„Wynalazki zmieniające świat” – konkurs plastyczno-techniczny dla uczniów szkół podstawowych

Żyjąc w XXI wieku korzystamy z mnóstwa udogodnień, często nawet nie doceniając komfortu, który stał się naszym udziałem. Do dobrostanu łatwo się przyzwyczaić, dlatego też to, jak istotne są wszystkie wynalazki uświadamiamy sobie dopiero w momencie, kiedy pojawia się jakiś problem. Jedną z postaci, której zawdzięczamy obecny kształt teraźniejszości był Patron Roku 2022 Ingacy Łukasiewicz – oddany filantrop, pełen inwencji poszukiwacz nowych rozwiązań, cierpliwy eksperymentator. Wiemy, że nikt nie dorównuje w ulepszaniu świata dzieciom. Ich idealizm, wytrwałość i odwaga są cechami nieodłącznymi każdemu wynalazcy. Dzisiaj chcielibyśmy zaprosić wszystkich uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej do udziału w konkursie plastyczno-technicznym inspirowanym działalnością społeczną, patriotyczną oraz naukową „szejka z Galicji” zatytułowanym „Wynalazki zmieniające świat”.

Wymyślić coś nowego w XXI wieku wcale nie jest tak łatwo. Jeszcze trudniej opracować i wcielić w życie koncepcję czegoś innowacyjnego i użytecznego. Działalność Ignacego Łukasiewicza, obejmująca wiele dziedzin oraz jej owoce towarzyszą nam do dziś, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Destylacja ropy naftowej, pierwsza latarnia uliczna, wzniesienie pierwszego szybu naftowego… to zaledwie wycinek z przebogatego dorobku Łukasiewicza. Uczestnicy konkursu pt. „Wynalazki zmieniające świat” mogą wykazać się kreatywnością, pomysłowością oraz śmiałością, projektując dla nas – ludzkości – nowe udogodnienia.

Czekać będziemy na wykonane różnymi technikami projekty i prototypy wynalazku, który odmieni oblicze świata, czyniąc go lepszym i przyjaźniejszym oraz pozwoli nam jeszcze lepiej odkrywać jego tajemnice. Bezpośrednią inspirację stanowi sylwetka wybitnego farmaceuty, Ignacego Łukasiewicza oraz jego spuścizna. W wynalazczych poszukiwaniach, Uczestnicy powinni odnosić się do chlubnych osiągnięć Patrona Roku 2022 oraz wskazywać na ich cenność. Liczą się: odwaga, myślenie dalekie od schematów oraz rozmach idei, a także wiara w powodzenie i ulepszenie rzeczywistości. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Konkurs kierujemy do uczniów szkół podstawowych, a prace ocenimy w dwóch kategoriach wiekowych: 

I kategoria – uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej;

II kategoria – uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej.

Na prace czekamy do 18 listopada 2022 r.

Serdecznie zapraszamy wspólnych poszukiwań „Wynalazków zmieniających świat”.

Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Konkurs plastyczno-techniczny realizowany jest w ramach zadania „Oleum petroleum – Świet(l)na  przyszłość za sprawą Ignacego Łukasiewicza” z Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w ramach PROGRAMU GRANTOWEGO „ROZGRZEWAMY POLSKIE SERCA”.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu wraz z niezbędnymi oświadczeniami znajdziecie TUTAJ