Z Przystani Świętego Mikołaja do Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej

25 maja wraz z naszymi Przyjaciółmi z Przystani Świętego Mikołaja w MiPBP w Dębicy wyruszyliśmy w kolejną podróż. W Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej wraz z Dziećmi z Ukrainy, poznawaliśmy smakowite tajemnice regionalnej sztuki kulinarnej oraz  sekrety fascynującego świata owadów. Dziecięca ciekawość świata sprzyjała ekscytującej wyprawie, podczas której ekoedukacja przenikała się z wiedzą o bogactwie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wycieczka, która stanowi kolejną z inicjatyw, realizowanych dzięki dofinansowaniu z Fundacji Świętego Mikołaja, pokazała, że w gruncie rzeczy nie ma dziedzin sprzecznych czy odległych. Śmiało można połączyć świetną zabawę z wzajemnym poznawaniem siebie i otaczającej nas rzeczywistości, a bezpośrednio z kuchni można wyjść na łono natury, odpoczywając, ucząc się uważności i spostrzegawczości.

Nasz pobyt w kompleksie edukacyjnym w Stobiernej rozpoczęliśmy nietypowo, ponieważ od przyjemności. Tą niewątpliwie była możliwość własnoręcznego przyrządzenia regionalnego przysmaku, którą stwarzały warsztaty kulinarne. Uczestnicy, uważnie wysłuchując wskazówek prowadzących zajęcia Pań, samodzielnie przygotowali ciasto na lokalny smakołyk – proziaki. Ten specjał obecny jest w podkarpackich kuchniach już od stuleci i często przywoływany z nutką rozrzewnienia jako niezrównany ideał smaku dzieciństwa. Choć jego wykonanie jest bajecznie proste, smak nie wynika wyłącznie z receptury, ale przede wszystkim z uczuć, towarzyszących przygotowaniu. Sodowe chlebki pęczniały na blasze tradycyjnego pieca, roztaczając pobudzającą apetyt woń. Na szczęście, proziaki nie każą na siebie długo czekać, więc bardzo prędko mogliśmy spróbować pulchnych placuszków, okraszonych masełkiem i dżemem. Nic tak nie przydaje smaku, jak świadomość, iż włożyliśmy w przygotowanie potrawy serce, a efektem naszej pracy możemy delektować się z Najbliższymi.   

Zdobywszy nową umiejętność śmiało udaliśmy się na odkrywczą wyprawę do Parku Owadów i Pajęczaków, gdzie naszym Przewodnikiem był Pan Andrzej Trzeciak. Znawca i pasjonat wprowadził nas do mikroświata żyjątek, na które zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Opowiedział nam m.in. o stadiach rozwoju motyla, od gąsienicy, poprzez poczwarkę aż do zachwycającego kolorowymi skrzydłami imaga, omówił zwyczaje kleszczy, pszczół i modliszek. Pan Andrzej Trzeciak uzmysławiał Dzieciom, iż każdy z owadów, także tych traktowanych nieprzychylnie i uznawanych za natrętów lub szkodników jest w jakiś sposób potrzebny i obecność nawet tych dokuczliwych stworzeń jest konieczna dla utrzymania bioróżnorodności naszej planety. Dzieci z wielkim zdziwieniem przyglądały się olbrzymim, wręcz monumentalnym replikom owadów, często aż 200-krotnie powiększonym. Główna atrakcja Parku Owadów i Pajęczaków wywarła na zwiedzających niesamowite wrażenie. Kontrast pomiędzy maleńkimi żyjątkami a ogromnymi postaciami pozwolił na poznanie budowy anatomicznej owadów, mechanizmów adaptacyjnych, jak również do pewnego stopnia załagodził strach przed nimi. Tak wnikliwe i jednocześnie empatyczne spojrzenie na naturę sprawia, że przestają być straszne szerszenie i osy, a nieporadne dżdżownice i kolorowe gąsienice oraz niezdarne chrabąszcze stają się wręcz sympatyczne. Tego rodzaju lekcje są wyjątkowo wartościowe we współczesnym świecie, gdzie tak rzadko mamy czas zaczerpnąć głęboki oddech na łonie natury. Tym bardziej doceniamy wspólnie spędzone chwile, podczas których mogliśmy zatrzymać się, kontemplując przyrodę, a przy okazji poznać tak wiele fascynujących sekretów świata owadów.

Serdecznie dziękujemy Pani Oksanie Boichuk, która udzieliła nam cennego wsparcia podczas wycieczki do Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej. Dziękujemy również Fundacji Świętego Mikołaja za stworzenie fundamentów dla Przystani Świetego Mikołaja w MiPBP w Dębicy. Głęboko wierzymy, że kolejne wspólne przygody będą równie wspaniałe, pouczające i obfitujące w drobne przyjemności. Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny mogliśmy podzielić się z Dziećmi z Ukrainy cząstką podkarpackiego bogactwa, które z radością odkrywamy na nowo.  

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.