Życzliwość – powracający dar. Przedszkolaki z PM nr 9 w Dębicy w Filii nr 4

Poszukujemy jej i przyjmujemy z ogromną wdzięcznością, niekiedy ulgą, nawykli do szorstkości i pośpiesznego zbywania, doceniamy i traktujemy, niczym najpiękniejszą z niespodzianek – życzliwość. To cenny łańcuch pozornie drobnych, łatwych do przeoczenia, a jakże znaczących gestów, promienny uśmiech, dobre, kojące słowo czy spontaniczne przytulenie i otoczenie opieką i zrozumieniem. Ogniwa tego łańcucha oglądały uważnie i tworzyły Panie Bibliotekarki z Filii nr 4 razem z Dziećmi z Przedszkola Miejskiego w Dębicy nr 9 w piątek, 24 marca 2023r. Wspólne spotkanie, obfitujące w wartościowe i zaskakujące odkrycia, można śmiało podsumować słowami Marcela Prousta: „Życzliwość trudno oddać, ponieważ zawsze wraca”. Rzeczywiście, jakkolwiek nie staralibyśmy się oddalić od siebie tego drogocennego daru, szczęśliwie dla nas, nie uda nam się, ponieważ wspaniała przekora życzliwości polega na tym, że dobro, przyjazność i serdeczność zawsze do nas wrócą. Pośród różnych cnót moralnych to właśnie życzliwość możemy nazwać prawdziwą perełką i z takim przekonaniem zakończyliśmy nasze spotkanie z Przedszkolakami.

Bardzo rzadko, może nawet zbyt rzadko zatrzymujemy się przed tym, co zdawałoby się nam oczywistym – cechami takimi jak: serdeczność, opiekuńczość, pogodność i dobroć. To zaskakujące, ponieważ każdy z nas chciałby być traktowany z szacunkiem, uważnością, delikatnością i uśmiechem. Razem z pięcio- i sześciolatkami z „Dziewiątki” postanowiliśmy zastanowić się, czym właściwie jest życzliwość. Czy trudno wpleść ją w codzienne życie? Na czym polega magia życzliwych uczynków? Teraz już wiemy, jednak jak zdobyliśmy tę cenną wiedzę? Pierwsza z magicznych właściwości omawianej przez nas cechy jest to, że każdy już nosi ją w sobie i naszym zadaniem jest uwolnić jej potencjał. Na samym początku pragnęliśmy stworzyć definicję życzliwości i połączyć ją z odpowiednimi zachowaniami. Charakteryzowaliśmy także życzliwą osobę i szukaliśmy w swoim otoczeniu dobrych duszków, czyniących nasze życie piękniejszym.

Dzieci z wielkim zaciekawieniem i zaskoczeniem oglądały krótkometrażową animację pt. Mr Indifferent. Film w zabawny, lecz niezwykle wymowny i trafiający do małego Odbiorcy sposób, w serii krótkich scenek pokazując, iż nasze ręce stworzono do okazywania życzliwości. Dzieci zadziwiło najprostsze z możliwych rozwiązań – wyciągnięcie rąk z kieszeni, ewokujące rozpoczęcie działania. Wrażenia z seansu podsumowała krótka dyskusja, wprowadzająca do ćwiczeń z wyobraźni. Na tablicy pojawiły się zagadkowe obrazy – osiem kart, inspirowanych talią z popularnej gry Dixit doskonale sprawdziło się w grze skojarzeń, w której Przedszkolaki są niekwestionowanymi mistrzami. Nasi wirtuozi asocjacji chętnie dzieliły się swymi pomysłami, myślami oraz emocjami. Następnym czekającym na Dzieci wyzwaniem było stworzenie Parasola Życzliwości. To nieprawdopodobne zadanie jest jak najzupełniej wykonalne. Wystarczy do wielkiego parasola dokleić wszystkie związane z życzliwością warunki – kojący uśmiech, bezinteresowne dobro, wyciągnięcie pomocnej dłoni i okazanie uprzejmości… Parasol powstał jako jeszcze wyraźniejsze pokazanie oczywistej prawdy – życzliwość płynąca od innych przypomina zaklęcie ochronne, zapewniające nam bezpieczeństwo przed przykrościami codzienności. Sprawdziliśmy skuteczność naszego parasola, przechylając konewkę, pełną małych i dużych złośliwości losu – jednomyślnie przyznaliśmy parasolowi atest niezawodności.

Koniec naszego spotkania zwieńczyła wspólna lektura prześlicznej i poruszającej historii autorstwa Marshy Diane Arnold. W książeczce, noszącej tytuł Mogę wejść? pojawiły się nasz atrybut – parasol. Tutaj miał on chronić przed groźną burzą, której skłębione chmury oraz ulewny deszcz tracą swą niszczycielską moc wobec ocalającej mocy bezinteresownego dobra. Dzieci zasłuchały się w opowieść o tym, że dla przyjaciół zawsze należy znaleźć spokojne, bezpieczne i pewne miejsce. Pozostając z taką wiedzą możemy być pewni, iż już nigdy nie dopadnie nas upiór samotności.

Dziękujemy serdecznie Dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Dębicy oraz ich Wychowawcom. Wierzymy głęboko, że życzliwość będzie krążyć pomiędzy Dziećmi oraz ich Najbliższymi, nie pozwalając na to, by w domach i serduszkach rozsiadła się nieproszona markotność.