Zabawy z MiPBP w Dębicy podczas Dni Kultury Dębica 2022

Do wakacji pozostało niespełna dwa tygodnie, lecz im mniej dni pokazuje kalendarz, tym bardziej wydaje się dłużyć czas, dzielący nas upragnionej letniej beztroski. Jak sprawić, by oczekiwanie minęło jak najszybciej i jak nieco oszukać niecierpliwość? Sprzyjają temu inicjatywy takie, jak dębickie Dni Kultury. Wieczorem, 11 czerwca na kilka godzin dębicki rynek przeobraził się w niewiarygodnie barwną krainę, w której czas nie ma znaczenia, a do najcenniejszych walut należą: fantazja, serdeczność i życzliwość. Dziecięca żywiołowość, bezpośredniość i kreatywność oraz umiejętność współpracy i duch zdrowej rywalizacji znalazły ujście w niezliczonych zabawach, wśród których nie zabrakło warsztatów artystycznych z ideą ekoempatii, dyskretnie wpisaną w czekające Uczestników zadania. Uwalnianiu energii twórczych towarzyszyły ekscytujące kultowe gry w odświeżonych wersjach. Prostota i spontaniczność potęgowały szczęście wspólnej zabawy, zjednując zainteresowanie kolejnych dzieci. Zapewniamy – uśmiech działa skuteczniej niż magnes!

Podczas dębickich Dni Kultury postawiliśmy na ponadczasowe, testowane chyba na wszystkich pokoleniach, zabawy. Znamy je my, nasi Rodzice i Dziadkowie, a skoro przez tak wiele lat nie straciły na uroku, dlaczegóż nie wykorzystać ich potencjału? Aby bawić się przednio wystarczy niewiele – skrawek chodnika, kolorowa kreda i kamyczki albo kartka i ołówek. Poszukiwaliśmy więc słów, grając w chłopka oraz ćwiczyliśmy zwinność i skoczność na planszy do gry w klasy, rozrysowanej na płycie rynku. Tego dnia zresztą, dobrze znany wszystkim mieszkańcom rynek nabrał kolorów, również za sprawą kredowego witraża. Linie współtworzonego przez Panie Bibliotekarki oraz Dzieci efemerycznego arcydzieła wyznaczała papierowa taśma, a pola stopniowo zapełniały się dobieranymi według klucza kolorami. Dzięki entuzjazmowi Uczestników rynek szybko rozbłysnął całą feerią barw, podkreślając dodatkowo radosny charakter naszych wspólnych zabaw. 

Podróżą sentymentalną dla opiekunów, a dla Dzieci znakomitą atrakcją, stała się gra w Pac-Mana, niewątpliwie pamiętanego przez miłośników pierwszych gier video. Kultowa konsolówka została teraz poddana readaptacji na grę zespołową. Dwie sympatyczne paszcze – niebieska i żółta – pożerały czarne kropeczki,  a o tym, jak prędko zaspokajany był głód decydowały rzuty kostką. Równie ekscytującą zabawą było poszukiwanie skarbów – wyzwanie dla prawdziwych łowców przygód, którym nieobca wytężona praca oraz niestraszne wydmy piasku. Dzieci cierpliwie przesiewały piasek, w którym skrywały się lśniące kosztowności, pieczołowicie oddzielając klejnoty od dokuczliwego pyłu. Spokój oraz konsekwencja zostały sowicie wynagrodzone imponującymi znaleziskami, a radość malująca się na twarzyczkach poszukiwaczy nie pozostawiała cienia zwątpienia, że owocne poszukiwania motywują Uczestników i dodatkowo zachęcają do kolejnych zabaw.

Przy plastycznym stole mogliśmy dalej bezkarnie się brudzić w ferworze tworzenia, wykorzystując zachwycającą obfitość czerwcowej flory. Tutaj Dzieci o artystycznych duszach wykonywały kolażowe ilustracje, sięgając po patyczki, kwiaty oraz listki i patyczki. Komponowane z różnorodnych elementów prace przywodziły na myśl czarodziejskie stronice z pradawnych zielników, zadziwiając samych twórców i ich Rodziców. Były rośliny, więc nie mogło zabraknąć owadów, a te, niebywale urocze, powstawały z tego, co wydawałoby się zbytecznym. Dokoła więc brzęczały roje pszczółek i motylków, wykonywanych na bazie pustych tekturowych rolek i ozdobione kolorowym papierem. Z kolei miłośnicy zoologii, mechaniki i inżynierii z zapałem konstruowali z plastikowych butelek samoloty oraz żółwiki. Wiadomo, iż pokarmem dla nieposkromionej wyobraźni są książki, więc nie zabrakło i bibliofilskiego akcentu. Dzieci własnoręcznie tworzyły zakładki do książek utrzymane w konwencji wakacyjnej. Każda z nich pobudzała apetyty swoim nietuzinkowym kształtem… słodkiego loda!

Druga sobota czerwca to najwyższa pora, by dać się porwać wakacyjnemu nastrojowi. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas animacje wprowadziły Uczestników Dni Kultury w wakacyjny optymizm. Zawsze staramy się dla Was wybierać zabawy łączące walory edukacyjne z poznawczymi i integracyjnymi, nie pozbawiając ich zarazem najważniejszego, rekreacyjnego waloru. Mamy nadzieję, że skutecznie zapewniło to moc wartościowych wrażeń Dzieciom, a Rodzicom i animatorom pozwoliły na powrót do cudownych czasów dzieciństwa.