Zabawa z książką czy książką? Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Książki poznane u początków naszej Czytelniczej drogi często pozostają z nami na całe życie. Podobnie jak smaki i zapachy dzieciństwa, wspominamy je z sentymentem. Od 55 lat 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ustanowione w 1967 r. święto, celebrujemy równocześnie z urodzinami wybitnego duńskiego pisarza, poety i autora ponadczasowych baśni, Hansa Christiana Andersena. Okazja ta ma na celu rozbudzenia w najmłodszych odbiorcach pasji zaczytania oraz zwrócenia uwagę na to, jak istotną rolę pełni literatura w kształtowaniu wrażliwości oraz stymulowaniu ciekawości świata. Jednak książki powinny nam towarzyszyć nie tylko od święta, zwłaszcza że może być znakomitą… zabawką!  I to nie tylko dla dzieci. Nie wierzycie? Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym historia książek dziecięcych łączy się z różnorodnością współczesnego rynku wydawniczego.

Niewielu wie, że patron kwietniowego święta najmłodszych Czytelników, Hans Christian Andersen był synem szewca i praczki, a do czarodziejskiego świata baśni wprowadziła go ukochana babcia, snująca niekończące się historie, pełne nadprzyrodzonych zjawisk i fantastycznych stworzeń. Urodzony 2 kwietnia 1805 r., traktował literaturę dla dzieci jako zajęcie poboczne, jednak z biegiem czasu jego baśnie okazały się czymś więcej, niż tylko opowieści dla dzieci. Tak jak babcia Andersena była jego przewodniczką po świecie fascynujących, wielopłaszczyznowych historii, tak my – rodzice – jesteśmy opiekunami i przewodnikami oraz tłumaczami dla naszych pociech. To właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność wprowadzenia ich do świata literatury. Zapraszając nasze Dzieci do świata bajek i baśni, wykonujemy w gruncie rzeczy pierwszy krok na drodze do codziennego kształtowania i doskonalenia ich zmysłów: estetycznego oraz etycznego. Jako tłumacze treści, skrytych w książkach, pomagamy Dzieciom w nauce koncentracji oraz słuchania, a stąd już prosta droga do nauki cierpliwości i podsycenia fascynacji światem. Umacniając nasze więzi, uczymy się zarazem dostrzegać piękno sztuki i codziennego życia.

Z filmu dowiadujemy się, jak rozwijała się literatura dziecięca na przestrzeni stuleci. Z pewnością zaskakujący jest fakt, iż jej początki sięgają dopiero XVIII w. Przedziwne, prawda? Następnie, poznając kolejne etapy rozwoju, poznajemy ewolucję formy książeczek dziecięcych – prócz książek obrazkowych mamy więc książeczki-harmonijki, publikacje typu pop-up, książeczki-audiobooki, wydania z pozytywkami czy urozmaicone połączeniem różnych tekstur. Książka zatem zyskuje w tej formie treść naddaną. Tekstowi zazwyczaj towarzyszą urzekające ilustracje, a równocześnie książka oddziałuje na szereg innych zmysłów. Do wrażeń wzrokowych dołączają słuchowe oraz dotykowe. Stymulacja sensoryczna sprawia, że mały Czytelnik głębiej jeszcze zatraca się w poznawanej treści. Niewątpliwie atutem książeczek interaktywnych jest możliwość przyjęcia poważnej roli współautora książki. Tak bowiem czuje się mały odkrywca świata, całkowicie zaabsorbowany opowieścią angażującą na wielorakie sposoby – czy to poprzez wyszukiwanie szczegółów, układanie puzzli, pociąganie ruchomych elementów czy naciskanie guziczków. Zabawa z literaturą to więc dosłownie zabawa… książką!

Wspólne czytanie to coś znacznie głębszego, niż tylko edukacja czy rozrywka. To nieustanne aktywne budowanie więzi i stymulowanie rozwoju emocjonalnego oraz bezcenny współudział w niezapomnianej czytelniczej przygodzie. Mamy nadzieję, że Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej zainspiruje Was i zachęci do odwiedzin dębickich bibliotek. Na naszych półkach czeka na Was mnóstwo propozycji: od książeczek obrazkowych, przebogato ilustrowanych, poprzez rozkładanki i książeczki dźwiękowe. Propozycji nie zabraknie, a zabawa z książką to najczystsza przyjemność i jednocześnie inwestycja w przyszłość naszych Dzieci. Zapraszamy!