W ogrodach naszych serc – powitanie wiosny w PWD „Promyki Nadziei”

Nawet najkrótsza i najłagodniejsza zima nie jest w stanie uśmierzyć tęsknoty za wiosną – do takiego wniosku dotarły Bibliotekarki z Filii nr 4 wraz z Podopiecznymi PWD „Promyki Nadziei”. Nie jesteśmy marudni, lecz trudno o cierpliwość, kiedy astronomiczna wiosna dawno za nami, a jednak… wciąż marzniemy, uparcie przyzywając ukwieconą porę roku, z nadzieją wyglądając powracających z ciepłych krajów skrzydlatych podróżników, wsłuchując się ptasie szczebioty i trele, zachwycając się pierwszymi przebiśniegami, sasankami i przylaszczkami. Wiosna – istna symfonia olśniewających kolorów, odurzających zapachów, fascynujących przeobrażeń – wybudza nas, otwierając na niekończącą się, porywającą melodię wszechświata, otrząsającego się z letargu wyczekiwania. Urzeczeni, wsłuchiwaliśmy się uważnie w dźwięki skomponowane przez naturę oraz nią zainspirowane, utkaliśmy czarodziejski ogród papierowych kwiatów, ćwiczyliśmy równowagę, roztaczaliśmy opiekę nad nasionkami… Otwieraliśmy swoje umysły i serca na nauki, płynące od przyrody, wdzięczni za jej hojność, oczarowani jej urodą, z podziwem oraz pokorą. Czyżby wiosna już odpowiadała na nasze wezwania jej uważnych słuchaczy?

Wiosenną wizytę u Dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Promyki Nadziei” rozpoczęłyśmy od przeżycia niebywałego. Wiosna jest istnym spektaklem wrażeń estetycznych, nic więc dziwnego, iż stała się niewyczerpanym źródłem inspiracji twórczych. Wsłuchując się w jeden z najsłynniejszego bodaj cyklu koncertu smyczkowego Vivaldiego – „Wiosnę” – przenikaliśmy subtelną i wielomówną materię dźwięków, zastanawiając się nad tym, jak wiele niuansów osnuwa. W muzycznych frazach Dzieci odgadywały radosne i czujne nawoływania ptaków, liczyły perliste krople deszczu, a także wystawiały buzie na promienie słońca, głaszczące subtelnie skórę. Po melomańskiej uczcie, wypełnieni ufnością i ekscytacją, wykonywaliśmy zadania, skrywające się w ogromnych płatkach kwiatów, kwitnących przepysznie wprost na dywanach.

Młodsze Dzieci tkały wianuszki, ozdabiając kwiatowe korony i diademy płatkami oraz listkami z papieru, oddającego wiotkość i elastyczność roślin. Nieco starsi gospodarze po partii muzyczno-słonecznej kąpieli, rzucili się w wir skojarzeń, przywodzonych przez wiosnę, a także przeistoczyli się w bociany, trenując swa równowagę, po czym wcielili się w odpowiedzialną rolę ogrodników. Najpierw otrzymały doniczkę, by ozdobić bazę swojego mikroogrodu, a już wkrótce sadziły w niej maleńkie nasionka. Podążając ścieżką opiekuńczego hodowcy, pielęgnowały siewki, które już niebawem, mocą wiosennych czarów, rosły bujnie, pnąc się ku górze. Zadanie to umożliwiło wnikliwe przyjrzenie się kolejnym stadiom rozwoju rośliny, uzmysłowienie maluchom, jak wiele zależy od delikatności, cierpliwości oraz uważności. Spektakl natury toczący się na oczach Dzieci z ogromną siłą oddziaływania, rozbudza w małych serduszkach zainteresowanie naturą, mechanizmami, którym zawdzięczamy nasze życie na Błękitnej Planecie, a także – miłość oraz postawę odpowiedzialności, czułej i gotowej na oczekiwanie. Równocześnie, mali ogrodnicy przepełnieni są poczuciem sprawczości, otrzymując wspaniałą i niezapomnianą, budującą lekcję pokory wobec sfery tak tkliwej i tak wszechpotężnej zarazem.

Powitanie wiosny w PWD „Promyki Nadziei” okazało się fantastyczną i uskrzydlającą drogą ku wrażliwości na otaczający nas świat – sferę, z którą powinniśmy żyć w harmonii, pełni szacunku oraz wdzięczności. Dziękujemy Dzieciom oraz ich Opiekunom za wiosenny, ukwiecony i roześmiany czas, zbliżający nas do ciepła beztroskich wiosennych dni, które – wiemy to z pewnością – już nadchodzą! Do zobaczenia!