Z obrazkami czy bez? Zabawy z książkami interaktywnymi w Bibliolandii

Książeczki do poduszki? Nic z tego! Dziś w Bibliolandii wspólnie z Dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Weldon KIDS w Dębicy odkrywaliśmy radość współtworzenia opowieści, a zabawę połączyliśmy z poznawaniem biblioteki. Czym właściwie jest i komu służy? Czy każdy może zostać Czytelnikiem? Co jest warunkiem otrzymania karty bibliotecznej? Co właściwie ma do zaoferowania „książkowy dom”? I czy książeczki dla dzieci muszą mieć obrazki? Na te i wiele innych pytań odpowiadaliśmy podczas dzisiejszych zajęć, łączących wesołą zabawę z cenną nauką o świecie. Czas spędzony na lekturze nie musi być nudny i ma szansę stać się ulubioną formą rekreacji. Wystarczy sięgnąć po którąś z energetyzujących książeczek, radośnie zapraszających do współudziału w tworzeniu fabuły.

Gośćmi Bibliolandii była grupa trzy- i czterolatków. Dla wielu Maluszków była to pierwsza tak poważna wizyta, dlatego też rozpoczęliśmy zajęcia od wyjaśnienia Dzieciom, czym właściwie jest biblioteka i jak łatwo dołączyć do grona stałych Bywalców. Przedszkolaki dowiedziały się, jak rozpocząć przygodę z czytaniem i jaka odpowiedzialność spoczywa na każdym Czytelniku. Uważnie wysłuchały o podstawowych zasadach kodeksu każdego wypożyczającego książki, a także z ciekawością poznawały książeczki, czekające na wypożyczenie i przeczytanie. Ich uwagę przykuwały wielobarwne okładki bogato ilustrowanych książek. Jednak, czy każda książka musi mieć obrazki? Niejednokrotnie, szukając książki, skupiamy się na okładce. Wiemy jednak z doświadczenia, jak mylnym bywa ocenianie na podstawie pierwszego wrażenia. Domagamy się książek opatrzonych mnóstwem wyrazistych ilustracji, pełnych obrazków. Książki z surowym tekstem? Ależ skąd? Opieramy się więc na wrażeniach wzrokowych. A jednak, okazuje się, że tego rodzaju decyzje niekoniecznie są dobre: ważne jest to, co skrywa wnętrze.

Tak jest w przypadku „Książki bez obrazków”, wyjątkowej publikacji, w której… znajdziemy jedynie litery. Na czym polega fenomen tej niepozornej książeczki autorstwa amerykańskiego komika B.J. Novaka? Na wspólnym czytaniu i równoczesnym współtworzeniu opowieści. Oglądając film, w którym znakomity aktor, Maciej Stuhr czyta książkę napisaną przez komedianta, nauczyliśmy się, iż tekst może być dla nas tylko sugestią, pozwalającą, by fabuła sama rozwijała się z wyobraźni w przednią zabawę. Na początku każdy dorosły musi zmagać się ze swoistym dyskomfortem, ale po przełamaniu wewnętrznych oporów jesteśmy nagradzani śmiechem i radością, emanującą z dziecięcej buzi.

Interaktywne zabawy z książką kontynuowaliśmy czytając i bawiąc się „Guzikową książką”. Jej aktywizująca moc porywa do wspólnych szaleństw, rozbudzających ciekawość i ośmielających do wspólnych zabaw, a zarazem stanowi doskonałą okazję do nauki kształtów i kolorów. Tutaj to my kierujemy narracją, dołączając do stadka rozbrykanych zwierzątek, które, jak i dzieci, nie mogą się oprzeć urokowi wielokolorowych guzików. Przedszkolaki z ekscytacją sprawdzały, czemu służą kolejne kuszące przyciski. Ochotnicy śmiało naciskali guziczki, wprawiające w ruch maszynerię cudownej zabawy, zacieśniającej jednocześnie więzi między jej uczestnikami. Śpiew, łaskotki i klaskanie? Tak! Różowy guzik, po którym wszyscy przekazują sobie serdeczne uściski – oczywiście! Książeczka duetu Sally Nicholls oraz Bethan Woollvin zdumiewa zaklętą w niej żywiołowością, energią i serdecznością.

Książeczki interaktywne są niedoścignione dzięki swej prostocie. Wydane z wielką dbałością o szczegóły, wspomagają rozwój emocjonalny, pozwalając zarazem budować głęboką więź między Dzieckiem a Rodzicem. Książeczki interaktywne, uwielbiane przez najmłodszych Czytelników, zwracają także uwagę na to, jak istotna jest rola nas – czytających swym Pociechom. Nie musimy mieć wybitnych zdolności, umiejętności aktorskich czy instynktu showmana, by świetnie się bawić i elektryzować kilkuletniego słuchacza. Wystarczą uważność, wrażliwość i chęć do wspólnego spędzania czasu. 

Dziękujemy serdecznie Przedszkolakom oraz Wychowawcom z Niepublicznego Przedszkola Weldon KIDS za wspólnie spędzony czas, pełen śmiechu i radosnej zabawy. Mamy nadzieję, że zabawy książeczkami i z książeczkami zachęcą Dzieci do jak najczęstszego odwiedzania Bibliolandii i sięgania po publikacje skutecznie odpędzające nudę.