kształcie muszelek) i sprawdzić, czy wywołają te same doznania, jakich doświadczył Marcel Proust. Spróbujcie swoich sił i podzielcie się z nami efektami kulinarnej sztuki. Mile widziane zdjęcia i komentarze na naszym facebooku. Zapraszamy!

Wszystkie przepisy dostępne na naszym profilu facebookowym.