Zajęci nauką! Wakacje z językiem polskim w Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy 

W Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy podczas wakacji nie próżnujemy. Ani na moment nie ustaje wytężona praca… intelektualna. Minął kolejny tydzień wspólnej nauki i poznawania zawiłości języka polskiego. Jednak dla Dzieci i Młodzieży z Ukrainy lekcje języka polskiego stanowią również cenny czas, w którym mogą dzielić się swoimi przeżyciami, wspomnieniami oraz opowieściami o planach i marzeniach. Lekcje z Panem Ireneuszem Kozakiem aż skrzą od umiejętnie przekazywanej wiedzy, pozostawiając Uczniów z zapasem nowych słów oraz radości. W tym tygodniu przyszedł czas na naukę środków transportu oraz nazw zwierzaków, a w puli wyzwań rzucanych przez gramatykę zagościły czasy oraz zaimki osobowe. Uczyliśmy się również niezwykle istotnych zwrotów grzecznościowych, zabarwiających rozmowę uprzejmością. To zaledwie wyimek z naszych wspólnych językowych wakacji, które odbywają się dzięki wsparciu Fundacji Świętego Mikołaja.

Lekcje w tym tygodniu nastąpiły po przedłużonym weekendzie, dlatego Pan Ireneusz rozpoczął lekcję od zapytania Uczniów, jak wykorzystali ten uroczysty poniedziałek. Świąteczny dzień posłużył zarazem jako pretekst do pytania o to, jak Dzieci spędzają czas wolny. Dzięki tej rozmowie, Uczniowie małymi kroczkami zdobywają wiedzę o tym, jak opowiadać o sobie, swoich pasjach i codzienności. Dzieci uwielbiają spacery, krótkie wycieczki, rysowanie i spędzanie czasu z bliskimi na domowych familijnych seansach filmowych. Chętnie także bawią się ze swoimi domowymi zwierzątkami i o nich również uczyli się nieco później. 

Potrafimy już zrobić zakupy i wymienić ulubione owoce oraz warzywa, a także opisać ich kolor. W kolejnej lekcji przyszła pora na nową porcję wiedzy. Tym razem Pan Ireneusz zabrał Dzieci w zupełnie nową, a bardzo potrzebną dziedzinę – przekazując im wiedzę o środkach transportu. Uczniowie poznawali nazwy pojazdów, z których korzystają na co dzień – samochodu, roweru i autobusu. Jednak nie zabrakło również: traktora, ciężarówki i cysterny oraz samolotu i okrętu. Każdy pojazd został dokładnie opisany przez Nauczyciela, wskazującego na jego cechy charakterystyczne i przeznaczenie. Następnie płynnie przeszliśmy do tematu, który lubi chyba każdy – zwierzaków. Dzieci z entuzjazmem wymieniały nazwy swoich domowych ulubieńców, jednak nie pominęliśmy również zwierząt egzotycznych i drapieżnych oraz gospodarskich. Lekcja na momencik zamieniła się w wyobrażoną menażerię, pełną krówek, piesków i kotów, koni i kóz oraz zebr, aligatorów i słoni.

Z kwestii gramatycznych podniesiono temat czasów – przeszłego, teraźniejszego oraz przyszłego. Konstrukcje składniowe zawsze budzą uzasadnione lęki u Uczniów. Wszak to sfera rozległa i złożona. Jednak w Przystani Świętego Mikołaja nauka należy do przyjemności i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż pewne rzeczy wymagają czasu. Dlatego nauka nie przeraża – zwłaszcza z tak cierpliwym Nauczycielem, jak Pan Ireneusz. Przeprowadził on swoich Uczniów przez podstawowe zasady czasów w języku polskim, wskazując na podobieństwa do ich ojczystej mowy. Następnie, kontynuując zagadnienie czasu, powróciliśmy do określania godzin. Pozostając w sferze gramatycznej, nie zapomnieliśmy o zaimkach osobowych – małej i niepozornej części mowy, jednak – jakże ważnej!

Każda rozmowa, tocząca się w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze Przystani Świętego Mikołaja wydaje się być małą cegiełką, budującą poczucie pewności siebie oraz orientacji w nowej rzeczywistości. Mówienie o sobie i swoich zainteresowaniach jest bajecznie łatwe, jeżeli dysponujemy odpowiednimi środkami. Trudno jednak robić coś, nie mając ku temu narzędzi. Dlatego tak cenne są dla nasze spotkania w bibliotecznej Przystani – azylu dziecięcej niewinności i szklarni umiejętności.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Ireneuszowi Kozakowi za roztoczenie opieki nad Dziećmi uchodźczymi i szczodre dzielenie się bogactwem swojej wiedzy. Jesteśmy wdzięczni dobremu duchowi naszej Przystani, Pani Anastasii Tarasovej, nie pozostawiającej nas bez życzliwego wsparcia. Dziękujemy gorąco Fundacji Świętego Mikołajaza możliwość stworzenia Dzieciom warunków sprzyjających nauce – języka polskiego oraz życia w nowych warunkach.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.