Za nami fantastyczne Powitanie Lata!

Tysiące mieszkańców Dębicy przywitało lato na imprezie plenerowej zorganizowanej w Parku im. Włodzimierza Skarbek-Borowskiego. Tegoroczne Powitanie Lata odbyło się w niedzielę, 27 czerwca. Na najmłodszych czekało wiele atrakcji i zabaw przygotowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

Animacje i konkursy  zapewniły zarówno dzieciom jak i dorosłym dużą dawkę energii i śmiechu, a atrakcje przygotowane przez bibliotekę  pozwoliły najmłodszym na nieograniczoną aktywność i dały im dużo frajdy. Każdy uczestnik zabawy otrzymał specjalny karnet na lody oraz kolorowy balon. Podczas imprezy można też było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce  z postacią „Pipii” lub „Pirata”, zakręcić „Kołem Fortuny” i uraczyć się popcornem lub watą cukrową.

Podczas powitania lata burmistrz miasta Dębicy Mariusz Szewczyk oraz dyrektor MiPBP w Dębicy Monika Rojek-Kałek wręczyli nagrody laureatom konkursu „Pippi Pończoszanka – nasza fajna koleżanka, zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych z miasta Dębicy. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej Pippi Pończoszankę – bohaterkę książki Astrid Lindgren.

Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych dębiczan cieszył się spektakl „Przygody Pippi Skarpetki”, w wykonaniu grupy teatralnej Studio Teatralne Krak-Art. Wesoła i zwariowana Pippi jest obdarzona nadludzką siłą. Wprowadza się wraz ze swoją małpką i koniem w kropki do Willi zwanej Pięknotką. Dziewczynka wychowuje się sama, bez opieki dorosłych. Pippi nie chodzi do szkoły, nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, dlatego Pippi często wpada w niebywałe kłopoty. Dzieci w trakcie widowiska poznały znaki drogowe i podstawowe zasady ruchu drogowego. Spektakl ukazał, jak ważne jest to, aby nawzajem się słuchać, uczyć się od siebie i przede wszystkim szanować.

Podczas pikniku odsłonięto tablicę upamiętniającą hr. Edwarda Bernarda Raczyńskiego, jego żony Joyous Markham-Raczyńskiej i Włodzimierza Skarbek-Borowskiego. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali:  Róża Mycielska, córka  Włodzimierza Skarbek- Borowskiego, burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk i radny sejmiku Województwa Podkarpackiego Stefan Bieszczad. O oprawę muzyczną wydarzenia postarała się Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka.

Włodzimierz Skarbek-Borowski był jednym z założycieli straży w Nagawczynie, administratorem dóbr nagawczyńskich, które były własnością Edwarda hrabiego Raczyńskiego. W zbiorach dębickiej Biblioteki znajduje się książka autorstwa Sławomira Wnęka i Roman Zycha  „Włodzimierz Skarbek-Borowski (1898-1972): życie i działalność (rys biograficzny)” .

Na zakończenie imprezy Monika Rojek-Kałek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy podziękowała mieszkańcom za liczną frekwencję w strefie zabaw, a także życzyła wszystkim przybyłym udanych i bezpiecznych wakacji. Podziękowała również pracownikom dębickiej Biblioteki za zaangażowanie i zorganizowanie wydarzenia.