W rozkwicie przygotowań – warsztaty rękodzieła w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

Dzień dobry, w Dniu Bibliotekarza! Dziś oficjalnie rozpoczynamy Tydzień Bibliotek – czas wyczekiwany przez wszystkich tych, którzy do biblioteki przychodzą nie tylko po książki. Jednak musimy się do czegoś przyznać… Otóż świętowanie rozpoczęliśmy już wczoraj, zapraszając naszych młodych Przyjaciół z Ukrainy do Przystani Świętego Mikołaja na warsztaty artystyczne, podczas których mali rękodzielnicy cierpliwie tworzyli papierowe kwiaty oraz laleczki w tradycyjnych ojczystych strojach. Na krótki czas przenieśliśmy się na kwietne łąki, urzekające ogromnymi słonecznikami, makami oraz chabrami. Pośród przeskalowanych kwiatów tańczyli wesoło chłopcy i dziewczęta w różnokolorowych wyszywankach, śmiejąc się i wirując w takt ukochanych pieśni. Prace Dzieci, powstałe podczas warsztatów rękodzielniczych utwierdzają as w przekonaniu, iż trudno o coś piękniejszego i mającego większą siłę wyrazu, niż emocje zaklęte we własnoręcznie wykonane ozdoby. Arcydzieła naszych Podopiecznych to urzeczywistniona potrzeba obdarowywania Pięknem, a podziwiać będziecie je mogli już podczas Nocy Bibliotek, jeżeli tylko wsiądziecie do Nocnego Ekspresu Bibliotecznego na Akademicką.

W spokojne popołudnie 7 maja 2024 r. spotkaliśmy się, by wspólnie przygotowywać dekoracje na nadchodzącą Noc Bibliotek – noc najbardziej tajemniczą, czarodziejską i spektakularną w obfitości atrakcji, jakie czekają naszych nocnych podróżnych. Noc Bibliotek to idealna okazja, by zaprezentować umiejętności oraz wrażliwość naszych Przyjaciół z Ukrainy, utalentowanych i pracowitych artystów, z którymi już posiedliśmy i rozwinęliśmy tak wiele umiejętności. Tym razem artystyczna pasja przywiodła nas na ścieżki wiodące pośród polnych kwiatów, na których panuje idylliczna atmosfera wolności i pokoju. Ozdoby wykonane z dbałością oraz intencją przywoływania Piękna cechuje dodatkowo walor amuletu i przyzywania wspomnień. Mieszają się więc obrazy chwili z najbliższymi, spacery gdzież na obrzeżach świata, pograniczu ziemi i chmur, dom, objęcia ukochanych… Wszystkie te reminiscencje opalizowały w kolorowych płatkach kwiatów, wykonywanych przez Dzieci. Z niezliczonych płatków powstawały kwiaty o mozaikowych lub ażurowych wnętrzach. Z kwiatów zaś powstała cała łąka, zachwycająca pełnią rozkwitu oraz obiecująca wyzwolenie od wszelkich trosk. Naturalny powab wiotkich kwiatów doskonale harmonizuje z dziecięcą delikatnością – Dzieci i kwiaty uzmysławiają nam kruchość i jednoczesną siłę czegoś niezaprzeczalnie cudownego i zasługującego na opiekuńczość.

Łąka jest domem ptaków, owadów, zwierzątek i wróżek. Tu schronienie znajdują najdelikatniejsze z istot, wymagające czułości oraz troskliwości. Z Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy na bezpieczne arkadie łąk wyruszają także inni mieszkańcy – chłopcy i dziewczęta z Ukrainy. Ich twarzyczki rozjaśnia uśmiech, a oczy błyszczą nadzieją. Mali artyści tworzyli papierowe postacie swoich rówieśników, kochających wszystko to, co autorzy – beztroską zabawę, spokój, łagodność, ciszę i możliwość dorastania z dala od wszystkiego, co druzgocze dziecięcą duszę. Dzieci z Ukrainy z uważnością i precyzją tworzyły papierowe figurki, zdobiąc ich ubranka krajkami własnego projektu. Emblematyczna dla Ukrainy wyszywanka znalazła w ich interpretacji niezwykłe bogactwo form, a z bogatej, jakże delikatnej ornamentyki wyłania się marzenie Dzieci – o magii koloru, tęczowości optymizmu.

Czym jest rękodzieło dla Dzieci? Czy to tylko sztuka użytkowa, czy tez ukojenie w codzienności? W naszej Przystani Świętego Mikołaja głęboko wierzymy, że rękodzieło i każda forma artystycznego wyrazu stanowi furtkę do zaczarowanej krainy, w której Dzieci spotykają same siebie – dojrzalsze, choć nie tracące subtelności, śmielsze i ufne, że dalej czeka je serdeczność, życzliwość i zrozumienie. Z naszymi rękodzielnikami oraz ich pracami spotkacie się już w piątek, 10 maja 2024 r. 

Radośnie dziękujemy Fundacji Świętego Mikołaja za możliwość tworzenia Piękna i obdarowywania nim wszystkich tych, którzy pragną w swym życiu czegoś ponad zwyczajność. Jesteśmy wdzięczni za to, iż Dzieci stale uwalniają w sobie twórczą iskrę, pielęgnując ją i pozwalając jej tlić się, odwracając się od tego, co przykre i zaprószające w młode serduszka smutek.

   Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.