Zasłużona nagroda – wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Czy pamiętacie, jak młodzież z dębickich szkół rywalizowała podczas gry terenowej w Parku Miejskim im. Skarbek-Borowskiego? Ósmoklasiści śmiało ruszyli „Tropem Ignacego Łukasiewicza” podczas kolejnych etapów gry, wykazując się wiedzą, intuicją, zmysłem logicznego myślenia oraz dając upust swej żywiołowości i spontaniczności. Droga do celu pozwoliła im na bliższe poznanie Patrona Roku 2022 r. Dla wielu uczestników gry „szejk z Galicji” był dotychczas jedynie ikoną, kojarzoną odruchowo z lampą naftową. Przełamując ten stereotyp, zaprosiliśmy chętną do wszelkich inicjatyw młodzież do wspólnej zabawy, w której nagrodą był wyjazd do Muzeum w Bóbrce. Zwycięstwo w grze odniosła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy, dzięki czemu ośmioklasiści odbyli pouczającą i podsycającą głód wiedzy wycieczkę. Niezwykłość Muzeum w Bóbrce opiera się na wielu aspektach, z których niebywale istotnym jest usytuowanie w miejscu, w którym w 1854 r. trzech pionierów przemysłu naftowego odważyło się założyć najstarszą na świecie, wciąż funkcjonującą kopalnię ropy naftowej. Tutaj również powstało pierwsze na świecie przedsiębiorstwo naftowe, wzniesione na fundamencie wzajemnego porozumienia, szacunku oraz śmiałości koncepcji i odważnego dążenia do celu. Przemysł naftowy i gazowniczy brzmią zawile? Nic bardziej mylnego. Zapytajcie ósmoklasistów z SP nr 2 w Dębicy – z pewnością ich opowieść wprawi Was w zaskoczenie.

Muzeum w Bóbrce stanowi nasze chlubne dziedzictwo jako świadectwo głębokiego zaangażowania oraz żarliwej pasji Ignacego Łukasiewicza oraz jego partnerów – Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassy-Zrenckiego, których idea jednoczyła całą lokalną społeczność. Młodzież, zwiedzając muzeum, dowiedziała się, że mają okazję gościć w… Pomniku Historii – tym bowiem zaszczytnym i prestiżowym mianem cieszy się kompleks, będąc najstarszą kopalnią ropy naftowej. Młodzież nie ukrywała zadziwienia, na informację że teren muzeum obejmuje aż 20 hektarów, będąc niezgłębionym skarbcem, przechowującym w sobie zabytki, których samo wymienienie objęłoby pokaźną listę. Uczestnicy wycieczki, przeniesieni wprost do serca lasu, tworzącego malowniczą scenerię dla ducha historii zaklętego w urządzeniach, odzwierciedlających ewolucję ludzkiej myśli, zobaczyli, jak wyglądały pierwsze kopanki, dowiedzieli się czym jest kiwon, a także obejrzeli mnóstwo urządzeń wiertniczych, pomp i sprężarek, poznając złożoność całego procesu pozyskiwania paliw kopalnych. Unikatowość eksponatów oraz ich nietypowość uzmysłowiły Młodzieży niebagatelną wartość badań Ignacego Łukasiewicza, któremu właściwie zawdzięczamy komfort współczesnego życia, jako że tak wiele przedmiotów codziennego użytku opiera się na pochodnych ropy naftowej.

Młodzież, zagłębiając się wraz z przewodnikiem w meandry historii przemysłu gazowniczego i naftowego obejrzała również ekspozycje multimedialne, umożliwiające jeszcze głębsze zanurzenie się w minionym świecie XX-wiecznych naukowych dociekań. Co więcej, doskonale opracowana ekspozycja zadziałała jak swoisty wehikuł czasu, przenosząc młodzież do czasów Ignacego Łukasiewicza, który sam również był oddanym pracownikiem kopalni, nie wymawiając się statusem założyciela.

Dziękujemy serdecznie Młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy oraz jej Opiekunom. Mamy nadzieję, że tak nieszablonowa nagroda pozostanie w pamięci Uczestników wycieczki na bardzo długo – ośmielając do podążania za własnymi marzeniami, choćby wydawały się niedosiężonymi. Wierzymy, że wyprawa do Muzeum w Bóbrce zaakcentuje również wagę działalności naszego wybitnego rodaka, zachęcając do samodzielnych poszukiwań i wzorowania się na wcielanym przez Łukasiewicza etosie pracy ofiarnej, pełnej pasji i wypływającej nie z wyrachowania oraz żądzy zysku, lecz ze szczerego pragnienia odmiany świata.

Do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce mogliśmy wyruszyć dzięki działaniom w ramach projektu „Oleum petroleum – Świet(l)na  przyszłość za sprawą Ignacego Łukasiewicza” z Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w ramach PROGRAMU GRANTOWEGO „ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA”, za które serdecznie dziękujemy.