Zaczytany kwiecień w Bibliolandii. Strefie Dzieci

Kiedy z okładki książki śmieje się do Was sympatyczna buzia, nie sposób nie przyjąć zaproszenia do wspólnej przygody. Zwłaszcza, kiedy do grona poszukiwaczy wrażeń dołącza grupa Waszych przyjaciół. Czasami magia słów miesza się z  magią liczb i tak oto 12 kwietnia 2024 r. do Bibliolandii przyjechały pięciolatki z Przedszkola Miejskiego nr 12, by doskonale bawić się podczas warsztatów zatytułowanych „Z Kicią Kocią w świat książek”. Mając taką przewodniczkę trudno nie zakochać się w literaturze, tym bardziej, że pasji sprzyja przytulna, kolorowa, jak świat Kici Koci atmosfera Bibliolandii. Kwiecień – miesiąc tak istotny zarówno dla wielbicieli książek, jak ich twórców – rozpieszcza nas kolejnymi odwiedzinami najmłodszych miłośników zaczytania. 16 kwietnia Bibliolandia rozbrzmiewała entuzjastycznymi głosami drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy, którzy – jako poważni już adepci literatury – zapoznawali się ze złożonością mechanizmów powstawania książek. Motto, przyświecające spotkaniu z naszymi nieco starszymi Gośćmi brzmiało „Czytanie oknem na świat”, trafnie odzwierciedlającym, jak szerokie spektrum możliwości stwarza nam literatura, koronująca nas wręcz na władców królestw określanych wyobraźnią – niezmierzoną, nieposkromioną, zachwycającą.

Kicię Kocię – rezolutną, pogodną i bystrą śnieżnobiałą koteczkę zna chyba każde dziecko. W serii książeczek, które długo na naszych półkach nie zagrzewają miejsca, tak chętnie są wypożyczane, Dzieci odnajdują problemy własnej codzienności. Wyprawiając się więc z „Kicią Kocią w świat książek” mamy gwarancję czasu spędzonego nie tylko przyjemnie, ale i pouczająco. Pięciolatki z „Dwunastki” nie zastanawiały się nad tym, czy 12 kwietnia 2024 r. przyjąć zaproszenie od kotki, lecz natychmiast zanurzyły się w bajkowym świecie, którego zawiłości tłumaczyła cierpliwie nasza przewodniczka. Najpierw nasi Goście, oddani wielbiciele Kici Koci, z entuzjazmem, ale i uważnością wysłuchali opowiadania o ukochanej bohaterce. Następnie z główkami pełnymi inspiracji pomknęli ku niezliczonym grom i zabawom, będącym urokliwą mieszaniną radości i cennej nauki o książkach. Ogromną frajdę przyniosła Dzieciom zabawa w tropicieli błędów w tytułach baśni, które ktoś roztargniony połączył w niesamowicie karkołomne kompozycje. Z równą ekscytacją i olbrzymią satysfakcją odszukiwały atrybuty postaci z klasycznych bajkowych opowieści. Jednak tym, co najmocniej zaskoczyło Dzieci okazało się przełomowe odkrycie – książka jako zabawka! Tak, na naszych półeczkach czekają niezliczone książki interaktywne i picturebooki, namawiające odbiorcę do zabawy i samodzielnego zagłębiania się czy wręcz budowania fabuły. Na sam koniec spotkania każde z Dzieci wcieliło się w rolę projektanta zakładki sensorycznej, a autorskie perełki, powstające w pracowni między bibliotecznymi regałami oszałamiały inwencją, precyzją oraz wrażliwością estetyczną.

Nasi najmłodsi Czytelnicy zawsze zaskakują swoją dojrzałością, więc spotkanie z drugoklasistami z SP nr 5 w Dębicy mogło jedynie ugruntować naszą opinię. 16 kwietnia 2024 r. Bibliolandia przeistoczyła się w strefę dociekań, do których punktem wyjścia stały się słowa „Czytanie oknem na świat”. Wspólnie z Dziećmi prowadziliśmy ożywione debaty na temat rodzajów literatury, śledziliśmy wnikliwie kolejne etapy jej powstawania, roztrząsając kwestię tego, który z nich jest najważniejszy czy najżmudniejszy. Zastanawialiśmy się nad tym, czy pisarz albo ilustrator mogą czuć zmęczenie i czy mają się czego obawiać, a także wkroczyliśmy a zaplecze księgarni oraz wydawnictwa, by zobaczyć, jak właściwie, już po narodzinach w głowie autora, wyglądają kolejne etapy życia książki. Naturalnie, nie zabrakło bezcennej refleksji nad niebagatelną rolą Czytelników, ożywiających fabuły książek, a koncepcja naczyń połączonych niewątpliwie zelektryzowała Dzieci. W Bibliolandii nie może zabraknąć gier i zabaw, więc drugoklasiści stanęli w obliczu niezwykłych wyzwań, którym być może nie podołaliby nawet najśmielsi detektywi, twórcy haseł i katalogów. Do tego niezbędne były: skrupulatność, logika, a także odwaga do podjęcia działań. Tych cech jednak nie brakuje Uczniom z „Piątki”, którzy zadania wykonywali bezbłędnie. Naszemu spotkaniu towarzyszyła również wymiana wrażeń i spostrzeżeń na temat kluczowej funkcji literatury – uwrażliwiania na świat, rozbudzania empatii, wnikliwego wglądu w siebie, a tym samym – na innych.    

Dziękujemy z całego serca Dzieciom oraz ich Opiekunom za wspólnie spędzony czas, dzięki któremu każdego dnia czujemy się, jakby trwał nieprzerwanie Dzień Książki. Głęboko wierzymy, że nasi Goście z instynktowną lekkością wybierać będą najlepsze dla nich książki – panacea na niewiedzę i smutki, podsycające pasję oraz pogłębiające ją. Do zobaczenia!