Z Przystani Świętego Mikołaja na Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu i warsztaty ceramiczne w Kopytowej

Tajemnicza i magnetyzująca swym historycznym dziedzictwem sylwetka Zamku Kamieniec, malowniczo usytuowana na pograniczu Korczyna i Odrzykoniu zachwyca swą bryłą, stanowiącą połączenie kilku porządków architektonicznych. Już synkretyzm budowli stanowi idealny powód, by poznać skrywane w prastarych murach sekrety, a cóż dopiero rzec o jego otoczeniu. Grupa Dzieci wyruszyła z Przystani Świętego Mikołaja, by poznać historię twierdzy obronnej, mającej ścisły związek z… Aleksandrem Fredrą. Tak, burzliwe dzieje majestatycznych, koronujących wzgórze nad Wisłoką ruin stały się bezpośrednią inspiracją do napisania najsłynniejszej polskiej komedii – „Zemsty”. Na odrzykońskim zamku odbyliśmy podróż w głąb czasów, poprzez wszystkie epoki, począwszy od epoki brązu, kiedy to pojawili się tu pierwsi osadnicy. Naszą historyczną wyprawę kontynuowaliśmy w Muzeum Wsi Szlacheckiej w Korczynie, gdzie prócz poznania tradycji szlacheckiej mogliśmy stworzyć własne naczynia podczas warsztatów ceramiki. Nasza krajoznawcza wycieczka stanowiła zatem połączenie tego, co uwielbiamy najbardziej – wspólne poznawanie obydwu kultur, uważne przyglądanie się dziejowym przeobrażeniom oraz tworzenie. Z wycieczki zabraliśmy ze sobą plecaki cięższe niż przed wyjazdem – pełne cudownych wspomnień i wiedzy, a już niebawem do Dzieci dotrą stworzone przez na warsztatach ceramicznych naczynia.

Ruiny zamku zawsze mają w sobie coś romantycznego – zwłaszcza tak efektowne, jak Zamek Kamieniec, którego powstanie datuje się na pierwszą połowę XIV w. A z każdym kolejnym stuleciem było coraz ciekawiej, o czym dowiedzieli się Uczestnicy naszej wyprawy, podczas której meandrowaliśmy poprzez wartki nurt dziejów naszej Ojczyzny. Tego rodzaju wycieczki są wspaniałe również przez to, że Dzieci z Ukrainy chętnie dzielą się swoją wiedzą ze swoimi rówieśnikami z Polski, wskazując na podobne pomniki historii w ich kraju. Również sąsiedztwo warownej twierdzy urzeka swa widowiskowością. Rezerwat przyrodniczy „Prządki” pobudza wyobraźnię niezwykłymi, wręcz baśniowymi formami skalnymi, których zagadkowe pochodzenie ludność tłumaczyła sobie, tworząc fascynujące swym folklorystycznym nieprawdopodobieństwem legendy. Jego zapierającą dech w piersiach panoramę podziwialiśmy, zatrzymując się podczas zwiedzania zamku. Tutaj także obejrzeliśmy ekspozycje, obrazujące dzieje zamku i jego mieszkańców oraz prezentujące militaria, sytuujące zarazem historię warowni na szerokim tle historii Polski.

Z zamku udaliśmy się do Muzeum Wsi Szlacheckiej w Kopytowej, gdzie Dzieci poznawały pełen przepychu, wygodny żywot sarmatów, przyglądając się wspaniałym muzealnym wnętrzom, doskonale zaaranżowanym i dopracowanym aż do najdrobniejszego szczegółu. Mali Podróżnicy z zainteresowaniem przemierzali amfiladowe wnętrza, podziwiając cenne tapiserie, epokowe meble, misternie ozdobione zegary i bibeloty oraz naczynia. Naszą wycieczkę zwieńczyły warsztaty, podczas których Dzieci przeobraziły się w twórców ceramiki. Dzieła ich rączek zostaną wypalone w piecu i przesłane Uczestnikom, by mogli przenosić się pamięcią do wspólnie spędzonych chwil.

W naszej bibliotecznej Przystani Świętego Mikołaja podróże są czymś znacznie więcej, niż tylko wyjazdem w nieznane miejsca. Podczas wyjazdów polskie i ukraińskie Dzieci, doświadczając nieoczekiwanych wrażeń, chłonąc wiedzę z wielu dziedzin, uczą się jednocześnie o samych sobie, nawiązują przyjaźnie i cieszą się każdą chwilą. Dziękujemy radośnie Fundacji Świętego Mikołaja za to, że tak szczodrze możemy obdarowywać Dzieci – ofiarowując im bezcenne prezenty, jakimi są: poczucie bezpieczeństwa, nieustanna nauka, wzajemny szacunek i niesamowicie uskrzydlająca radość, przepędzająca wszelkie negatywne emocje.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.