UczyMY się – dla Was! „Re-Animuj się!” – Warsztaty z Ambasadorką Labib w MiPBP w Dębicy

Siódemka przyniosła nam szczęście w tegorocznej edycji konkursu dla bibliotek „Re-Animuj się!” zorganizowanego przez stowarzyszenie Labib. Stawka w grze była bardzo nęcąca i do tej pory trudno nam uwierzyć, że trafiła właśnie do nas. Stanowiła ją niezwykła nagroda z gatunku tych, które lubimy najbardziej, ponieważ… wygraną możemy podzielić się razem z Wami – wkraczającym w dorosłość pokoleniem. W konkursie wygraliśmy dwudniowe warsztaty „Z młodzieżą – czy dla młodzieży? Autentyczne uczestnictwo młodych w kulturze i jak je wypracować w swojej bibliotece”, pomagające przezwyciężyć dystans wobec pokolenia Z. Tym bardziej, iż wiemy, jak wspaniałym partnerem jest młodzież i jak cenny jest czas z nią spędzany. Naszą radość potęguje fakt, że nasza biblioteka trafiła do grona 17 ze 171 placówek i czekały nas warsztaty z Ambasadorką Stowarzyszenia Labib. Pierwszy tydzień listopada domykaliśmy, pilnie ucząc się podczas warsztatów, prowadzonych przez doświadczoną trenerkę i bibliotekarkę, Panią Agatę Warywodę, której serdecznie dziękujemy za wszystko, w co nas wyposażyła: wiarę w siebie, entuzjazm, niezliczone pomysły i znakomite narzędzia do przyszłych inicjatyw.

Młodzież zwykło się definiować jako najtrudniejszą z grup, niedostępną i konsekwentnie budującą dystans. Nie musimy chyba mówić, że stanowczo nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem, szczerze pragnąc, by ten krzywdzący stereotyp odszedł w niepamięć, a młode pokolenie poczuło się ważne i w końcu dopuszczone do głosu. Równocześnie chcielibyśmy WSPÓŁtworzyć z młodzieżą bibliotekę jako przestrzeń sprzyjającą młodzieńczej śmiałości, odkrywczości i idealizmowi, któremu nie należy podcinać skrzydeł, lecz wykreować warunki przychylne temu, by mogły się szeroko rozpościerać. Jak osiągnąć ten szlachetny cel – odpowiedź na to pytanie odkrywały przed nami warsztaty z Panią Agatą Warywodą.

3 i 4 listopada obfitowały w moc wrażeń, odkryć i umiejętności, które z pewnością wykorzystamy, a podczas warsztatów, chłonąc wszystkie wiadomości, zdobywając moc nowych pomysłów… świetnie się bawiłyśmy. Same nie wiedziałyśmy, kiedy nadszedł czas rozstania. Pożegnanie osładzała jedynie świadomość, że wszystko, czego się nauczyłyśmy – wykorzystamy w praktyce podczas wspaniałych projektów razem z młodzieżą. Nie jest to jedynie wybujała od frazesów teoria, lecz realne narzędzie. Na ten krótki, lecz jakże owocny czas przyjęliśmy rolę uczennic, z ekscytacją i zaciekawieniem przystępujących do kolejnych zadań, a tych było przed nami mnóstwo: połówkowe wiersze, zabawy ruchowe, tworzenie opowiadania, wizualizacja spełnionego marzenia… Nasza Trenerka, Pani Agata Warywoda, podsunęła nam cały repertuar znakomitych pomysłów, składających się na kompletne zajęcia czy scenariusze wydarzeń, które pragnęlibyśmy realizować w naszej bibliotece, by wspólnie z młodzieżą robić coś rzeczywiście ekscytującego, głęboko zapadającego w pamięć i serce – a jednocześnie – odkrywczego i odkrywającego: nowe horyzonty i drzemiący w młodym pokoleniu potencjał. Co istotne, Pani Agata pokazała nam, jak dotrzeć do młodego pokolenia, jak zjednać sobie zaufanie młodszego, a przecież już świadomego siebie odbiorcy, pokazując, jak postępować podczas spotkań, zajęć czy warsztatów lub długofalowych projektów, by udział grupy był rzeczywisty, oparty na pełnym zaangażowaniu i wzajemnym porozumieniu, a ponadto wzbogacony poczuciem, że młodzi ludzie sami również mają wpływ na to, co się dzieje i co może się dziać. Dowiedzieliśmy się, jak utwierdzić młodzież w przekonaniu, że potrafimy usłyszeć jej głos i zarazem pozwolić im wywierać wpływ na kształt podejmowanych działań.

Głęboko wierzymy, że dalecy od trywializacji, bolesnej dla czułej na krytykę grupy, jaką jest dopiero formujący się w gruncie rzeczy odbiorca, będziemy mogli spędzać czas z młodzieżą, mając już stabilny fundament działań, w postaci wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Czy zaskoczy Was, jeżeli powiemy Wam, że część z czekających nas w przyszłości sposobów na pobudzenie czy ściślejszą socjalizację wykorzystaliśmy sami w praktyce?

Wiemy, że pokolenie Z stanowi doskonałą publiczność, ale nie chcemy redukować roli młodych ludzi jedynie do posłusznego poleceniom audytorium. Zależy nam, by w MiPBP w Dębicy odnaleźli własną przestrzeń, w której będą mogli realizować swoje aspiracje, punkt, z którego rozpoczną swoją drogę ku pełnowartościowemu i pełnoprawnemu uczestnictwie w kulturze. Kontakt z młodzieżą za każdym razem przepełnia nas pozytywną energią i uśmiechem, który pragniemy przekazywać dalej. Warsztaty z Panią Agatą kończyliśmy z jasnym spojrzeniem i pewnością, że przed nami wiele ubogacających WSPÓŁdziałań… My także potrzebowaliśmy kogoś , kto pokieruje nasze kroki na właściwą ścieżkę.

Warsztaty realizowane przez stowarzyszenie odbyły się w ramach projektu „Re-Animuj się! – szkolenia dla bibliotekarzy”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury oraz ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.