Zbiórka książek dla ukraińskich dzieci w Filii nr 4

Kierując się głosem naszych sumień oraz serc, wielu z nas już od pierwszych chwil po druzgoczących doniesieniach o sytuacji na wschodniej granicy włączyło się w aktywną pomoc naszym sąsiadom. Okazujemy serce Ukrainie na różne sposoby. Dbamy, by każdy nowy przybysz poczuł bezpieczeństwo, będące choćby namiastką domowego azylu. Zajęcia edukacyjno-integracyjne w świetlicy PWD „Zgrana Paka” udowadniają, że dzieci i młodzież z Ukrainy to wyjątkowo wdzięczni odbiorcy, z zaangażowaniem uczestniczący w przygotowanej dla nich ofercie. MiPBP w Dębicy z myślą o najmłodszych uchodźcach organizuje zbiórkę książek. Drodzy Czytelnicy, gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji, w której każda książka staje się czymś więcej, niż tylko przedmiotem. Książeczki z przygotowanej listy, a także inne książeczki obrazkowe, interaktywne: dźwiękowe, rozkładanki i przesuwanki można przynosić do Filii nr 4 na ul. Cmentarnej 1 (od poniedziałku do piątku 10.00-18.00, w soboty 9.00-14.00). Dziękujemy!

Wierzymy, że zgromadzone w ramach zbiórki publikacje znacznie ułatwią i przyśpieszą proces adaptacyjny najmłodszych Ukraińców. Równocześnie podarowane książki zapewnią dzieciom i młodzieży dostęp do kultury i pozwolą zapomnieć o tragedii wojny. Książeczki, uwzględnione na poniższej liście

 1. Maria Dek – Przeplatalińscy – wydaw. Dwie Siostry
 2. Herve Tullet – Super tata – wydaw. Babaryba
 3. Struan Reid – Mosty, wieżowce, tunele – książka z okienkami
 4. Akademia Mądrego Dziecka – Ciekawski kotek
 5. Akademia Mądrego Dziecka – A to było tak
 6. Akademia Mądrego Dziecka – W nocy   
 7. Akademia Mądrego Dziecka – W lesie
 8. Monika Rejkowska – Gdzie kotek ma?
 9. Moje pierwsze memo – Zwierzęta – wydaw. Adamada
 10. Moje pierwsze pytania – Co to jest sen?
 11. Moje pierwsze pytania – Co to jest księżyc?
 12. Patrick George – Uratuj ziemię
 13. Jannie Ho – Kto mnie przytuli? – wydaw. Wilga
 14. Olivia Cosneau – Co porabiasz? – wydaw. Dwie Siostry
 15. Gérard Lo Monaco – Ooodjazd – wydaw. Dwie Siostry
 16. Seria Motoryka Smyka – Dinozaury – wydaw. Jupi Jo!
 17. Seria Motoryka Smyka – Pojazdy – wydaw. – Jupi Jo!
 18. Seria Motoryka Smyka – Zwierzęta – wydaw. Jupi Jo!
 19. Seria Motoryka Smyka – Kolory – wydaw. Jupi Jo!
 20. Czy wiecie jak pomóc planecie? – wydaw. Jupi Jo!
 21. Nie wszystko na wysypisko – wydaw. Jupi Jo!
 22. Madalena Matoso – Klapu klap – wydaw. Babaryba
 23. Katarzyna Bogucka – Rok w mieście
 24. Emilia Dziubak – Rok w lesie
 25. Magdalena Kozieł-Nowak – Rok na wsi
 26. Maciej Szymanowicz – Rok w Krainie Czarów
 27. Jola Richter-Magnuszewska – Rok na targu
 28. Nikola Kucharska – Rok na zamku
 29. Artur Nowicki – Rok na placu budowy
 30. Małgorzata Piątkowska – Rok w górach
 31. Elżbieta Wócjcik – Pojazdy w akcji – rozkładane i ruchome elementy
 32. Ronan Badel – Czerwony Kapturek – bajka dźwiękowa

zostały uważnie dobrane pod kątem przystępności i klarowności przekazu w języku wciąż przecież obcym dla małego odbiorcy. Lista, dostępna również w Filii nr 4 będzie na bieżąco aktualizowana.

Podarowane książeczki trafią do ukraińskich Dzieci, przebywających na świetlicach PWD „Zgrana Paka”.  Jak zauważycie, są to pierwszorzędne, przyciągające kolorami uroczych ilustracji propozycje, w większości interaktywne. Mały Czytelnik może dzięki nim stać się animatorem przedniej zabawy, wprawiając w ruch elementy, którymi urozmaicone są kartonowe rozkładówki książeczek z serii „Akademia Mądrego Dziecka”, „Moje pierwsze pytania” czy „Rok w…”. Informacje tu zawarte, podano w absorbującej formie, gdzie w ślad za znakomitą oprawą graficzną idzie przemyślana merytoryka. Zwięzłe, przekazane w krótkich zdaniach informacje rozbudzają dziecięcą ciekawość świata. W wartościowych książkach, które z pewnością zna już wiele Stałych Bywalców Bibliolandii, wiedza idzie w parze z zabawą, a przyjemne z pożytecznym. Czytelnicy poznają również ekscentrycznych nieco, ale sympatycznych Przeplatalińskich i wielu innych bohaterów, których przygody staną się słodkim lekarstwem na troski i obawy. Interaktywne książki kochają wszystkie Dzieci. Obfitujące w szczegóły rozkładówki często zdobią przezroczyste okienk, przeobrażające książeczkę w coś na wzór trójwymiarowego obrazu, nowego świata, do którego przenoszą się mali Czytelnicy. Dodatkowo, ukraińskie Dzieci będą mogły oswoić się z naszym alfabetem.

Drodzy Czytelnicy, zastanówmy się wspólnie: czego brakowałaby nam w nowym, nieznanym świecie? W nowej rzeczywistości, do której reguł musimy się dostosować? Po zaspokojeniu pierwszych potrzeb zaczęlibyśmy tęsknić za tym, co tworzyło naszą codzienność. Prawdopodobnie nie tylko zapaleni czytelnicy prędko zauważyliby brak książek. Książeczki, które trafią dzięki Waszej pomocy do rąk ukraińskich Dzieci z pewnością odpowiedzą na pierwsze pytania, rozbudzając fascynację światem. Jednak nie tylko – będą widzialnym dowodem naszej empatii oraz wspólnej troski o to, by wobec wojennej pożogi zagwarantować im bezpieczeństwo i radosne życie.

Dziękujemy za okazane serce i pomoc! Do zobaczenia!