Spotkanie z Patronem – Mikołajki w Przystani Świętego Mikołaja

Choć to niewiarygodne, Patron wszystkich dzieci w ciągu całego roku jest tak zapracowany, że nawet we własnej Przystani cieszy się statusem wyjątkowego i bardzo rzadkiego Gościa. Z wielką niecierpliwością odliczamy więc czas do tego jednego jedynego dnia, w którym możemy spotkać się z osobą, której razem z naszymi Przyjaciółmi, Dziećmi z Ukrainy, zawdzięczamy tyle bezcennych zachwytów, niezmierzonego szczęścia, nowych przyjaźni i umiejętności – Świętego Mikołaja. By czas wypatrywania białobrodego świętego płynął nam prędzej, pogrążyliśmy się bez pamięci w fantastycznej zabawie, przewodzonej przez dwa mikołajowe elfy, w które wcielili się Kinder Sid wraz z animatorką Madzią. Szczęśliwy moment spotkania nastał dla nas w piątek, 9 grudnia 2022 r. Śpiewając, tańcząc i bawiąc się, oczekiwaliśmy na przyjazd Świętego Mikołaja, którego nadejście wywołało westchnienia, a Dzieci z zaskoczenia aż zaniemówiły. Jednak ich milczenie trwało zaledwie chwilkę, ponieważ Gość sam zachęcał swoich milusińskich do zadawania pytań, a tych wśród ciekawskich i dopiero poznających świat Dzieci nigdy nie brakuje. Nasza biblioteczna Przystań Świętego Mikołaja w piątkowe popołudnie przeobraziła się w baśniową krainę, w której ziściło się marzenie o spotkaniu Świętego o szczodrym i przepełnionym dobrocią sercu.

Zabawa w elfim towarzystwie musi być pyszna! Kinder Sid wraz z animatorką Madzią zabrali Dzieci do królestwa, w którym każda chwila iskrzy od niczym niezmąconego szczęścia. Dzieci, śmiejąc się radośnie, z ochotą brały udział w kolejnych zabawach, a każda utrzymana była w bożonarodzeniowym tonie. Wesołe podrzucanie gigantycznych bombek choinkowych, deszcz wielobarwnych piłeczek oraz mnóstwo konkurencji ruchowych, przeplatane tańcami i śpiewem pośród sztucznego śniegu, wyzwalały przeogromny ładunek endrofin, pozwalając zminimalizować niecierpliwość oczekiwania. Dzieci pędziły w świątecznym pociągu przez stacje, wiodące poprzez rozległą krainę Świętego Mikołaja, w której niepodzielnie rządzi szczęście, miłość i zrozumienie oraz magia dawania. Każdej z zabaw akompaniowały świąteczne przeboje, których rytm porywał do szaleństw na parkiecie przy jednoczesnym śpiewie doskonale znanych i jakże lubianych piosenek.

Kulminacyjny punkt stanowiło nadejście Świętego Mikołaja. Nim wyczekiwany Gość się pojawił, animatorka Madzia zadawała publiczności mnóstwo pytań, związanych z jego postacią. Naturalnie, Dzieci nie miały najmniejszego problemu z udzieleniem odpowiedzi. Ukochany przez wszystkich: małych i dużych, pracowity święty pojawił się nagle, witając się wylewnie z wyczekującymi go Dziećmi tubalnym głosem, dziękując za oczekiwanie oraz zachęcając serdecznie do zadawania pytań. W końcu tak rzadko mamy okazję do spotkań… Powiedzieć, iż Dzieci były zachwycone, to wciąż mało – na ich twarzyczkach malowała się mieszanina zaskoczenia, ulgi, bezbrzeżnego szczęścia i wdzięczności. Mikołaj rozsiadł się wygodnie na przygotowanym dlań fotelu, zapraszając Dzieci do siebie, by każdemu wręczyć podarunek. Rozdawaniu prezentów towarzyszył najcudowniejszy z darów – dzielenie się radością, ciepłem życzliwości oraz miłości, a o wiele więcej warte, niż paczuszki, było przytulenie się do Mikołaja i przybicie mu piątki. Tak, Mikołaj, pomimo upływu stuleci, doskonale orientuje się w młodzieżowym slangu oraz w jednym palcu ma wszystkie formuły powitań i gestów, co zaprawiło spotkanie ogromną dozą humoru. Każde z Dzieci wykonało sobie pamiątkową fotografię, zabierającą je do tych niepowtarzalnych chwil.

Dziękujemy Fundacji Świętego Mikołaja z głębi wzruszonych serc za możliwość spotkania z hojnym Patronem wszystkich dzieci. Jesteśmy przekonani, że każdy z uczestników naszych pierwszych polsko-ukraińskich mikołajek będzie wielokrotnie powracać do tych ekscytujących, zdumiewających chwil, migoczących radością wspólnego świętowania i dzielenia się pięknem tradycji. Jesteśmy wdzięczni, iż dzięki wsparciu Fundacji możemy wzajemnie celebrować najczarowniejsze z chwil i uroczyście świętować – wbrew i na przekór wszystkiemu – Boże Narodzenie.

Projekt współfinansowany przez Fundację Świętego Mikołaja w ramach programu Przystań św. Mikołaja.