Wszystkiego najlepszego, książeczki!  –  zaczytane zabawy z Przedszkolem Miejskim nr 8

Kwiecień to miesiąc dla książek i Czytelników wyjątkowy. Dlaczego? Ponieważ właśnie teraz książki mają swoje święta: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego rodzaju okazje są znakomitym pretekstem do zadania sobie pytania: czym właściwie są książki? Co mogą nam zaoferować? Czy zasłużyły sobie na własne święto? Czy my – Czytelnicy – jesteśmy im potrzebni i dlaczego tak bardzo? W czwartek i piątek, wspólnie z Przedszkolakami „Ósemki” zastanawialiśmy, co dają nam książki, a także poznawaliśmy przeróżne ich formy. Dowiedzieliśmy się, że wspólne czytanie to najłatwiej dostępna i zarazem najmilsza forma spędzania czasu z Najbliższymi, która może zamienić się w przepyszną zabawę. Tak, wspólne czytanie może być bardziej energetyzujące niż zajęcia WF-u.

Na początku naszych spotkań mierzyliśmy się z mocą stereotypu. Bo przecież oczywistym wydaje się, że jeżeli książka dla dzieci, to tylko ilustrowana. Otóż nie! Film, w którym Maciej Stuhr interpretuje zaskakującą i wzbudzającą salwy śmiechu „Książkę bez obrazków”, autorstwa amerykańskiego komedianta udowadnia, że szata graficzna może pozostać całkowicie ascetyczna, bo prawdziwym animatorem treści jest czytający. Rozbrajająca prostotą publikacja B.J. Novaka uczy dorosłych dystansu do siebie, zacieśnia więź z małym słuchaczem oraz stanowi niezastąpione remedium na wszelkie troski, sprawiając, że lektura jest nie tylko aktywna, ale i zbliżająca. Nie od dziś wiadomo, że jeżeli potrzeba nam pocieszenia, znajdziemy je w książce. A jeszcze lepiej, kiedy czytamy ją wspólnie z kimś bliskim naszemu sercu.

Film skłonił nas do refleksji, czym właściwie jest książka. Zaskoczone Dzieci z przyjemnością podziwiały zróżnicowane formy publikacji, kierowanych do najmłodszych Czytelników, pośród których największym powodzeniem cieszą się książeczki interaktywne. Tutaj paluszek może wprawiać w ruch kolorowe elementy, a Dziecko obserwuje zmieniającą się scenerię i właściwie staje się reżyserem opowieści. Walor samodzielnego kreowania świata przedstawionego jest nieoceniony dla wszechstronnego rozwoju malca. Dziecko zyskuje na tym umiejętność koncentracji, ćwiczy małe rączki, a także uczy się, że wyobraźnia jest bezkresna i niepohamowana, wyprowadzając nas daleko, poza granice codzienności.

Roześmiane Przedszkolaki rezolutnie argumentowały, dlaczego książki zasługują na swe własne święta i jaką rolę pełnią w ich życiu, jak pomagają mierzyć się z wielkimi troskami małych ludzi. Gdybyśmy mieli przyznać wyróżnienie dla książeczki na pocieszenie, niewątpliwie otrzymałaby ją „Guzikowa książka” stworzona przez duet Sally Nicholls i Bethan Woollvin. Próżno szukaćpublikacji równie przesyconej dynamicznością, spontanicznością i z finezją wyzwalającej pokłady życzliwości. Wspólnie z rozochoconymi zwierzakami dajemy się ponieść ciekawości i naciskamy guziczki, które uwalniają mechanizmy: klaskania, wystawiania języka, łaskotania i przytulania. Dzieci przepadają za zadaniami, w których pękają wszelkie zahamowania. Nie ma tu miejsca na nieśmiałość, za to otrzymujemy mnóstwo przestrzeni dla wzajemnej serdeczności i nieokiełznanej zabawy.

Wciąż rozbawieni, kontynuowaliśmy zabawę, tym razem jednak zadaniem Dzieci nie był rzut kostką i odpowiedź na pytanie związane z książką. Uczestnicy mówili więc chętnie, kto jest ich ukochaną postacią literacką i jaką książkę ostatnio przeczytali. Dzielili się swymi książkowymi rekomendacjami, polecając sobie te historie, które na trwałe zapisały się w ich pamięci. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci przywołaliśmy postać najsłynniejszego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena – jednak w formie nietuzinkowej. Układając puzzle, Dzieci tworzyły sceny z utworów duńskiego pisarza, wspominając poszczególne opowieści, znane przecież każdemu dziecku i dorosłemu.

Spotkania w baśniowej scenerii Bibliolandii udowadniają, że powinniśmy czytać nie tylko od święta. Dziękujemy serdecznie Dzieciom oraz Wychowawcom z Przedszkola Miejskiego nr 8. Jesteśmy pewni, że nasze interaktywne zabawy zainspirują Dzieci oraz ich Rodziców do wspólnych szaleństw z książką i książką. Czytanie nie musi mieć w sobie nic z powagi – wręcz przeciwnie: powinno kojarzyć się z przyjemnością i bliskością, wspólnym przeżywaniem przygód, jeszcze bardziej do siebie zbliżającym.