XXI Noc Bibliotek z MiPBP w Dębicy – Nocnym Ekspresem Bibliotecznym na Akademicką!

XXI Noc Bibliotek miała być właśnie taka, jak XXI stulecie – innowacyjna, wyzwalająca, inspirująca i udowadniająca, że w szeleście stron zaklęte są wizjonerskie reinterpretacje naszej rzeczywistości, wiodące… właśnie ku przyszłości! Podróż Nocnym Ekspresem Bibliotecznym na Akademicką porwała Uczestników na niesamowitą wyprawę, wiodącą przez wszystkie stacje zachwytu, ekscytacji, zaintrygowania oraz beztroskiej zabawy. 10 maja 2024 r. miłośnicy książek, goście naszej biblioteki oraz pasjonaci odkryć – tych literackich i tych wykraczających poza nie – mknęli nadzwyczajnym wehikułem, odkrywając wszystkie zakamarki biblioteki. Co mają wspólnego nowoczesność i podróż? Zmiany! Spojrzenie na ukochane miejsce z zupełnie innej perspektywy. Wspólnie z naszymi najmłodszymi Czytelnikami obraliśmy ten właściwy kierunek, jakim jest przygoda. Radośnie przemierzaliśmy bajkowe królestwa, zakradając się w biblioteczne zakamarki dostępne dla niewtajemniczonych w tę jedną wyjątkową noc w roku. Noc Bibliotek przyniosła nam teatralne uniesienia, fantastyczne zabawy, słodycz waty cukrowej i przepysznych ukraińskich smakołyków, czekających w Przystani Świętego Mikołaja. Stałych bywalców krain wyobraźni nęciły zagadkowe stoiska, kolejne turnieje wyłaniały tryumfatorów, dla których żadne z pytań ani wyzwań nie jest dość trudne. Młodzi Czytelnicy stali się artystami i budowniczymi fabuł, projektując własne książeczki pop-up. Dynamika podróży wiodła nas ku zaskakującym odkryciom i wdzięczności, że po raz kolejny możemy razem celebrować nasze wspólne święto – Tydzień Bibliotek!  Dziękujemy!

Piątkowemu wieczorowi – 10 maja 2024 r. – daleko było do banalnego końca tygodnia. Tego dnia wybrańcy i śmiałkowie mieli wyruszyć na wyprawę, którą zapamiętają na bardzo, bardzo długo. Wskakując do Nocnego Ekspresu Bibliotecznego na Akademicką, podróżnicy wiedzieli, że jedyne, czego mogą się spodziewać, to niespodziewane. Pierwsza stacja wprowadziła nas do baśniowego świata, w którym w wyrównanej walce dobra ze złem zwycięża pierwsza z sił. Teatr Lalek Kukiełka zabrał dziecięcą publiczność do świata Szewczyka Dratewki, w którym przekora i szlachetność ścierają się z zachłannością i diabolicznością, a delikatność i szczerość z bezwzględnością nienasycenia. Spektakl, zacierając granice między baśnią a realnością, wprowadził Dzieci w nastrój idealny, by zatracić się w magii roziskrzającej wieczór niesamowitych atrakcji.

Przystań Świętego Mikołaja przybrała kształt kwiatowej doliny, zapraszając wszystkich podróżników do podziwiania rzemieślniczego kunsztu oraz rozsmakowywania się w przygotowanych przez naszych Przyjaciół z Ukrainy najróżniejszych specjałów. Kruchość drobnych ciasteczek i puszystość ucieranych oraz drożdżowych ciast towarzyszyły rześkości owocowych babeczek, a słodycz delikatnych wypieków równoważyła słoność i wyrazistość przekąsek, piętrzących się pośród prac wykonanych przez Dzieci z naszej Przystani. Ekspozycja zachwycała więc a wielu poziomach – sybaryci delektowali się arcydziełami sztuki kulinarnej, oczy ciesząc kolorami przepięknych ozdób przygotowanych z wielką precyzją i inwencją. Czyste barwy owoców dziecięcej pracy, ich staranność oraz subtelność uwydatniały smak potraw doprawionych serdecznością i wdzięcznością

W Ogrodzie Sztuki kolory natury podsycały feerię kolorów szczęśliwej zabawy pod gołym niebem. Dzieci szalały na dmuchańcach, włączając się chętnie do kolejnych konkurencji ruchowych, w których duch zdrowej rywalizacji łączył się harmonijnie z przyjacielską wyrozumiałością. W Czytelni na Dzieci czekała moc gier i zabaw, prowadzących między zagadkowymi stoiskami Znawców Bajkowego Świata, którzy wykazywali się swą wiedzą oraz rezolutnością i erudycją. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki i w skupieniu układali tangramy, a także wybrali się na Królewską wyprawę, podczas której czekały ich zabawy krzesełkowe i stolikowe. Nieznużeni mnogością wyzwań, podróżni mknęli ku stacji twórczości w jej być może najbardziej złożonym wymiarze. Otóż, w świetnie znanej przez wszystkich Bibliolandii mieli wcielić się w rolę autorów książek pop-up. Każde z Dzieci stworzyło fabułę swej jedynej w swojej rodzaju opowieści, zatytułowało ją, a następnie – nadało jej formę rozkładanej książeczki. Sami oceńcie, czy to łatwe zadanie… Z pewnością absorbujące i nie wątpliwie wynagradzające wysiłek weń włożony, a już bez cienia wątpliwości – zachwycające rezultatem i wyposażające twórców w pewność, iż autorzy książek są tak podobni im samym.

Serdecznie i promiennie dziękujemy za wspólną podróż Nocnym Ekspresem Bibliotecznym na Akademicką. Mamy nadzieję, ze każdy uczestnik tak, jak my, przywiózł z niej kalejdoskop najbarwniejszych, motylo kruchych i urzekających wspomnień. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniach i urzeczywistnianiu nasze wizji Nocy Bibliotek. Szczególne wyrazy wdzięczności składamy na ręce Marzycieli z Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki którym wszyscy podróżni mogli wybrać się w podróż do Ukrainy, przedstawionej oczami Dzieci oraz ich Rodziców, portretowanej wrażliwością i docenieniem wspólnie spędzanego czasu.

   Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.