Z książką do kina – Poranek z Tatą w Kinie Śnieżka

Wspólne czytanie na dobranoc to z pewnością dla miłośników książki za mało. Warto sięgnąć po książeczkę również na udany początek dnia, zanim jeszcze porwą nas rutynowe obowiązki i pośpieszna krzątanina. Właśnie tak – czytając – rozpoczęliśmy minioną niedzielę dzięki kolejnemu spotkaniu z cyklu „Poranek z Tatą” w Kinie Śnieżka. Podczas listopadowego spotkania sala kinowa szczelnie wypełniła się Gośćmi gotowymi poznać tajemnice pracy bibliotekarza. Wielbiciele rodzinnego zaczytania oraz familijnego kina dowiedzieli się, jak wszechstronna i pełna wyzwań jest praca w bibliotece, jakie obowiązki pełni oraz jakimi przywilejami się cieszy bibliotekarz. Naturalnie, nie mogło zabraknąć wspólnie przeczytanej książeczki i pytań, dotyczących naszej Biblioteki, w której czeka na naszych Czytelników moc wspaniałych lektur, idealnych, by czytać je razem z Mamą i Tatą.

Zanim sięgnęliśmy po książeczkę, Dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na kilka pytań, dotyczących MiPBP w Dębicy. Okazuje się, że nasi najmłodsi Czytelnicy doskonale wiedzą, gdzie mieści się nasza biblioteka, na jak długo i ile książek mogą wypożyczyć, a także – jaka co różni audiobook od e-booka. Następnie publiczność wysłuchała opowieści o pracy w Bibliotece – na czym właściwie polega i jak wyrazisty jest kontrast między rzeczywistością a wyobrażeniem. Dzieci mogły zaspokoić swą ciekawość i rozwiać wszelkie wątpliwości na temat dnia powszedniego w bibliotece. Nie, nie mamy czasu na nudę i rzeczywiście układanie książek niekiedy stanowi próbę cierpliwości. Pomoc w wyborze lektur niezmiennie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ każdy bibliotekarz z pasją troskliwie dba o swych Czytelników, których wizyty często przeradzają się w pogodne rozmowy i wymianę wrażeń z lektury. Nie byłoby nas tutaj, gdybyśmy nie kochali swojej pracy, chociaż nie przeczytaliśmy wszystkich książek, a dni są podejrzanie krótkie dla bibliofila. Dzieci dowiedziały się również, jak bliskie są sobie nieodzowne lekturze: wrażliwość oraz wyobraźnia. Jednocześnie wiedzą już także, iż czytanie rozwija i wyostrza te wartości, ubogacając życie i pobudzając fantazję.

Dla naszych małych Słuchaczy wybraliśmy rozkoszną książeczkę o rezolutnej Kici Koci, która właśnie rozpoczyna swą przygodę z biblioteką. Przeuroczą małą bohaterkę serii niewielkich książeczek, prostych, ale z wyraźnym przekazem doskonale znacie. W formie niezwykle wymownej i wdzięcznej przedstawia przygody Kici, pomagając uporządkować nieco codzienność oraz ją zrozumieć. Wraz z Kicią Kocią Dzieci poznają inne oblicze biblioteki. To tutaj, w królestwie książek ,można wziąć w udział w kreatywnych zajęciach, zrobić żurawia orgiami i zilustrować ukochaną bajkę, a nawet spotkać pisarza i poznać tajniki jego warsztatu.

Ciekawi jesteśmy, czy przygody kotki skojarzyły się Dzieciom z działalnością naszej biblioteki, która również chętnie zaprasza najmłodszych do najrozmaitszych działań z szerokiego repertuaru – od konkursów, poprzez wspólne wakacje i ferie, do lekcji historii i lekcji bibliotecznych… Naszym zadaniem jako bibliotekarzy, prócz promocji czytelnictwa i rozbudzania pasji do literatury, jest także animacja kultury i zachęta do działań twórczych. Pełne wrażeń przedpołudniowe spotkanie zwieńczyła projekcja filmu animowanego pt. „Filonek Bezogonek”, stanowiąc emocjonujące domknięcie naszej wyjątkowej prezentacji.

Za aktywny udział w dyskusjach Dzieci zostały nagrodzone słodkościami oraz drobnymi upominkami, które z pewnością przywoływać będą miłe wspomnienia. Być może pozytywne przeżycia zachęcą uczestników do jak najczęstszych odwiedzin w naszej bibliotece. Czy tak, jak Kicia Kocia znacie już wszystkie książeczki z domowej biblioteczki? W takim razie zapraszamy do nas! W Bibliolandii znajdziecie nie tylko mnóstwo książeczek o Kici Koci, ale mnóstwo innych porywających publikacji, w których zaczytywać mogą się całe rodziny. Serdecznie dziękujemy Kinu Śnieżka za zaproszenie na „Poranek z Tatą” i niezapomniane, inspirujące chwile spędzone z miłośnikami kultury. Wierzymy, że to prosta droga, by dołączyć do grona naszych Czytelników, jeżeli jeszcze wśród nich nie jesteście.