Wystawa „Tatrzańska niepodległa”
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy w ramach obchodów Tygodnia Biblioteka 2021 zaprasza wszystkich czytelników na wystawę pt. „Tatrzańska niepodległa”. Równolegle przygotowana została również przez pracowników biblioteki wystawa towarzysząca tematycznie nawiązująca do „Tatrzańskiej niepodległej”. Zaprezentowano na niej wybrane publikacje książkowe dotyczące naszych przez wszystkich ukochanych Tatr.
Obie wystawy będzie można oglądać online na stronie i facebooku MiPBP oraz w budynku głównym biblioteki w Czytelni i Dziale Zbiorów Regionalnych przy ul. Akademickiej 10.
Wystawa została zorganizowana przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Tatrzańskim.
„Tatrzańska” niepodległa przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią Podhala i Zakopanego, rozwojem sportów zimowych, turystyki i ochrony przyrody. Sporo miejsca poświęcono architekturze i sztuce, które rozwinęły się u stóp najwyższych polskich gór. Zakopane od XIX wieku było miejscem, gdzie spotykali się wybitni artyści, lekarze czy sportowcy, a pomysły, które powstawały u podnóża Tatr, oddziaływały na całą II Rzeczpospolitą.
Teksty przybliżające historię kurortu, stworzone zostały przez doskonałych specjalistów z Muzeum Tatrzańskiego. Opowiadają one m.in., jak mieszkańcy Zakopanego odzyskali niepodległość przed 11 listopada, jak odkrywano kulturę ludową Podhala, jak sztuka zakopiańska i tu tworzący artyści (m.in. rodzina Witkiewiczów) zdobywali popularność, jak rozwijało się Zakopane w dwudziestoleciu międzywojennym, jakie były początki narciarstwa i innych sportów wyczynowych w Polsce, jak powstawały systemy ratownictwa górskiego i kiedy objęto ochroną tatrzańską przyrodę. Przedstawiono także historię samego Muzeum Tatrzańskiego, którego powstanie łączy się z postacią np. Bronisława Piłsudskiego, brata Józefa (późniejszego Marszałka Polski).
Na planszach znalazły się znane i mniej znane archiwalne zdjęcia. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Polony.
Serdecznie zapraszamy!