Z Przystani Świętego Mikołaja na Piknik Integracyjny. Dzień Dziecka w PWD Zgrana Paka

Bywają chwile tak szczęśliwe, że pragniemy, by czas stanął w miejscu. Przystań Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy to czarodziejska przestrzeń i gdziekolwiek z niej wyruszamy, zabieramy ze sobą dziecięcą ufność, marzycielstwo i nieposkromioną radość. Tutaj nie musimy się martwić o upływ czasu, ponieważ każda chwila jest pełna szczęścia. Tegoroczny Dzień Dziecka zyskał dla nas wymiar inny, niż dotychczas, jeszcze donośniej wskazując na potrzeby i pragnienia Dzieci. Piknik integracyjny w PWD Zgrana Paka obfitował w niezliczone atrakcje, pozwalając oderwać się od bieżących spraw i poczuć jak na wyspie wiecznego dzieciństwa. Piknik, podczas którego umacnia się nasza polsko-ukraińska przyjaźń to nasza kolejna ubogacająca inicjatywa, realizowana dzięki Fundacji Świętego Mikołaja.

Rozkoszując się przyjemnościami Dnia Dziecka, zapewne nie zastanawiamy się nad tym, że to święto rozbłysło w naszych kalendarzach, by uświadamiać potrzeby dzieci, by chronić najmłodszych, niewinnych i bezbronnych przed krzywdami i zapewniać im bezpieczeństwo, szacunek oraz czułą miłość. To święto, które uszczęśliwia, owszem, lecz prócz tego mieści w sobie o wiele głębsze przesłanie. Ukraińskie i polskie Dzieci z PWD Zgrana Paka spędziły swoje święto w serdecznej atmosferze, korzystając z wielu atrakcji w bogatym programie animacyjnym. Panie Bibliotekarki z MiPBP w Dębicy również obmyśliły dla małych Przyjaciół zza wschodniej granicy najprzeróżniejsze konkurencje oraz mnóstwo zajęć, w których szerokim przekroju każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W udekorowanej zachwycającymi olbrzymimi kwiatami, wykonanymi przez Mamy najmłodszych uchodźców scenerii, Dzieci uczestniczyły w przygotowanych dla nich zabawach ruchowych oraz zajęciach manualnych. W konkurencjach, sprawdzających refleks, uważność oraz szybkość, każde z Dzieci otrzymało za wysiłek słodką nagrodę. Nie zabrakło pokazów wozów strażackich oraz policyjnych, a prezentacje cieszyły się szczególnym zainteresowaniem zwłaszcza chłopców, którzy z entuzjazmem badali wnętrza pojazdów. Wielkie powodzenie miał oczywiście dmuchany zamek, którego murów Dzieci zupełnie nie chciały opuszczać. Mali łowcy przygód mogli wykazać się, poszukując skarbu, a artystyczne dusze stworzyć różne gatunki żabek. Skąd taka różnorodność? Otóż, z baloników oraz pustych butelek powstawały zainspirowane baśniowymi królewnami i królewiczami żabki w złotych koronach. Natomiast z najzwyklejszej kartki papieru, umiejętnie złożonej, wyłaniały się pożyteczne stworzonka polujące na owady. Na twarzyczkach wielu Dzieci, prócz baśniowych malunków, pojawiły się również flagi naszych dwóch ojczyzn – Polski i Ukrainy – co stanowiło poruszający wyraz dziecięcego zaangażowania oraz patriotyzmu, nawet w okolicznościach, zdawałoby się, absolutnie oddalających od podobnych myśli. A jednak, wciąż pozostają one obecnymi. Mimo wszystko, podczas współdzielenia się radością zyskują zupełnie inny aspekt, oddalający od smutku, a uświadamiający, że dom tworzą bliscy nam, szlachetni i kierujący się altruizmem ludzie.

Słodycz wspólnych zabaw dodatkowo wzmagały pyszności, nieodłącznie kojarzące się z tak uroczą okazją, jaką jest Dzień Dziecka. Trudno oprzeć się pokusie słodkości: cukierków i lodów, a wśród atrakcji nie zabrakło również grilla. Wszystkie wspólnie dopełniające się przyjemności i niespodzianki sprawiły, że na każdej dziecięcej buzi gościł promienny uśmiech.

W wydarzeniu wzięli udział: Burmistrz Miasta Dębica, Pan Mariusz Szewczyk, Dyrektor MOPS, Pani Marzena Socha oraz Dyrektor MiPBP w Dębicy, Pani Monika Rojek-Kałek.

Mamy nadzieję, że nasz pierwszy polsko-ukraiński Dzień Dziecka dla każdego Uczestnika przeistoczy się w cenne wspomnienie. Wierzymy, że każde kolejne spotkanie w Przystani Świętego Mikołaja zacieśnia zawiązujące się przyjaźnie i umacnia je, wyposażając zarazem w poczucie bezpieczeństwa. Dziękujemy Dzieciom oraz Opiekunom PWD Zgrana Paka za cudowny, migoczący szczęśliwym śmiechem dzień, podczas którego zapomina się o wszystkim, co smutne. Na szczególne podziękowania zasługuje Fundacji Świętego Mikołaja, bez której wsparcia nie moglibyśmy tak głęboko, świadomie i radośnie przeżyć Dnia Dziecka. 

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.