Wiosennie – twórczo, leciutko i promiennie w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

Według nas – marzycieli z dębickiej Przystani Świętego Mikołaja – wszystkie pory roku emanują nadzwyczajną czarodziejską aurą. Magia wiosny ma polegać na jej delikatności, odradzaniu się, przebudzaniu i choć zimą nie zmrużyliśmy oka, każdy kolejny tydzień jawi się dla nas pełniejszy, piękniejszy, rozkwitający spektakularnymi odkryciami. Jaki jest nasz tajemniczy eliksir szczęścia? Wspólne spędzanie czasu! Trudno o łatwiejszą recepturę, prawda? Spotykamy się w naszej Przystani kilka razy w tygodniu – podczas arteterapeutycznych konwersatoriów, warsztatów oraz zajęć naszej grupy teatralnej Małe Akty Wielkiej Radości, a także spotkań z psychologiem. Roześmiani, zadziwieni, ukojeni obecnością fantastycznych i wiernych Przyjaciół, przemierzamy kolejne krainy – wyobraźni, wiedzy oraz samopoznania. Praca twórcza pozwala bowiem, jak nic innego, na zbudowanie pewności siebie oraz wiary we własną sprawczość, tak esencjonalną dla każdego człowieka – zwłaszcza Małych-Wielkich bohaterów, Dzieci z Ukrainy. Wiosną Przystań Świętego Mikołaja w Dębicy ozdabia nie tylko rozkwit naszych artystycznych dusz i promienne uśmiechy – jaśnieje ona spełnieniem i spełnianiem marzeń o świecie pięknym, zbudowanym na pokoju, pojednaniu oraz pewności tego, że nadchodząca przyszłość obdaruje nas spełnionymi obietnicami dni słonecznych i bezpiecznych, a wszystko dzięki wsparciu naszych Szlachetnych Przyjaciół z Fundacji Świętego Mikołaja.  

Wiecie, że w dębickiej Przystani Świętego Mikołaja zima wcale nie jest czasem letargu – wręcz przeciwnie. Jednak wiosna, ze swym kwiecistym przepychem, eksplozjami zieleni oraz radosnych promieni coraz cieplejszego słońca wywołuje w nas szczerą ekscytację. Kolejne dni tygodnia właściwie mogłyby zmienić nazwy na inspirowane tym, jak je spędzamy – dni scenicznych popisów i dykcyjnych wyzwań, dzień lwiej odwagi, dzień kociej gracji i szczenięcej beztroski, dzień kwiatowych urzeczeń i wiosennych zauroczeń, dzień mądrego leniwca… i tak bez końca. Nasze pracowite pszczółki – Dzieci z Ukrainy – ani na moment nie zwalniają tempa. Z zachwytem wcieliliśmy się w role botaników, odkrywających sekrety kwiatów, zauroczeni ich wiotkością, a zarazem niespożytością sił. Wyruszyliśmy na bezkresną sawannę, by z szacunkiem podziwiać lwi majestat, a także kontemplowaliśmy urodę chwili obecnej w tempie leniwca. Nasi Podopieczni – wrażliwi, czuli i otwarci na świat – kochają aktywną lekturę, więc zaczytujemy się cudownie ilustrowanymi, wartościowymi wydawnictwami, będącymi prezentem od Fundacji Świętego Mikołaja. Z entuzjazmem oraz przejęciem wybieramy kolejne książeczki, uzmysławiające nam, jak wiele jeszcze przed nami – opierając się na edukacji emocjonalnej, mindfulness, poetyce baśniowej i jednocześnie, przesyconej głęboką refleksją, bez zapominania o zabawie.

Jeżeli wiosną świat rozkwita, tonąc w słonecznym blasku, naszą Przystań zalewa przypływ empatii, delikatności i dziecięcej prostoty w odkrywaniu świata. Podczas zajęć uczymy się nowych technik artystycznego wyrazu, zaczarowując pozornie zwykłe materiały w nowe światy. Dzieci wychodzą z zajęć uśmiechnięte, najczęściej z nowymi pamiątkami – kocią bransoletką czy mruczącą kartką pop-up, oknem na ogród fantazji, leniwcowym naszyjnikiem oraz z własnym ptasim stadkiem. To ostatnie – puszyste i rozkoszne powstało podczas warsztatów pt. „W ptasim raju”, które odbyły się 17 kwietnia 2024 r.

Nie brakuje u nas przestrzeni na tak istotne dla formowania się tożsamości i zmysłów: etycznego oraz estetycznego rozmów, w których Dzieci zwierzają się, dzielą swoimi doświadczeniami oraz planami na przyszłość, która teraz – umocnieni wspólnie spędzanym czasem – jawi się jako realna, na wyciągnięcie małych rączek. 

Wiosennie dziękujemy naszym Przyjaciołom z Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość nieustannego rozwoju, otworzoną dla Dzieci z Ukrainy. Jesteśmy szczęśliwi widząc, że dla ukraińskich Dzieci nasza biblioteczna Przystań stała się punktem odniesienia – miejscem, za którym się tęskni i do którego z błyskiem szczęścia w oczach wraca się, by już za chwilę zapomnieć, że mogłoby być inaczej. Uskrzydleni ufnością i wdzięcznością już odliczamy czas do kolejnych spotkań – podczas nadchodzących zajęć językowych i teatralnych. Dziękujemy!

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.