Święto marzycieli na Placu Sztuk – Dzień Dziecka w Przystani Świętego Mikołaja w Dębicy

Pewne daty pragnęlibyśmy widzieć każdego dnia. Przyznajcie sami: codzienny Dzień Dziecka – czyż nie kusząca to perspektywa? Lato w tym roku się nie ociąga, więc dlaczego sami mielibyśmy zwlekać z uczczeniem tej doniosłej okazji? 29 maja 2024 r. w dębickiej Przystani Świętego Mikołaja rozsmakowywaliśmy się w słodyczy i beztrosce urzeczywistnianych dziecięcych marzeń, kierując się zasadą nie odkładania na później tego, co dające radość. Środowego popołudnia, napędzani entuzjazmem, ekscytacją i ciekawością, przenosiliśmy się zwinnie między światami. Baśniowa magia teatru otwierała się na nieskrępowaną swobodę zabaw na Placu Sztuk, uprzyjemnianą feerią letnich smaków. W naszej Przystani Świętego Mikołaja każdą chwilę traktujemy jak skrywającą przeróżne nadzienia czekoladkę wyjętą z wprost lśniącej bombonierki. Tegoroczny Dzień Dziecka mienił się dla nas uniesieniem teatralnego spektaklu przygotowanego przez Dzieci z Ukrainy, rozbrzmiewał melodyjnym śmiechem rozbawionych maluchów, ich rodziców oraz przyjaciół, smakował lodami, watą cukrową oraz popcornem, a radosne emocje unosiły aż do nieba skoki na dmuchańcach. Premiera sztuki teatralnej pt. „Puste Lustro” pozostawiła uczestników z głośno wyrażanym podziwem oraz głębokim poczuciem odpowiedzialności i ufności w przyjaźń, lukrując mające nastąpić chwile wspólnych zabaw. Słodko, szczęśliwie, poruszająco i w pełni razem – tak świętowaliśmy Dzień Dziecka – prezent od Dzieci z Ukrainy dla ich rówieśników z Polski.

Święto wszystkich Dzieci to synonim beztroski, radości, uśmiechu oraz życzeń nie pozostawianych na później, nie trywializowanych czy odsuwanych jako nieważne, a spełnianych natychmiast i to z przeogromną satysfakcją. Wydawać by się mogło, że w Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy czarodziejskie królestwo Tkaczki Deszczu i pałac Królowej Nietoperzy powstały za dotknięciem magicznej różdżki. Nic bardziej mylnego. Niespodziankę na Dzień Dziecka przygotowywaliśmy już od dawna – w tajemnicy, otulanej bezpieczeństwem gwarantowanym przez Przystań Świętego Mikołaja. Nie znamy bardziej dyskretnych i zaangażowanych wspólników sekretów niż nasi Przyjaciele z Ukrainy. Po niezliczonych próbach, 29 maja dziecięca grupa teatralna Małe Akty Wielkiej Radości wystąpiła w autorskiej sztuce teatralnej zatytułowanej „Puste Lustro”. Niech jej najlepszą recenzją pozostaną emocje, malujące się na twarzach publiczności, z zapartym tchem śledzącej przygody Lucile i Myszki, pragnących odzyskać przywilej życia w wolności, pokoju i bezpieczeństwie. Z nieukrywaną dumą podziwialiśmy i ze łzami wzruszenia gromko oklaskiwaliśmy sceniczny sukces naszych ukochanych aktorów, tak oddanych swym rolom i tak spełnionych w chwili, na którą wszyscy czekaliśmy.

Gdy wybrzmiało już echo ostatniej serii aplauzów, nagradzających umiejętności oraz odwagę naszych aktorów, wszyscy wyszliśmy na Plac Sztuk. Tutaj, pod najpiękniejszym ze sklepień – czystym lazurem nieba – zupełnie zatraciliśmy się w przyjemnościach wspólnego świętowania Dnia Dziecka. Jedynymi obłoczkami, które nam towarzyszyły, były chmurki waty cukrowej oraz lodów, zajadanych przez Dzieci. Hiszpańskie dzieci na popcorn mówią „palomitas” – gołąbki. Zdaje się, że wszystko tego popołudnia wróżyło epokę pokoju i zgody. Czas odmierzały nam wysokie skoki na dmuchańcach, których fenomen nigdy nie przestanie fascynować tych, którzy już wyrzekli się dziecięcej spontaniczności, słodkości oraz gry, zabawy oraz animacje, wyczarowujące całe korowody bajkowych bohaterów.

Gdyby nie fakt, że nasza Przystań Świętego Mikołaja utkana jest z marzeń, moglibyśmy tęsknić do tak cudownego i rozkosznie słodkiego Dnia Dziecka. Delektujemy się jednak nadal niesamowitymi wspomnieniami, których zebraliśmy tak wiele. Dziękujemy najpromienniej naszym Duchom Opiekuńczym z Fundacji Świętego Mikołaja za tak czarodziejski i odmienny Dzień Dziecka. Najcudowniejsze prezenty to te przygotowywane własnoręcznie – w nich bowiem dostrzega się czułość serca autora. Każdy  z Gości i Stałych Bywalców naszej Przystani otrzymał z okazji Dnia Dziecka od naszych Podopiecznych podarunek bezcenny – delikatność spełniających się dziecięcych marzeń.

Raz jeszcze dziękujemy!!!

   Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja
w ramach programu Przystań św. Mikołaja.