„Uśmiechnięte wiersze i wesołe piosenki…” – Podkarpacki Konkurs Literatura i Dzieci 2023 ELIMINACJE

Na dni ponure i szarobure, na ranki płaczliwe i noce burzliwe potrzeba nam czego? Uśmiechu szczerego! Uśmiech potrafi rozchmurzyć nawet najbardziej zasępioną buzię i przywrócić dobry nastrój, sprawiając, że znów czujemy się bezpieczni i kochani, odważni i zauważani. W odzyskaniu optymizmu i pogody ducha pomagają Dzieciom i Rodzicom „Uśmiechnięte wiersze i wesołe piosenki…”. Właśnie tak brzmi hasło ogłaszanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci”, podczas którego najmłodsi odbiorcy literatury i sztuki mogą przedstawić własną interpretację ulubionego utworu. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy serdecznie zaprasza recytatorów i wokalistów z powiatu dębickiego oraz ropczycko-sędziszowskiego na rejonowe eliminacje Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci”, które odbędą się w piątek, 24 listopada 2023 r. Przesłuchania rozpoczynamy o 9.30 w sali Czytelni. Wiemy, że trudno o trafniejszą i mocniej poruszającą interpretację pereł literatury i piosenki dziecięcej, niż ta przygotowana przez jej adresatów, dlatego jesteśmy pewni, że przed nami niezwykle owocny i zarazem nostalgiczny czas.

W tym roku hasło Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci” brzmi „Uśmiechnięte wiersze i wesołe piosenki…”, zatem przed uczestnikami zadanie podwójne – wybór repertuaru rozbrzmiewającego perlistym śmiechem lub śmiechem zgaszonym, lirycznych portretów uśmiechów radosnych i nieco melancholijnych, może tęsknych, może rzewnych… w dalszej kolejności – dynamika interpretacji, ton emocjonalny, dykcja, mimika, ruch sceniczny. W całej skali uśmiechów mieszczą się: uśmiech szeroki i zaraźliwy, uśmiech pokrzepiający i kojący, wyraz uznania i dowód przyjaźni, pocieszenie oraz uśmiech największej radości. Literatura oraz piosenka dziecięca stanowią skarbnicę, z której czerpać można z ponadczasowych, przywołujących uśmiech utworów. Wraz z Organizatorem zachęcamy do sięgnięcia po utwory Pani Stanisławy Kopiec – znakomitej lubeńskiej poetki, która mimo krótkiego życia, obdarowała nas wieloma urzekającymi utworami. 

Konkurs rozpatrywać będziemy w dwóch kategoriach wiekowych:

  • I kategoria – uczniowie klas I-III szkół podstawowych;
  • II kategoria –uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych.

Każdy z Uczestników może przedstawić utwór wybranego przez siebie autora w formie recytacji lub piosenki. Czas indywidualnej prezentacji wynosi 5 minut.

Na zgłoszenia Uczestników czekamy do 17 listopada 2023 r.

KARTA ZGŁOSZENIA do pobrania TUTAJ

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH TUTAJ

REGULAMIN KONKURSU dostępny TUTAJ

Karty zgłoszeń można składać osobiście lub przesłać pocztą na adres: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, ul. Akademicka 10, 39-200 Dębica.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 14 683 35 04 w. 13 lub adresem e-mail: promocja@mbpdebica.eu

Laureaci eliminacji rejonowych zostaną zaproszeni do udziału w finale konkursu, który odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w dniach 7, 8 grudnia 2023 r.  

Z promiennym uśmiechem zapraszamy do udziału w konkursie. Dzieląc się z nami swoimi ukochanymi, wypełniającymi radością i dodającymi otuchy utworami, ślecie w świat słoneczną energię uśmiechu. Życzymy powodzenia!