Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem – mistrzem słowa i sceny w dębickiej bibliotece

W środowe popołudnie, 28 maja 2025 roku, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy miała zaszczyt gościć jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych – Olgierda Łukaszewicza. Spotkanie zgromadziło licznych mieszkańców Dębicy, miłośników teatru, kina i literatury, którzy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści artysty o jego imponującej karierze.

Wydarzenie, które odbyło się w budynku głównym biblioteki przy ul. Akademickiej 10, zgromadziło licznych mieszkańców Dębicy, miłośników teatru, kina i literatury. Spotkanie miało wyjątkowy charakter – było nie tylko okazją do wspomnień z wieloletniej kariery artysty, ale i refleksją nad kondycją współczesnej kultury, rolą aktora w życiu społecznym oraz odpowiedzialnością twórcy wobec historii i pamięci narodowej.

Wspomnienia o Wajdzie i Kutzu – mistrzowie polskiego kina

W trakcie spotkania artysta podzielił się refleksjami na temat współpracy z najwybitniejszymi reżyserami w historii polskiej kinematografii. Wspominał Andrzeja Wajdę jako człowieka niezwykle ciekawego świata i ludzi – reżysera, który potrafił wydobyć z aktorów głębokie emocje i stworzyć na planie wyjątkową atmosferę twórczego napięcia.

Nie zabrakło także wspomnień o Kazimierzu Kutzu, z którym Łukaszewicz pracował przy filmach „Sól ziemi czarnej” oraz „Perła w koronie”. Oba dzieła, będące częścią tzw. tryptyku śląskiego, uznawane są za perły polskiego kina. Aktor podkreślał, że Kutz był reżyserem o nieprzeciętnej wrażliwości społecznej, a jego filmy niosły silny przekaz historyczny i obywatelski.

Wybitne role: Prymas, Nil, Albercik

Wśród tematów poruszonych podczas wieczoru znalazły się również ikoniczne role, które na zawsze wpisały się w dorobek Olgierda Łukaszewicza. W filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca” aktor wcielił się w postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, oddając duchową siłę i niezłomność Prymasa Tysiąclecia w trudnych czasach internowania.

Ogromnym wyzwaniem artystycznym była również rola generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w filmie „Generał Nil” (2009), przedstawiająca dramatyczne losy jednego z najwybitniejszych dowódców Armii Krajowej.

Nie zabrakło także wspomnień o roli, która przyniosła aktorowi nieśmiertelną popularność – postaci Albercika w kultowej „Seksmisji” Juliusza Machulskiego. Choć film miał komediowy charakter, realizacja wymagała ogromnej precyzji i aktorskiego zaangażowania. Jak wspominał gość, „Seksmisja” była doświadczeniem niezwykle wymagającym, ale i satysfakcjonującym.

Dialog z publicznością i głębokie przesłanie

Spotkanie w bibliotece nie było jedynie sentymentalną podróżą przez historię polskiego kina. Było także przestrzenią refleksji nad rolą artysty w społeczeństwie oraz odpowiedzialnością za słowo, pamięć i przekaz kulturowy. Publiczność chętnie zadawała pytania, dzieliła się osobistymi refleksjami i dziękowała za możliwość uczestnictwa w tak wyjątkowym wydarzeniu.

Olgierd Łukaszewicz z pasją mówił o znaczeniu kultury i pamięci historycznej jako fundamentach tożsamości narodowej. Spotkanie zakończyło się owacją na stojąco i serdecznymi rozmowami z uczestnikami, którzy długo jeszcze dzielili się swoimi wrażeniami.

Dziękujemy wszystkim za obecność i już dziś zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.
Zdjęcia: Andrzej Kwiatek