XI Dni Otwarte Funduszy Europejskich z MiPBP w Dębicy

Wyjątkowe urodziny, które świętuje całe miasto! Tak jednym zdaniem można podsumować XI edycję DOFE w Dębicy, jednak przecież na jednym zdaniu poprzestać nie możemy. W sobotę 11 maja 2024 r. dołączyliśmy do wszystkich Polaków i Europejczyków, celebrujących swoje 20. urodziny. W Parku Miejskim im. Skarbek-Borowskiego w Dębicy spotkaliśmy się, by uczcić dwie dekady Polski w strukturach Unii Europejskiej. Czar wspólnej zabawy pod gołym niebem fenomenalnie zwielokrotniały najróżnorodniejsze atrakcje dla dużych i małych, stanowiące zapowiedź letnich urzeczeń. Rodziny i przyjaciele spędzali błogie chwile na radosnej zabawie, składając na mozaikę cudownych wspomnień. Nietypowość naszych urodzin zapowiadał tradycyjny tort i ponadczasowy hymn śpiewany przez jubilatów dla samych siebie. Trudniej o piękniejsze powinszowania niż te, które wybrzmiewają przy akompaniamencie szczerego śmiechu i czystego śpiewu. Tańcom towarzyszyły zwinne skoki na Euro bungee, trampolinach oraz uwielbianych przez dzieciaki dmuchańcach. Miłośnicy wyzwań pięli się nieustraszenie po ściance wspinaczkowej, jakby w przeobrażeniu naszego hasła „20 lat – wysoki lot!” w niesamowity performance. Dzieciaki z nieposkromioną radością poddawały się malowaniu buziek oraz zaplataniu warkoczyków, by uwieczniać całe panoramy swej euforii w fotobudce 360. Zmęczeni emocjami odpoczywali, racząc się watą cukrową i pop cornem, a ci, którym wyzwań nigdy dość, testowali swa wiedzę na temat Wspólnoty podczas turniejów i quizów. Pośród baloników, obłoków piany, w deszczu baniek i słodkości mydlanych świętowaliśmy, zatracając się we wspólnej zabawie, wdzięczni za 20 lat wspólnych działań. Oczarowani i wdzięczni, urodzinowo dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na… własne 20. urodziny!

Sobota, 11 maja 2024 r., w wielu miastach w Polsce stanowiła… dzień świąteczny. Jak to możliwe? Otóż na ten weekend przypadała XI edycja DOFE, ogólnopolskiej akcji, która zbliżając członków lokalnej społeczności, zbliża jednocześnie Polaków do poznania wszystkich przedsięwzięć i szans otwieranych dotacjami unijnymi. W ten oto sposób to, co brzmi poważnie i hermetycznie staje się najzupełniej klarowne i budzi wyłącznie pozytywne skojarzenia. Nasze 20. urodziny rozpoczęliśmy od uroczystego i rozkosznie słodkiego tortu, a krojeniu ciasta akompaniował hymn Unii Europejskiej. „Oda do radości”, odśpiewywana unisono setkami głosów poruszyła nas do głębi, podkreślając zarazem uniwersalność peanu ku czci temu, za czym tęsknimy na co dzień, a co przybliżają nam urzeczywistniane ideały Unii Europejskiej.  

20. urodziny Polski i Polaków i UE zainspirowały nas do tego, by zaprosić mieszkańców miasta do zorganizowania niesamowitego przyjęcia urodzinowego, w którym może wziąć udział każdy. Kierując się tą dewizą, przygotowaliśmy moc niespodzianek. Począwszy od programu animacyjno-edukacyjnego, porywającego do tańca i śpiewu mieszkańców w każdym wieku, poprzez labirynt turniejów, quizów i zagadek poprzez rodzinne i sąsiedzkie warsztaty artystyczne, rozrywki godne koneserów sportów ekstremalnych i miłośników charakteryzacji, aż do wspólnego rozsmakowywania się w smakach nieodmiennie kojarzących się z latem – watą cukrową i grillowaną kiełbaską. Niezastąpiony duet Kinder Sida i Animatorki Madzi magnetyzował publiczność, zapraszając do rozśpiewano-roztańczonego programu edukacyjnego. Dzieciaki z okrzykami radosnej aprobaty biegały po parkowych ścieżkach, bez wątpliwości przyjmując zaproszenia do kolejnych rozrywek – malowania twarzyczek, zaplatania włosów w setki warkoczyków, podejmowania intelektualnych wyzwań, związanych z Unią Europejską. Wspólnota jednak nie ma dla nich żadnych tajemnic – z powodzeniem odpowiadały na każde z pytań w turniejach oraz radziły sobie bezbłędnie w quizach, a ich wiedzę sowicie wynagradzały niespodzianki tak zagadkowe, jak same konkurencje. 

XI edycja DOFE w naszym wykonaniu zaowocowała udanym splotem plenerowej rekreacji z edukacją na temat FE, jeszcze dobitniej akcentując transformujący wpływ Unii Europejskiej na urzeczywistnianie marzeń, osiąganie celów i realizowanie każdej, nawet najśmielszej idei.

Zachwycające urodzinowe przyjęcie zawdzięczamy dofinansowaniu w Konkursie „Fundusze Europejskie wokół nas. Podkarpackie 20 lat w UE”. Niczym najwspanialszy prezent grant nadaje realny  kształt naszemu programowi pt. „20 lat – wysoki lot! Dębica z Funduszami Europejskimi!”

XI Dni Otwarte Funduszy Europejskich z MiPBP w Dębicy