W krainie uśmiechu. „Wędrówki po świecie z dębicka biblioteką” z grupą trzask.pl

Choć każdy z nas kocha podróże za coś innego, jedno pozostaje niezmienne – tęsknota za beztroską, spontanicznością, bogactwem wrażeń i doświadczaniem czegoś zupełnie nowego. o wolności, pozwalającej nam na rozkoszowanie się pełnią piękna świata. Gdzie więc się udać, by zasmakować nieskrępowanej niczym swobody istnienia? Do Tajlandii, której nazwa oznacza właśnie krainę wolności. W niezapomnianą podróż do kraju uśmiechu wyprawili się 10 maja 2023 r. szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy w ramach „Wędrówek po świecie z dębicką biblioteką”. Ich przewodnikiem był emanujący optymizmem i pasją współtwórca grupy podróżniczej trzask.pl, Pan Maciej Kras. Tajlandia kojarzy się z uśmiechem, orchideami, słoniami soczystymi owocami, o których w naszym klimacie możemy jedynie śnić. Jednak to również bajeczna multietniczność, zachwycające przemieszanie nowoczesności z tradycją, głębokiego szacunku dla monarchów z rozbrajająca prostotą. Nasza wspólna podróż po oszałamiającym różnorodnością natury i dziedzictwem kulturalnym królestwie mogłaby trwać jeszcze wiele godzin, tak fascynujące były opowieści Pana Macieja. Bo przecież o kraju, z którego pochodzą koty i bliźnięta syjamskie, w którym wyrafinowanym przysmakiem jest salangal, przygotowywany z jaskółczych gniazd, maleńka rybka, pamiętająca czasy prehistoryczne może chodzić po lądzie, a jego życzliwi i szczerzy mieszkańcy przyjaźnie się uśmiechają, można słuchać bez znużenia.

Naszymi oknami na świat mogą być książki, programy telewizyjne lub internetowe, różnego rodzaju publikacje. Jednak nic nie przewyższy mocą oddziaływania opowieści drugiego człowieka. Uwielbiamy słuchać historii, zwłaszcza jeżeli dotyczą one czegoś nam jeszcze nieznanego. Opowieści podróżników cieszą się szczególnym zainteresowaniem, jako bilet wstępu do świata, który podziwiamy na fotografiach, filmach i kartach reportaży oraz powieści. Uczniowie „Jedenastki” mogli zobaczyć Tajlandię oczyma Pana Macieja, który zabrał ich do kraju kontrastów, barwnie opowiadając o swoich doświadczeniach, a jednocześnie uwrażliwiając na zagadnienia z pogranicza antropologii, kulturoznawstwa, socjologii oraz dbałości o naturę. Bo o ile Tajlandia jest krajem, którego mieszkańcy wyprawiają bankiet dla małp i to tutaj powstał pierwszy szpital dla słoni, o tyle stosunek do zwierzęcia narodowego wcale nie jest tak opiekuńczy, a my, jako odpowiedzialni turyści, nie powinniśmy przyczyniać się do krzywdzenia słoni. Tajlandia należy do krajów przewyższających znacznie inne państwa pod względem bioróżnorodności. Tutaj ujrzymy najwięcej gatunków roślin i zwierząt skupionych na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Na wielbicieli natury czekają tygrysy, kobry, łuskowce, gekony, makaki, a domorosłych botaników ujmie zapierająca dech w piersiach fauna z niezliczonymi gatunkami storczyków na pierwszym planie.

Z wielowarstwowej opowieści Pana Macieja wyłaniała się szeroka panorama Tajlandii, migoczącej feerią barw, rozbrzmiewającej dźwiękami oraz kuszącej aromatami i smakami. Nasz przewodnik, sam chętnie poznający kulturę kulinarną zwiedzanych miejsc, pokazał nam Tajlandię od strony gwarnych bazarów, raju dla miłośników ekstremalnych doznań smakowych, gdzie można spróbować pieczonych szarańczy, larw jedwabników czy karaluchów albo skorpionów, ale również rozpływających się w ustach owoców mango i rzeźwiącej wody kokosowej. Uczniowie przechadzali się tłocznymi uliczkami Bangkoku i spędzili cały dzień w wiosce plemienia Padaung, w której swym egzotycznym pięknem oczarowują kobiety o długich szyjach, a także uczyliśmy się pokory i taktu, zbliżając do uchodźców, żyjących na peryferiach miasta, bezpośrednio na wysypisku śmieci.

Podróż u boku Pana Macieja pokazała nam, jak cudowny i jednocześnie złożony, jak nieoczywisty może być kraj, często redukowany jedynie do paru skojarzeń. Uczniowie zobaczyli Tajlandię w pełni jej złożoności – jako mozaikę umiłowania tradycji i głębokiego szacunku wobec pary królewskiej, buddyzmu, afirmującego życie, ale i jednocześnie codziennego przekreślania wolności innych istot, choćby poprzez tresurę słoni, kraju, którego obyczajowość stanowi konglomerat tysięcy lat, a awangarda miesza się z antykiem. Warto dodać, że niebywale porywającą, rozbudzającą zew przygody narrację, Pan Maciej obudowywał wspaniałą scenerią – fotografiami i rekwizytami, pochodzącymi z serca Tajlandii, co czyniło spotkanie jeszcze głębszym, mocniej zachęcającym do wyruszenia we własną podróż.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni grupie podróżniczej trzask.pl za kolejną z niebywale owocnych „Wędrówek po świecie z dębicką biblioteką”. Wiemy, jak cenna jest ciekawość świata, wsparta marzeniem, ponieważ to właśnie konsekwencja w realizacji swoich marzeń pozwala nam na poznawanie świata. Dlatego tym bardziej doceniamy możliwość wspólnej wyprawy, dziękując Uczniom i ich Opiekunom. Nikt bardziej od założycieli grupy trzask.pl nie wie, jak uskrzydlające są spotkania ze światem właśnie w latach szkolnych. Mamy nadzieję, że Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy wkrótce wyruszą we własne podróże.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Program Partnerstwo dla książki