Zagadkowym szlakiem. Finał „Wakacyjnej przygody z dębicka biblioteką”

Mówi się, że to, co piękne, (zbyt) szybko się kończy. Pewnie tak, w końcu szczęśliwi czasu nie liczą. I choć trudno będzie nam się rozstać po emocjonującym tygodniu wspólnych poszukiwań, radosnych zabaw i wycieczek, wierzymy, że dla Uczestników „Wakacyjnej przygody z dębicką biblioteką” będzie to czas często i chętnie wspominany. Dzieci zabierają ze sobą na rok szkolny prześliczne wspomnienia, nowe przeżycia i arcyciekawe doświadczenia. Jednak, zanim rozstaliśmy się, czekało nas jeszcze całe dwa dni, obfitujące w niesamowite atrakcje. Celem kolejnej wyprawy naszych nieustraszonych detektywów stała się wyjątkowej urody miejscowość, słynąca z ogrodów, sanatoriów, pijalni oraz rozlewni wód. Jednak leżąca w dolinie Popradu Muszyna przyciąga nie tylko statusem uzdrowiska. W czwartek, 25 sierpnia tropiciele przygód, korzystając z uroków turystyki niekonwencjonalnej, kluczyli między budynkami, odkrywając sekrety miasta i… nietoperzy! Jednakże i piątek przyniósł bez liku okazji do wykazania się przenikliwością umysłu i drobiazgowością, godną najlepszych agentów śledczych. W ostatni dzień Dzieci szukały wyjścia z escape roomu pt. „Detektyw na tropie zagadek”, zajadając odnalezione łakocie.

Kluczem do sukcesu podczas poznawania nowego miejsca jest przewodnik. W Pani Zuzannie – Babie z Gór – odnaleźliśmy wszystkie zalety doskonałej przewodniczki, poznając miasto, a przy tym przednio się bawiąc. Dzieci w pełni wykorzystały niepowtarzalną szansę na poznanie Muszyny z lotu podkowca małego. Co to za stworzonko, zapytacie? Uczestnicy wakacji jeszcze do niedawna zapytaliby dokładnie o to samo. Dzięki grze miejskiej Dzieci już wiedzą, że podkowiec jest maleństwem wielkości suszonej śliwki, a przeszkody i potencjalny posiłek namierza dzięki aparacikowi, wyglądającemu właśnie jak podkowa – talizman szczęścia. Amulet podkowca towarzyszy mu od urodzenia, służąc do echolokacji. Te i mnóstwo innych ciekawostek z życia nietoperzy Dzieci poznały, rozwiązując zagadki i jednocześnie zwiedzając miasto. Motyw nietoperzy towarzyszył nam cały czas – począwszy do zabawnych opasek z nietoperzami, poprzez foldery z instrukcjami gry aż do słodkich kruchych ciasteczek. Poszukiwacze tajemnic podkowców, mocno wytężali umysł, by znaleźć rozwiązania zagadek oraz podołać zadaniom, jakie stawiała przed nimi fabuła gry. Dzieci jednak dziarsko przemierzały Muszynę, poznając jej architekturę, historię oraz zabytki. Zwiedziliśmy tętniące życiem serce miasta – malowniczy Rynek, poznaliśmy patronów ulic, a także przyjrzeliśmy się ważnym miejskim budowlom, takim jak Urząd Miasta oraz Sąd Rejonowy i Muzeum Regionalne.

Na ostatni dzień przewidzieliśmy atrakcję, której nie odmówi żaden łowca przygód – escape room pt. „Detektyw na tropie zagadek”. W grze biblioteka przeobraziła się w amfiladę sekretnych komnat, skrywających niezliczoność sekretów oraz słodkości. Łakocie miały wynagradzać małym detektywom ich intelektualny i fizyczny wysiłek, którego wymagało uważne poszukiwanie pochowanych wskazówek i rozwiązywanie zagadek. By zwyciężyć, prócz znajomości baśni, należało umieć liczyć, ale nie na siebie tylko na idealnie zgraną drużynę. Wspólna droga ku wyjściu z escape roomu zacieśniała więzi między członkami zespołów, umacniając poczucie koleżeństwa, odpowiedzialność oraz trenując umiejętności pracy w zespole.

Podczas gdy kolejne zespoły detektywów wspinały się na następne poziomy gry, reszta Dzieci wzięła udział w zajęciach literacko-artystycznych. Dzięki dwustronnemu albumowi „Pod wodą, pod ziemią” autorstwa Państwa Mizielińskich, Dzieci odbyły podróż do wnętrza Ziemi. Książka stała się inspiracją do rozmów na tematy zupełnie nieoczywiste, ponieważ kto na co dzień zastanawia się nad tym, co właściwie skrywa nasza planeta? A przecież zarówno pod powierzchnią ziemi, jak i pod taflą wody kryje się mnóstwo, niekiedy nawet spektakularnych, zjawisk, zwierząt, roślin i znalezisk, a także osiągnięć człowieka. Dzieci, używając wyobraźni, papieru oraz kredek, wybrały się w podróż pod wodę i pod ziemię, na ogromnych arkuszach rysując swe własne odkrycia, wraki pirackich statków, skamieliny, przewody i zwierzęta – wodne oraz lądowe.

Na koniec dnia nastąpił uroczysty finał „Wakacyjnej przygody z dębicka biblioteką”. Każde z Dzieci otrzymało pamiątkowy dyplom, honorujący wybitne detektywistyczne umiejętności oraz będący wyrazem wdzięczności za wspólnie spędzone, rozjaśnione słońcem i uśmiechem dni.

Tydzień minął niepostrzeżenie, lecz nie można rzec, że zniknął bez śladu. W końcu każdego dnia wraz z Dziećmi uczyliśmy się, bawiliśmy, poznawaliśmy sekrety otaczającego nas świata i zdobywaliśmy nowe cenne umiejętności, a także – przyjaciół. Mamy nadzieję, że dla Dzieci „Wakacyjna przygoda z dębicką biblioteką” będzie stanowić kalejdoskop wspaniałych wspomnień, często przywoływanych i wyczarowujących na twarzyczkach słoneczne uśmiechy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Dzieciom oraz ich Rodzicom, za wspólnie spędzone, roziskrzone śmiechem oraz ubarwione radosną zabawą dni. Będziemy na Was czekać w Bibliolandii, ponieważ przygodą jest również każda przeczytana książka! Do zobaczenia!

Wakacyjna Przygoda z Biblioteka realizowana jest w ramach zadania „Bibliotek@rz Bliżej NAS”
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”