Wielobarwny smak zwycięstwa – rozstrzygnięcie konkursów z okazji Narodowego Czytania

Festiwal fasonów, feeria migoczących barw, różnorodność tekstur – od puszystości piór poprzez powab wiotkich kwiatów, gładkość satyny i chropawość kreszu… Zachwycająca pomysłowością, finezją oraz kunsztem wykonania oraz wrażliwością twórców kapeluszy procesja przeparadowała przez naszą Bibliotekę. A wszystko okraszone ironicznym humorem niezwykłych limeryków, kontrapunktowanych absurdalnym żartem sytuacyjnym. Nareszcie! – możemy krzyknąć, dziękując jednocześnie za Wasz zadziwiająco donośny odzew na zorganizowane przez nas konkursy! Nawet nie wyobrażacie sobie, jaką ulgę oraz euforię odczuwamy, mogąc się w końcu z Wami podzielić wynikami konkursów, towarzyszących obchodom jubileuszowej edycji Narodowego Czytania.

Za wyznacznik ogłoszeń przyjmijmy jednak porządek chronologiczny. Jeszcze w maju, z okazji Dnia Limeryku, celebrowanego przez miłośników owej wymagającej intelektualnej i poetyckiej akrobatyki formy, ogłosiliśmy konkurs pt. „Limeryk o Bibliotece”. Utwory, które do nas napłynęły, uprzytomniły nam po raz kolejny, jak wdzięcznym tematem jest współtworzona przez nas przestrzeń spotkań, arena wymiany poglądów, spostrzeżeń i tęsknot oraz niezgłębiony skarbiec impulsów twórczych – biblioteka. Konwencja miniatury lirycznej sprowokowała Was do stworzenia mikropowieści zabawnych, miejscami przejmujących cynicznie, miejscami roztapiających serce swym pogodnym ciepłem i czułostkowością. Ale znalazły się również takie, które to ciepło szybko starło w szron, mrożąc krew w żyłach historiami wywiedzionymi pokładów powieści grozy. Opierając się na wymogach gatunku, pochłonięci i pozostający pod wrażeniem Waszych umiejętności, postanowiliśmy wyróżnić maestrię dwóch wyjątkowych Twórców. Serdecznie gratulujemy Państwu:

  1. Dorocie Bielatowicz;
  2. Pawłowi Grychowi,

życząc jednocześnie kolejnych sukcesów na niwie aktywności poetyckiej. Czekamy na więcej!

Konkursem, którego Wasze entuzjastyczne przyjęcie prześcignęło wszelkie nasze oczekiwania, rozsądzając ramy wyobraźni okazał się być „Konkurs Rodzinny na kapelusz Pani Dulskiej”. Doprawdy, sami nie dowierzamy, radując oczy porywającymi zestrojach barwnymi, wyrafinowaniu szykownych nakryć głowy, przepysznie zdobionych urokliwymi kokardami, drapowanym woalem i organdyną oraz tiulem, strojnych w baśniowe bukiety oraz lekkich poprzez pierzaste obszycia. Pani Aniela Dulska może przebierać do woli, grymasząc i dając upust kaprysom elegantki, przymierzając ekstrawaganckie damskie cylindry i prześliczne w swej eterycznej kobiecości kapelusze z szerokimi rondami, urzekające frywolną gracją, niczym motyle. Może ukryć rumieniec wstydu za woalką albo z podniesioną głową, dumnie prezentować któreś z jakże oryginalnych i modnych zwieńczeń kreacji. Tak – nasi twórcy bowiem doskonale odnaleźli się w epoce fin de siècle’u, zwracając przy tym uwagę na wysmakowane gusta swej wyimaginowanej i wymagającej klientki, jaką bezsprzecznie jest pani Dulska. Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem, ale po długich naradach wyłoniliśmy zwycięzców, którym z wielką wdzięcznością i uznaniem winszujemy: pomysłu, odwagi, zaangażowania i żarliwej pasji. Do czołówki dyktatorów mody należą:

Rodzina
Rodzina Stadników
Rodzina Gąsiorów
Rodzina Dulów
Rodzina Stalców
Rodzina Jasków
Rodzina Krzysztofków
Rodzina Podobińskich

Wszystkim Rodzinom należy się jednak gromki aplauz, ponieważ batalia była nader wyrównana.

Na koniec zatrzymamy się przy konkursie na mem internetowy pt. „Dulscy są wśród nas” – współczesne oblicza dulszczyzny. Niestety, może są sprawą nowoczesnej formy, może w wyniku innych zagadkowych okoliczności, ten konkurs pozostanie nierozstrzygnięty wobec faktu, iż nadesłane prace cechował swoisty dysonans między formą graficzną a warstwą tekstu. Zabrakło nam tu magnetyzującej i krzesającej iskry niepohamowanego gorzkiego śmiechu wymowności, bezceremonialnej sugestywności wywiedzionej z uniwersalnej tragifarsy Gabrieli Zapolskiej. Tym razem nie mogliśmy nikogo nagrodzić, lecz głęboko wierzymy, że kolejnym razem będziemy mieli zaszczyt pochwalić błyskotliwych obserwatorów rzeczywistości, których trzeźwy realizm współgra z wrażliwością na nieprawość i hipokryzję. 

Na koniec, raz jeszcze dziękujemy za niebywałą w swym rozmachu i poruszającą wspólną podróż między dziedzinami sztuki. Dzięki Wam interdyscyplinarność zyskała tak misterną i emanującą gracją formę. Drodzy Czytelnicy, jesteście niedoścignieni w swej nieposkromionej wyobraźni, upostaciowanej w Waszych kreacjach twórczych, które mamy niepowtarzalną i bezcenną okazję podziwiać. Laureatom raz jeszcze gratulujemy, a wszystkich zapraszamy na uroczystą ceremonię wręczenia nagród w najbliższy czwartek, 23. września 2021, o godz. 17.00, podczas wspólnych obchodów Narodowego Czytania. Gorąco zapraszamy!