Uwolnij książkę w Dębicy!

Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Wpisując się w Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek przypadające w miesiącu czerwcu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy uwalnia trzy półki.  Uroczyste otwarcie pierwszej w Dębicy półki bookcrossingowej „Sekretarzyk św. Jadwigi” odbędzie 15 czerwca 2021 (wtorek), o godz. 10.30 przy Urzędzie Miejskim w Dębicy, obok figury św. Jadwigi Śląskiej.

Jest to regał w kształcie szafki, w którym mieszkańcy mogą korzystać z książek udostępnionych w idei tzw. bookcrossingu, czyli uwalniania książek. W mini księgozbiorze znajdą się publikacje m.in. dotyczące św. Jadwigi Śląskiej – patronki miasta Dębicy.

Pierwsza w Dębicy półka bookcrossingowa Sekretarzyk św. Jadwigi to projekt dedykowany wszystkim mieszkańcom Dębicy, który ma promować czytelnictwo i zachęcać do tego, żeby z tej pięknej, zielonej przestrzeni spędzać czas. – mówi Monika Rojek-Kałek, dyrektor MiPBP w Dębicy.

Pozostałe dwie półki znajdą się: „Dębica czyta – weź przeczytaj i oddaj” w budynku głównym biblioteki w Czytelni i Dziale Zbiorów Regionalnych przy ul. Akademickiej 10 oraz budynku Filii nr 4 przy ul. Cmentarnej 1. Na pólkach Czytelnicy znajdą książki podróżnicze, komiksy, książki dla kobiet i mężczyzn, a także dzieci i młodzieży.

Do akcji włączyło się Stowarzyszenie „Dziesiątka” oraz Szkoła Podstawowa nr 10 w Dębicy im. ks. prof. Alojzego Franciszka Nosala, która przekazała książki do wolnych półek.  

Książki są oznaczane specjalną nakleją. Hasłem promującym dębicką akcję jest „Dębica czyta – weź przeczytaj i oddaj”.  

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem  (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W Polsce idea ta ma swój początek w październiku 2003 roku, a od 2004 roku w czerwcu